„Mallorca zbídačí.“ Němcům tečou nervy, Španělé je nechtějí pustit do jejich vil na ostrově

Autor: ČTK - 
17. května 2020
16:05

Němci se u španělských úřadů dožadují, aby jim umožnily cestu na Mallorku, jestliže tam vlastní nemovitost. Madrid to ale odmítá a trvá na tom, že si Němci musejí počkat, až skončí celostátní karanténa. Nouzový stav má ve Španělsku skončit 24. května, němečtí majitelé nemovitostí na ostrově by jej ale rádi viděli zrušený dříve. Premiér Pedro Sánchez v sobotu uvedl, že parlament naposledy požádá o jeho prodloužení o další měsíc. Němci neváhají pohrozit stažením investic z ostrova, uvedla agentura AFP.

Od začátku dubna se na úřady Baleárských ostrovů, jejichž je Mallorca součástí, v dopise obrátilo několik set rozhořčených Němců. Tamní protikoronavirová opatření, která omezují cestování, považují za „naprosto přehnaná“ a argumentují poklesem počtu nových případů nákazy ve Španělsku.

Němci varují před bídou v „17. spolkové zemi“

„Na Mallorku letos musejí jezdit turisté, jinak to ostrov zbídačí. Tady je na turistech závislé skoro všechno,“ varoval v týdeníku Der Spiegel Ralf Becker, který za dopisní iniciativou stojí. A otázku, kdy bude možný návrat na ostrov, pokládají téměř denně také německá média.

Mallorca je mezi Němci natolik oblíbená, že se jí přezdívá „17. spolková země“. Loni se jich na idylické pláže ostrova přijelo rekreovat asi 4,5 milionu.

Španělé jsou neoblomní: Ani děti si tam nesmí hrát

Španělská vláda ale nechce riskovat opětovné zhoršení epidemie dovezenými případy. Do uzavřené země se od pátku dostanou letadly a na lodích jen Španělé, osoby s trvalým pobytem a lidé, kteří mají výjimku. Vlastnictví rekreační nemovitosti ale důvodem k přiznání výjimky není. Kabinet, který zakázal i pohyb lidí mezi jednotlivými regiony, argumentuje, že by nebylo spravedlivé, aby Španěl do svého výletního domku nemohl, zatímco cizinec ano.

Rozpaky nad požadavky svých krajanů projevují i někteří němečtí usedlíci na Mallorce. „To, co se vám jeví jako snová luxusní destinace, je vlast mnoha dětí, které musejí zůstávat zavřené doma, ale které na rozdíl od vás chápou, že si teď nemůžou chodit hrát na hřiště,“ řekla ve videu Alice Weberová, která má na starosti mezinárodní vztahy ve španělské regionální levicové a ekologické straně Més per Mallorca.

Milan Šmid ( 24. května 2020 15:47 )

KDYŽ ZAČALI VYHROŽOVAT ŽE DAJÍ POKUTY 500 EUR VŠEM CO SI KOUPI NĚCO OD PRODAVÁJÍCÍCH MIGRANTU TAK TO BYL PRO MĚ KONEC !!! ONI JE TAM PUSTILI ONI V NOCI KRADOU JÁ MÁM PLATIT POKUTY ZA TO ŽE MĚ OBTĚŽUJI !!! TO RADĚJI JET DO AFRIKY !!!

bizon_pepa ( 17. května 2020 20:26 )

No vždyť ti naši vohnuti taky.

luklovah ( 17. května 2020 17:29 )

Španělé to opravdu hodně přehánějí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud