Unikátní pohled: Luxusní hotely v Itálii zejí prázdnotou, na mramor se práší

Autor: ČTK - 
22. května 2020
07:05

Jako osamělé bohaté dámy postrádají italské luxusní hotely během pandemie covidu-19 společnost. Fotografové agentury AP zachytily atmosféru v prestižních hotelech v Římě, Milánu, Benátkách, na březích jezera Como nebo v letovisku Rimini, jehož jadranské pobřeží inspirovalo i italského režiséra Federika Felliniho.

Nejčastějšími hosty těchto drahých hotelů jsou zahraniční turisté. Cizinci však do Itálie zatím nesmí kvůli opatřením, která jedna z nejhůře zasažených zemí zavedla kvůli překotnému šíření koronaviru. Povoleno cestovat v rámci země za turismem nemají ani Italové. V těchto dnech proto elegantně oblečení zaměstnanci hotelů v grandiózních vstupních halách marně čekají na hosty.

Prázdnota je ve stylových, ale tichých halách a pokojích nápadná. V dřevěných poličkách visí nevyužívané klíče a přepychovým koktejlovým barům chybí hlasy hostů a cinkání skleniček.

„Je to poprvé za 80 let historie tohoto hotelu, od doby, co byl ve 30. letech minulého století renovován, co je takto prázdný, zavřený,“ říká Maurizio Bettoja, ředitel skupiny stejnojmenných hotelů, mezi které patří i Mediterraneo Bettoja v Římě.

Hotely, kde pobývali Hepburnová i Verdi

Velká většina těchto mimořádných míst, mezi jejichž hosty nezřídka patří politická a podnikatelská smetánka či filmové hvězdy, je součástí historie. Například Grand Hotel et de Milan byl založen už v roce 1863 a pobýval v něm i italský skladatel Giuseppe Verdi, kterému je tam věnováno jedno z apartmá.

Grand Hotel Tremezzo u jezera Como, jež leží nedaleko švýcarských hranic, má pokoje vybavené mramorovými vanami, ze kterých je výhled na vodní plochu. Stejně jako terasy s výhledem na Alpy je ale nikdo nevyužívá.

Vedení nyní prázdného hotelu Hassler nedaleko barokní památky Španělské schody v centru Říma vzpomíná, jak v jednom z apartmá každý rok pravidelně pobývala slavná herečka Audrey Hepburnová, kterou ve filmu Prázdniny v Římě vozil na skútru Gregory Peck. Zaměstnanci hotelu uvádějí, že touto dobou bývá zařízení téměř nebo zcela plné.

Poblíž jednoho z hlavních římských náměstí, Piazza del Popolo, stojí secesní hotel Locarno. Během pandemie se v něm ubytovala jenom hrstka lidí, barman Nicholas Pinna je však připraven nalévat koktejly, i když není komu.

Italská hoteliérská asociace Federalberghi předpovídá, že kvůli ekonomické krizi a zákazům cestování přijde o práci jeden z pěti hotelových zaměstnanců. Celé odvětí proto s napětím čeká na 3. června, kdy se mají otevřít regionální i mezinárodní hranice.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud