Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Němečtí dovolenkáři si můžou balit kufry, ale do Egypta, Thajska nebo na Maledivy nedoletí

Autor: ČTK - 
9. června 2020
21:25

Baleárské ostrovy se jako první autonomní region Španělska příští pondělí opět otevřou pro zahraniční turisty, jejichž cesty do země byly omezeny od března kvůli pandemii covidu-19. Jde o pilotní projekt, který schválila španělská vláda a který umožňuje dovézt německým kancelářím až 10 900 německých turistů už tento měsíc. Naopak Německo hodlá prodloužit omezení cestování do zemí mimo Evropskou unii kvůli koronaviru až do 31. srpna. Informovaly o tom zpravodajský magazín Der Spiegel a agentura DPA. Prodloužení opatření, které se týká cest do více než 160 zemí světa, má ve středu podle DPA schválit německá vláda. A znamená tak, že Němci nesmí po celé léto do Egypta, Thajska nebo na Maledivy. 

Celé Španělsko se má zahraničním turistům otevřít 1. července. Baleárské ostrovy ale patří k regionům, které byly koronavirem v zemi postiženy nejméně. Vláda jim proto povolila jako prvním, spolu s Kanárskými ostrovy, začít rušit omezení volného pohybu a ekonomické činnosti zavedené v březnu kvůli pandemii. Nyní už jsou Baleáry, stejně jako polovina Španělska, v poslední fázi uvolňování omezení zavedených kvůli pandemii covidu-19.

Předsedkyně baleárské regionální vlády Francina Armengolová novinářům představila detaily dohodnutého projektu. Od pondělka mohou německé cestovní kanceláře v červnu dovézt postupně až 10 900 německých turistů. Minimální délka pobytu je stanovena na pět nocí. Už na pondělí jsou plánovány dva lety, uvedl deník El Mundo.

Cesta na Mallorku bez karantény

Cestující na Baleáry z Německa v rámci tohoto projektu nebudou muset po příletu do dvoutýdenní karantény, jako což je jinak po příjezdu do Španělska z ciziny povinnost pro každého už od poloviny května. Pravidlo by mělo přestat platit pro všechny od 1. července.

Španělé vyrazili na pláže na Mallorce. (25.5.2020) Španělé vyrazili na pláže na Mallorce. (25.5.2020) | Reuters

Němečtí turisté cestou na Baleáry vyplní dotazník ministerstva zdravotnictví, v němž uvedou kontaktní údaje pro pobyt, aby jim mohly úřady posléze zavolat a ověřit jejich zdravotní stav či jim poskytnout další informace. Po příletu na baleárská letiště jim bude změřena teplota.

Podobnou žádost - přivézt už tento měsíc konkrétní počet zahraničních turistů - podaly španělské vládě i Kanárské ostrovy, o ní ale zatím vláda nerozhodla.

Naděje na exotiku ještě žije

Obecné varování před cestami do třetích zemí by však podle informací médií mohlo být zrušeno pro některé země s nízkou mírou šíření nákazy, výkonným zdravotnictvím či velkými testovacími kapacitami.

Už od 15. června přitom Německo zruší varování pro cesty do ostatních členských zemí EU s výjimkou Španělska, jakož i do Británie, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska, pokud tyto země nebudou samy omezovat vstup nebo pohyb lidí.

Ministr zahraničí Heiko Maas však minulý týden řekl, že Němci budou varováni před zbytnými cestami například do Británie, dokud tam zůstane v platnosti 14denní karanténa pro turisty.

Maas 17. března po propuknutí pandemie vydal varování před cestováním do všech zhruba 200 zemí světa, což byl bezprecedentní krok.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa