Babiš si došlápl na Vojtěcha kvůli Chytré karanténě. Vadí mu ministerská zahálka

Autor: ČTK, kal - 
17. května 2020
15:55

Premiér Andrej Babiš (ANO) zkritizoval nízkou angažovanost ministerstva zdravotnictví v projektu Chytré karantény, která má pomáhat ve vyhledávání kontaktů nakažených koronavirem nového typu a ohnisek nemoci. Vláda v pondělí projedná přechod projektu pod tento resort, řekl dnes v rozhovoru pro Českou televizi.

„Doufám, že resort zdravotnictví se k tomu přihlásí, není to záležitost jen IT a armády,“ uvedl. V projektu podle něj končí dosud dobrovolně pomáhající firmy.

Babiš podotkl, že nechce specifikovat, kdo přesně se projektu dostatečně nevěnuje. Resort zdravotnictví se podle něj nicméně „tváří, jako by se jich to netýkalo“. „Teď to ministr musí převzít, důležitou roli tam bude hrát (vládní zmocněnec pro IT Vladimír) Dzurilla,“ naznačil. Chytrou karanténu hodnotí premiér jako dobrý projekt, který s sebou ale nese velkou šíři různých aspektů a je třeba na něm ještě pracovat.

Video Premiér Andrej Babiš ke spuštění chytré karantény - abl

Babiš zmínil přípravy na druhou vlnu nákazy

V druhé fázi se dosavadní dohledávání kontaktů pomocí telefonů a bankovních karet má propojit s aplikací eRoušky. Projekt má především propojit informační systémy laboratoří a hygienických stanic a umožnit lepší řízení testování a rychlejší izolaci kontaktů nakažených v karanténě.

Příprava na případnou druhou vlnu epidemie podle Babiše zahrnuje také práci na budování kapacity lůžek a jednání o výrobě českých ventilátorů.

Předání dat z mobilu člověk může odmítnout

Základem boje s epidemií bylo i před spuštěním Chytré karantény podle Hlavní hygieničky ČR Jarmily Rážové epidemiologické šetření, tedy rozhovor pracovníka hygieny s nakaženým k odhalení místa, kde se nakazil a jeho kontaktů. Jeho součástí může být nyní i vzpomínková mapa vytvořená po souhlasu z dat mobilního telefonu.

Na rozdíl od sdílení dat z mobilů je rozhovor s hygienikem ze zákona povinný, lidé musí říct, s kým se setkali. Cílem projektu chytré karantény je do tří dnů odhalit možné rizikové kontakty každého nakaženého, ty poslat do karantény a za několik dní, kdy bude možné virus testem odhalit, je otestovat.

Video Babiš pro Blesk o cestách do ciziny, změně u obchodů, rouškách i otevírání bazénů - Blesk TV

Na Chytré karanténě chce nechat vláda kontrolu nad šířením nemoci po odeznění její první vlny. S půlnocí na pondělí skončí nouzový stav, který vyhlásila kvůli epidemii počátkem března. Babiš zopakoval, že k plošně vyhlašovanému nouzovému stavu se stát vracet nechce. V případě rozhoření nemoci v některém z regionů je možné vyhlásit nouzový stav v jednotlivých krajích.

 

erisieIka ( 18. května 2020 06:03 )

Až na něho podáš trestní oznámení, moulo!

peyotl ( 18. května 2020 05:16 )

kdy si soudy došlápnou na Babiše

tomik007 ( 17. května 2020 22:28 )

VRAVEL ze henta karantena je chytrejsia nez on...

junkiexl ( 17. května 2020 21:23 )

To je zase preklad Buresovych blabolu. Nikdo, nikdo nevi, o cem Bures gegla. Neexistuje prekladatel na Buresovy blaboly. A tak s necim spraskani psi demokracie vylezou. Ministerska zahalka. Hahahahaha...

janikmirek ( 17. května 2020 20:40 )

Tak Vojta končí, Bureš mu vystavil červenou, mouřenín splnil svou roli a jde...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud