Moderátoři v televizi a rádiu můžou roušky zahodit i s hosty. U Moravce to ale není jisté

Aktualizováno -
5. června 2020
16:02
Autor: ČTK - 
5. června 2020
13:10

Roušky nebudou muset od pondělí nosit moderátoři a redaktoři televizního a rozhlasového vysílání i s hosty ve studiu, pokud dodrží dvoumetrový odstup. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes podepsal mimořádné opatření, informoval o tom na twitteru. Moderátoři už od konce dubna nemuseli ochranné prostředky dýchacích cest nosit při dodržení bezpečné vzdálenosti a pravidelné dezinfekci prostor, avšak při nepřítomnosti hosta ve studiu. Česká televize zjišťuje, jak se postaví k pořadu Otázky Václava Moravce, kde jsou hosté u stolu blíže než dva metry.

„Moderátoři a redaktoři televizního i rozhlasového vysílání a jejich studioví hosté si od pondělí oddechnou. Nebudou muset mít povinně roušky, pokud mezi sebou dodrží vzdálenost dva metry. Schválili to epidemiologové. Ráno jsem podepsal mimořádné opatření,“ uvedl Vojtěch. Od pondělí bude také zrušena povinnost používat roušku v prostorách u bazénů.

„Jakmile vstoupí nové opatření v platnost, tak v pořadech, kde to bude technicky možné, této možnosti pravděpodobně využijeme,“ sdělila Blesk Zprávám za Českou televizi tisková mluvčí Karolína Blinková. Není ale jasné, zda by pravidla byla ČT schopná splnit u všech svých pořadů.

Například do pořadu Otázky Václava Moravce v neděli kolem poledne chodí diskutovat čeští politici k jednomu poměrně malému kulatému stolu. Dvoumetrové rozestupy tak mezi sebou hosté a moderátor nemají. Je tak otázkou, zda televize se záměrem ušetřit své hosty roušek nezváží například využití většího stolu či jiného rozložení ve studiu.

ČT raději zůstane i venku

V jiných pořadech je ale téměř jisté, že diváci uvidí emoce zúčastněných bez roušky „Mohlo by jít třeba o Události, komentáře nebo Interview ČT24,“ byla konkrétní Blinková a dodala: „Nadále ale platí, že se snažíme omezovat přítomnost hostů ve studiích a s většinou z nich natáčíme v exteriérech. Toto budeme chtít zachovat.“

Nošení roušek, respirátorů či šátků bylo v Česku kvůli epidemii nového koronaviru až na výjimky povinné od 19. března. Od 25. května už nemusí lidé venku nosit roušky při dodržení dvoumetrových odstupů. Povinnost nadále platí při použití veřejné dopravy, v obchodech, úřadech, nemocnicích a dalších vnitřních prostorech.

Výjimku v nošení mají dále například zaměstnanci po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě, děti v mateřských školách nebo dětských skupinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let, plavčíci, řidiči vozidel veřejné dopravy, pokud nejsou v přímém kontaktu s cestujícími, nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.

Roušky při dodržení rozestupů nejméně 1,5 metru nemusí mít také žáci, studenti a účastníci vzdělávání, účastníci přijímacích řízení a členové zkušebních institucí na školách, a také účastníci státních a přijímacích zkoušek na vysokých školách při maximálně 15 osobách v místnosti.

Výjimku ministerstvo dříve přidalo také pro osoby ve vzdělávacích institucích poskytujících jednoleté kurzy cizích jazyků s denní výukou při vzdělávání nebo poskytování poradenských služeb při zachování rozestupů minimálně 1,5 metru. Roušku nemusí mít ani pacienti a zdravotničtí pracovníci po dobu nezbytně nutnou při poskytování péče. Týká se to například logopedů.

peyotI ( 6. června 2020 07:54 )

Ty bys měl bejt v plechovce celej, hňupe bolševickej.

jaro20 ( 5. června 2020 17:11 )

Tak to je teda blabol, je to na Chocholouška.

petrolinda ( 5. června 2020 16:59 )

Vypakujte už toho neskutečného blba Hřiba //do té řiti odkud přivandroval// co spolu s Kolářem a žokem sádla uškodili této republice víc jako covid19.

Obyčejní ruští lidé,kterým německé zrůdy vyvraždili celé rodiny námi oprávněně pohrdají.Nutně to v budoucnu těžce ob.se.rem.Kdo nás ochrání až se sem vtrhnou černá opičí stáda s mobily? Na Mnichov jsme zapomněli?Předhodí nás opět k vyhubení.
No a s Emanuelem Moravcem alias Soukupem jsem se nemýlil.
Co ten zase předvedl 3.5. za divadlo to je fakt na blití.Těm dvěma gaunerům Hřibovi a Kocábovi lezl do řiti,Dr.Skálovi neustále skákal do řeči.Už je to prase na úrovni buzny Moravce.
Ani ty baby s tebou ty křiváku podlá nevydrží.
To si myslíš, TY NESKUTEČNÝ KŘIVÁKU,že jsou všichni na hlavu,že zapomněli, jak jsi od rána do večera mával začerněnými smlouvami ČT1??Sál jsi brčkem,Kalousek byl //teda oprávněně// zločinec a najednou všechno jinak?? Otočka o 180°stupňů??
A ty neskutečný sebestředný de.me.nte Hřibe až nám zavřou kohoutky s plynem tak si se starou můžete topit vytrhanejma parketama po vzoru róómů.
Tebe a ostatní kavárárenské vlastizrádné blbce nám byl čert dlužnej.

jonn ( 5. června 2020 16:48 )

U Moravce musí mit plechový slipy.

panda82 ( 5. června 2020 15:46 )

Prvně vyhodí hosty potom roušky, nebo najednou?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud