Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Oblačno 20°C

Letních táborů méně nebude, zájem je vyšší. Některým rodičům ale chybí peníze

Autor: ČTK - 
5. června 2020
15:19

Letních táborů zřejmě kvůli opatřením proti koronaviru letos proti loňsku výrazně neubude. Například skauti počítají se zhruba stejným počtem táborů jako v minulém roce, hasiči s úbytkem přibližně o desetinu. Také účast dětí na některých táborech bude podle odhadů organizátorů meziročně asi o deset procent nižší, jinde ale podobná jako loni, resp. možná dokonce o trochu vyšší. Vyplývá to z informací od zástupců mládežnických organizací a pořadatelů táborů. V pátek to sdělila mluvčí České rady dětí a mládeže Soňa Polak.

Letní tábory se podle rozhodnutí vlády budou moct konat od 27. června. Podmínkou bude dodržování přísných hygienických pravidel k ochraně proti koronaviru. Tábory budou povoleny pro 500 účastníků, u stanových táborů bude limit 100 lidí. Děti by ale neměly cestovat hromadnou dopravou, navštěvovat města, koupaliště, hrady a zámky. Omezit by se měly i návštěvy rodičů. Loni se podle Polak konalo v ČR kolem 6 000 táborů, kterých se zúčastnilo zhruba 400 000 dětí.

Například skauti chystají letos kolem 1000 táborů, což je zhruba stejně jako loni, uvedla jejich mluvčí Barbora Trojak. Podle ní budou ale možná tábory kvůli náročnější organizaci kratší. Vývoj v počtu účastníků zatím nechtěla odhadovat. „Může tam nastat nějaký pokles, ale neumíme ho předpovědět. A zároveň se k nám nedostávají zprávy, že by rodiče ve velkém váhali nebo děti odhlašovali,“ uvedla.

Velké změny v počtech táborů neočekává ani předseda Asociace turistických oddílů mládeže ČR (tomíci) Tomáš Novotný. „Pohybujeme se vždy mezi 160 až 180 tábory všeho druhu. V červenci, o který jsme se původně trochu strachovali, jich bude nejméně stovka,“ řekl. Odhaduje, že zájem o tábory poklesne nejvýše do deseti procent. „I tak ale na tábory jistě vyjede pět tisícovek tomíků a tomiček,“ řekl. Podle něj při rozhodování rodičů, zda děti přihlásí na tábor, hodně záleží na tom, jak jim oddíloví vedoucí vysvětlí zajištění hygienických podmínek.

Standardní zájem o tábory hlásí nyní hasiči. „Začínáme již poslední víkend v červnu, kdy se uskuteční tři tábory s dotační podporou ministerstva školství,“ uvedla Monika Němečková ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. V zimě se podle ní uskutečnilo devět táborů a v létě jich bude 72. „Oproti roku 2019 jde o minimální úbytek táborů, asi devět procent,“ řekla.

Někteří rodiče nemají na tábor peníze

Meziročně asi o pětinu táborů méně budou mít pionýři. Hlavními příčinami jsou podle mluvčího Jakuba Kořínka zákaz putovních táborů nebo nevyhovující hygienické podmínky tábořišť. Ze strany dětí a rodičů je podle něj zájem o účast někde i větší než v předcházejících letech. Nižší zájem je v regionech s větším výskytem koronaviru, jako je Ústecko nebo Domažlicko, dodal.

Asi o pětinu méně táborníků než loni očekává Český svaz chovatelů. Podle jeho předsedy Vlastimila Jura je důvodem ze strany rodičů hlavně nedostatek peněz. Z komentářů pořadatelů táborů na facebooku plyne, že některým se ale povedlo uvolněná místa rychle zaplnit novými zájemci.

Pořadatelé při přípravě táborů letos řešili mimo jiné zvýšené náklady v souvislosti s hygienickými požadavky a zdražením potravin nebo nedostatek kuchařek a zdravotníků. Někteří mají obavy, jak budou všechna opatření proti koronaviru fungovat. Například ředitelka Domu dětí a mládeže Kralovice Jitka Schreiberová upozornila, že dětem na táborech často po celodenním programu vyleze teplota na 37 stupňů Celsia. Podle ní není jasné, jak v takových případech bude fungovat izolace a testování na koronavirus, protože se to může stávat obden.

Video  „Mega akce nepustíme,“ řekl k létu Babiš. Za letní tábory i limit 500 osob se ale přimluvil.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud