„Hibernace spěje ke konci,“ oznámil Johnson. V Británii otevřou hospody i kadeřnictví

Autor: ČTK, sova - 
23. června 2020
15:52

Británie za necelé dva týdny zažije zásadní krok na cestě k návratu k životu před koronavirem. Ministerský předseda Boris Johnson v úterý v parlamentu představil další postup při uvolňování restrikcí a řekl, že v Anglii se od 4. července otevřou restaurace, kina, hotely, kadeřnictví či muzea. Kromě toho se má zmírnit i pravidlo o dodržování bezpečné vzdálenosti na veřejnosti: v místech, kde není možné mít od druhých odstup dva metry, bude napříště stačit jen jeden metr.

Otevře se většina volnočasových zařízení a turistických atrakcí, pokud budou moci zajistit bezpečnost, a to včetně venkovních a dětských hřišť, kin, muzeí, galerií, zábavních parků, knihoven, společenských klubů a komunitních center,“ řekl Johnson. „Dnes můžeme říci, že naše dlouhá celonárodní hibernace začíná spět ke konci,“ dodal.

Nově budou v Anglii od začátku července přístupná i ubytovací zařízení včetně kempů a rovněž restaurace, hospody a bary. Zvláště jim pomůže zmírnění pravidla o minimálním odstupu. „Tam, kde je možné dodržovat odstup dva metry, by ho lidé měli dodržovat. Pokud to ale nejde, radíme lidem zůstat od druhých na vzdálenost jednoho metru,“ řekl Johnson.

Kriket má pauzu, i tělocvičny zůstávají zavřené

Zavřená ale podle premiéra naopak zůstanou dál ta zařízení, kde nelze dodržovat odstup, jako jsou bazény, lázně, wellness, noční kluby, tetovací salony, nehtová studia nebo třeba bowlingové haly. Provoz se zatím neobnoví ani v tělocvičnách, divadlech a koncertních síních.

Premiér Johnson na exkurzi ve školePremiér Johnson na exkurzi ve škole | Reuters

„Povolena bude rekreace venku a sportování. Zázemí, které se nachází uvnitř, ale zůstane zavřené, a to včetně šaten či kurtů,“ upřesnil Johnson. Specificky se zmínil premiér o kriketu, u nějž zákaz zápasů dál zůstává v platnosti. „Zatím stále pracujeme na tom, aby byl kriket, co se týče covidu-19, bezpečnější,“ řekl.

Nově nakažených je méně než tisíc

Jménem vlády Johnson upozornil, že i nadále platí, že pokud by se počet nakažených opět začal výrazněji zvyšovat, mohou úřady zakročit a pravidla opět zpřísnit.

Britské úřady v pondělí ohlásily nejnižší denní bilanci úmrtí pacientů s koronavirem od poloviny března. Nových obětí bylo 15. Snižuje se i přírůstek případů nákazy – v neděli bylo nových nakažených méně než tisíc, nejméně od chvíle, kdy v Británii 23. března začala platit celostátní karanténa.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud