Vojtěch zavzpomínal na superstar. Kvůli rouškám byl „na dně“. Je připravený na vyhazov?

Autor: sab - 
20. května 2020
22:20

Před patnácti lety se chtěl stát superstar. Nakonec je ministrem zdravotnictví, který občas zpívá. Třeba i svým vládním kolegům na společných akcích hnutí ANO. Přiznal však, že k funkci není „přišpendlený“ a může dostat padáka. Židle se pod ním kýve poté, co čelí kritice za své postupy při koronavirové pandemii. Vytýkána mu je špatná komunikace, podivné „kšefty“ s ochrannými pomůckami nebo třeba snaha rozšířit své pravomoce a rozhodovat o zákazech. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) se však brání. Udělal prý, co bylo v jeho silách, a svědomí má čisté.

Třiatřicetiletý ministr zdravotnictví v České televizi přiznal, že už zaznamenal i pichlavé poznámky o tom, že měl raději zůstat u zpívání. Pro vstup do politiky ho na začátku motivovalo, že chtěl něco udělat pro svoji zemi. Nejistě ale moderátorce Světlaně Witovské odpověděl na otázku, zda by „do toho šel znovu“, kdyby věděl, co ho čeká: „Asi bych to zvažoval. Možná.“

„Práce ministra není úplně vděčná a spíše se hledají sebemenší chyby a přešlapy, na které se poukazuje, ale já jsem přesvědčen, že jsem udělal vše nejlépe, jak jsem dovedl,“ řekl Vojtěch a dodal. „Nečekám potlesk, určitě ne, ale věřím, že nakonec nás někdo ocení.“

„Nakonec jsme ty nemocnice ochránili,“ řekl ministr a označil to za svůj největší úspěch. Moderátorka však připomněla, že k dobrým výsledkům přispěli svědomití občané a třeba pracovníci sociálních služeb, kteří vzali situaci do svých rukou a zůstali například s důchodci zavření v domovech, aby je ochránili před nákazou.

V úzkých kvůli rouškám

Nejhorší okamžik, kterému čelil, byl podle něj, když si uvědomil, že nezvládne zajistit dost ochranných prostředků pro lékaře, sestry a všechny ostatní v první linii. Zopakoval ale, že nikdo nepředpokládal tak velkou poptávku.

„Sžít se s tím dá, protože tady ještě jsem a nezkolaboval jsem, byť někdy to taky nebylo úplně jednoduché. Člověk si sáhl na dno svých sil,“ řekl mladý ministr, který jako jediný z dosavadních českých ministrů zdravotnictví čelil takové krizi. Podle svých slov by raději dělal koncepční práci.

„Byly okamžiky, kdy jsem si říkal, jestli dál pokračovat, protože skutečně často to bylo velmi vyčerpávající,“ přiznal. Nejvíc v úzkých se cítil prý už na začátku března, když se v Česku objevily první případy.

„Nám volaly stovky lékařů, e-maily, chodili na ministerstvo i osobně a byli poměrně velmi psychicky rozrušeni, že se zkrátka bojí pracovat,“ řekl Vojtěch s tím, že na ministerstvu pracovali dvacet hodin denně.

„Ken“ ministrem

V pražském hudebním baru Lucerna ministr zavzpomínal na své působení v pěvecké show. Do soutěže Česko hledá superstar se Adam Vojtěch přihlásil v roce 2005, tehdy ještě ani nestudoval právnickou fakultu, na kterou pak nastoupil.

„Když jsem byl na gymnáziu, tak jsem zvažoval co dál s životem, jestli se věnovat hudbě skutečně profesionálně a být nějaká popstar,“ zavzpomínal. Bloďatý mladík měl tenkrát poměrně silnou fanouškovskou základnu. V reakci na jeho vzhled mu začali říkat Ken a další blonďatou soutěžící pojmenovali Barbie. „Kdyby se do vesmíru posílal obrázek - mladý, zdravý pozemšťan bílé rasy, celkem dokonalý - tak vy byste tam mohl být,“ řekla tenkrát Vojtěchovi porotkyně soutěže Gábina Osvaldová.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dříve soutěžil v show Česko hledá superstar.Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dříve soutěžil v show Česko hledá superstar. | Reprofoto TV Nova

Ze soutěže však vypadl v semifinále a hudbu si nakonec, jak řekl, nechal jen jako koníčka. Po studiích začal pracovat pro Andreje Babiše, v jeho vydavatelství Mafra, které má teď premiér „zaparkované“ ve svěřenských fondech, dělal Vojtěch právníka. Pak si ho Babiš s sebou vzal na ministerstvo financí. A pak ho jmenoval ministrem zdravotnictví.

Vyhazov? Politika není životní cíl, krčí rameny ministr

Vojtěch je však teď terčem kritiky. Na podnět předsedy lidovců Mariana Jurečky bude policie vyšetřovat nákupy ochranných prostředků, u kterých se objevily problémy. Poslanci také volají po vyšetřovací komisi. Vojtěch argumentuje tím, že nebyla normální doba. „Prověřovali jsme, jestli není v insolvenci, jestli nemá nedoplatky na daních,“ řekl Vojtěch s tím, že o 18 exekucích dodavatele, kterému zakázku jeho resort dal, nevěděli.

„Pro mě politika není životní cíl,“ odpověděl Vojtěch na dotaz, zda je připravený na to, že ho Babiš vyhodí, až se mu to bude hodit. O tom, že by měl skončit s ním, Babiš ale prý ještě nemluvil. Že ztrácí podporu, však vnitřně cítil. Spekulovalo se také o tom, že by Vojtěcha v ministerském křesle mohl nahradit jeho náměstek Roman Prymula.

„On mi zatím neřekl osobně nic,“ řekl Vojtěch v souvislosti s Prymulovým odchodem z ministerstva. Ten se na něm totiž už domluvil s premiérem Andrejem Babišem (ANO). „Já si myslím, že on je můj podřízený, takže on by mi to měl říct první. Ne abych já za ním chodil a ptal se ho,“ řekl Vojtěch. Přiznal zároveň, že jako podřízený se Prymula úplně nechová. „Teď se zdá, že úplně nikoliv, a mě to mrzí, protože já jsem se k němu celé dva roky choval korektně,“ dodal.

O tom, jaké byly dvě podmínky, které Prymula požadoval, aby na ministerstvu zůstal, Vojtěch nemá tušení. „Ta debata byla právě v tomto směru velmi podivná,“ postekl si s tím, že Prymulovy výroky byly za hranou. Reagoval na slova Prymuly o nutnosti bezpečnostní prověrky, kterou po něm na ministerstvu chtějí, a dosud ji nedostal, protože se prý bojí jeho popularity.

Dotaz položil i další „superstarista“

Česká televize ministra Vojtěcha překvapila dotazem od Ali Amiriho. Ten nyní pracuje jako lékař, má za sebou ale také hudební kariéru a stejně jako Vojtěch se účastnil soutěže Česko hledá superstar. Zpívající lékař Amiri to dotáhl dál než budoucí ministr, skončil totiž na pátém místě, Vojtěch se do finálové desítky neprobojoval. Zatímco Vojtěchovi se přezdívalo Ken, Amiri si díky exotickému vzhledu a původu vysloužil přezdívku perský princ.

Vojtěch Amiriho sice hned poznal, nebyl si ale jistý, které řady se zúčastnil. „On, myslím, byl v té úplně první řadě té soutěže,“ řekl Vojtěch. Soutěžili však spolu.

„Máte vytvořenou nějakou vědeckou skupinu, která by mapovala situaci v jiných zemích? Třeba mě hodně zajímá situace ve Švédsku. Jak je to možné, že tato země měla úplně jiný přístup a jiné zákony a opatření a výsledky jsou také dobré? Měli bychom se naučit, co dělali lépe než my,“ zeptal se svého pěveckého kolegy Amiri.

„To už se děje, není to tak, že bychom byli odříznuti,“ bránil se Vojtěch. Přiznal, že na začátku spolupráce a koordinace s ostatními státy nebyla příliš dobrá, teď už je ale situace prý lepší. Švédsko podle Vojtěcha na tom není tak dobře, jak se zdá.

spania ( 21. května 2020 12:55 )

Pana ministra si z této slavné soutěže vůbec nepamatuju.Že by mě tehdy nezaujal...?Zato teď je z něj velký fešákVyrostl z něj fakt sympa­ťák,ch­ytrý­,stu­dova­ný,in­teli­gentní­,kte­rý svou práci ministra zdravotnictví dělá dobře.

mord ( 21. května 2020 05:43 )

Tento ubohý neschopný lokaj oligarchy dál za pár milionů malou domu a co má být? kdo by to z té podivné sekty Ano neudělal když vidí jak vsemocny Panko velkomozny oligarcha hrabe trestá tu pakaz svým zpěvem dost

fortun ( 21. května 2020 00:19 )

vy furt s těma rouškama, měli jste si narvat na palici sáček na rohliky ze supermarketu a zadusit se závistí

20tina12 ( 20. května 2020 23:09 )

Pro lidi nebyly zajištěny roušky a díky že ženy začaly šít tak mohl nařizovat!!Bylo toho více,ale ať jako ministr skončí.Zklamal

tomik007 ( 20. května 2020 23:00 )

Na rousky si kluci prihodili stamiliony - MOC bych se divil, kdyby Vojtovi nespadla nejaka flaksa pod stul...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud