Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Velký přehled: Otvírají obchoďáky, zahrádky i kadeřnictví. Co všechno se změnilo?

 • Autor: Zpravodajové Blesku - 
  11. 5. 2020
  05:00

  Obchodní centra, galerie i kina se od pondělí otevírají. Ani u kadeřnice nebo na rande v kině to ale nebude jako dřív. Všude budou platit různá speciální hygienická opatření. Ve školách se mohou na přijímačky připravovat deváťáci a na zkoušku dospělosti i maturanti. Po dezinfekci rukou se dokonce bude moct zkoušet oblečení, taxislužby nebo hotely by ale ještě fungovat neměly.

  Oproti původnímu plánu uvolňovat v pěti vlnách, se nakonec vláda rozhodla ukončit některé zákazy dříve. Uvolňovací vlny jsou tak jen čtyři a ta předposlední vychází právě na pondělí 11. května.

  Vláda se tak rozhodla nejen v souvislosti s rozhodnutím městského soudu o zrušení některých nařízení, ale také kvůli příznivé epidemiologické situaci. I když v Česku má zatím imunitu proti nemoci covid-19 velice málo lidí, těch, kteří se z nemoci vyléčili, postupně přibývá. Důležité pro uvolňování je také to, že není velký nápor na nemocnice a na možnou druhou vlnu nemoci je podle vlády Česko připravené.

  Nouzový stav se zřejmě už prodlužovat nebude. Sněmovna schválila jeho prodloužení do 17. května a vláda se o další žádat podle slov premiéra Andreje Babiše (ANO) nechystá.

  Babiš hostem v Blesku

  Spolu s pondělím Česko čeká zatím nejvýraznější uvolnění restrikcí. Pokud se lidé ve velkém nakazí, na počtech nemocných se to kvůli inkubační době onemocnění projeví až za čtrnáct dnů. Poslední vlna uvolňování je tak naplánovaná až na 25. května. To by se měly otevřít v normálním provozu hotely, vnitřní prostory zoologických zahrad i restaurací nebo také hrady a zámky.

  Co je možné dělat právě nyní - tedy od 11. května a za jakých podmínek, Blesk přehledně shrnuje. Podívat se můžete na dalších stránkách.

  Ve středu 13. května pak bude Andrej Babiš hostem pořadu Ptám se, pane premiére na Blesk.cz, položit svůj dotaz mu můžete i vy:

  Online chat

 • 1.Na zahrádky v restauracích s odstupy

  Restaurační zařízení a hospody můžou přivítat své zákazníky na zahrádkách. Dovnitř je budou moci pustit pouze na toaletu a to jen po dezinfekci rukou.

  Mezi zákazníky musí být odstup alespoň 1,5 m, s výjimkou skupin sedících u jednoho stolu. Stejná vzdálenost musí být i od kolemjdoucích. Podle epidemiologů si ale návštěvníci budou moci u stolů roušky odložit.

  Podle restauratérky Petry Smetanové z Rašovic je i pouhé otevření zahrádky po dvou měsících nejistoty pro její podnikání záchranou. 

  „Přežívali jsme výdejem jídla z okénka a rozvozem po okolí. Padly všechny naplánované svatby či rodinné oslavy, ztráta je ve statisících,“ říká majitelka penzionu a restaurace s velkou letní zahrádkou kousek od Slavkova u Brna.

  Petra Smetanová (45) vede rodinný podnik na Vyškovsku. Otevření letní zahrádky je dalším krokem k obnovení provozu oblíbeného cíle turistů. Petra Smetanová (45) vede rodinný podnik na Vyškovsku. Otevření letní zahrádky je dalším krokem k obnovení provozu oblíbeného cíle turistů. | Blesk:Zdeněk Matyáš

  O víkendu už se tady stejně jako v mnoha podnicích po celé zemi chystali na otevření. „Umývání stolů, jejich rozmístění, abychom splnili předepsané podmínky, dezinfekce. Nejvíc mě těší, že jsme nepropustili naše čtyři zaměstnance a budeme zase spolu,“ usmívá se Petra. Na Zeleném statku bude nejvíc rušno o nejbližším víkendu. Celý komplex leží u frekventované cyklostezky, místo je oblíbenou občerstvovací zastávkou turistů.

 • 2.Kadeřnice se štíty, masáž v rukavicích

  Dvojitou ochranu, tedy roušku i obličejový štít, budou muset od pondělí mít kadeřníci a kosmetičky i maséři. Kdo musí mít ještě zavřeno, jsou tatéři.

  Zákazníci musí mezi sebou dodržovat povinné rozestupy. „Mezi zákazníky jsou dodrženy odstupy alespoň 2 m, stejně jako mezi holičem a jeho zákazníkem jsou od ostatních holičů a jejich zákazníků dodrženy odstupy alespoň 2 m,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví.

  Dezinfikovat se budou pomůcky i křeslo po každém zákazníkovi. Kdo má teplotu 37 stupňů, do provozovny nesmí, ať už je to zákazník nebo pracovník.

  Podobná pravidla platí i u pedikúry, manikúry, masérských, regeneračních a rekondičních služeb. Kosmetičky na rozdíl od kadeřnic budou muset mít navíc ještě rukavice.

  „Přítel si přibral ještě brigádu, ale do rozpočtu nám to zasáhlo extrémně. Takhle jsem se do práce snad ještě nikdy netěšila,“ svěřila se Blesku kadeřnice Klára Sovová z Ústí nad Labem, která neskončila na úřadu práce jen díky úsporám. Vzápětí ale dodává, že to nebude úplně snadné.

  Kadeřnice Klára Sovová tvrdí: Bude to peklo! Kadeřnice Klára Sovová tvrdí: Bude to peklo! | Blesk:Michal Israel Volf

  „Musíme mít dezinfekci u vchodu do salonu, jednorázové pláštěnky pro zákazníky. Na sobě štít, který se dost mlží, roušku, rukavice. Přijdu si v tom jak kosmonaut,“ vypočítává Klára. Pořízení ochranných pomůcek navíc není zadarmo. „Promítne se to do cen. O velké zdražení nepůjde, bude v řádech desetikorun,“ doplnila. I tak už má ale nabitý diář. Hygienická opatření dodržovat bude, jejich formu ale příliš nechápe. „Štíty nemají ani některé zdravotní sestry, tak proč musíme my? Bude to peklo,“ uzavřela.

  Masáž v rukavicích, roušce a štítu? Šílenost, říká masérka

  Na ochranné pomůcky se nedívá pozitivně ani masérka Alena Brištělová ze Zlína. „Lidé jezdí až z Prahy, Slovenska. Byla jsem nešťastná, že jim nemohu pomoci. Mnozí mi plakali do telefonu, ale nešlo to,“ popsala.

  Masérka Alena Brištělová je na zákazníky připravená. Masérka Alena Brištělová je na zákazníky připravená. | Blesk:Slávka Červená

  Aby se uživila, šla na brigádu. „Uklízela jsem. Nájem salonu i bytu zaplatit musím,“ přiblížila. Těší se na restart. „Nedovedu si ale představit jak budu masírovat v roušce, se štítem a v rukavicích. To je šílenost. Jsem zvědavá, zda to zvládnu. Budu muset, protože diář mám zaplněný už na čtyři měsíce dopředu,“ konstatovala. 

 • 3.Nákupy oblečení

  Nakupovat oblečení už se mohlo. Vláda to povolila v minulé vlně. Jenže bez zkoušení. To teď bude jinak. Před vstupem do kabinky si bude každý muset vydezinfikovat ruce. Tak to mělo být dosud i s obuví.

  Pokud nějaký zákazník zboží reklamuje nebo vrátí, musí kus napřed strávit 24 hodin v karanténě. Pak je možné ho nabízet dalším lidem.

  Majitel obchodu s pracovním oblečením Michal Střelec (38). Majitel obchodu s pracovním oblečením Michal Střelec (38). | Blesk:Michal Charbulák

  „Mohli jsme otevřít před měsícem, prodáváme i drogerii a hygienické zboží. Dezinfekce i ochranné rukavice máme nachystány. A na prodejně mohou být maximálně dva zákazníci současně,“ řekl majitel prodejny s oděvy Michal Střelec (38) z Karviné a dodal: „Není to problém. Stejně tak reklamované oblečení v karanténě. Je ale pravda, že rozhodnutí vlády mi přijdou často chaotická. Člověk chvíli nesleduje televizi a hned mu unikne nějaká změna,“ dodal.

 • 4.Muzea a galerie

  Deset metrů čtverečných na jednoho návštěvníka, píše se v nových pravidlech. Pro velké prostory, jako je třeba Národní muzeum, by to zřejmě neměl být problém. Do nově rekonstruované budovy se loni valily davy lidí a stáli v dlouhých frontách. Nyní bude do muzeí smět naráz vstoupit maximálně sto lidí.

  Povinné jsou rozestupy alespoň dva metry s výjimkou členů jedné domácnosti. Všichni si před vstupem musí dezinfikovat ruce. Nutnost poskytnout každému zákazníkovi 10 metrů čtverečných je ale problém pro menší galerie a obrazárny.

  Prostory vydezinfikoval, dezinfekční gely připravil i pro příchozí. „Na vernisáži bylo přes 300 lidí. Pak jsem musel zavřít. Výstavu jsem proto nechal do středy, aby ji měli šanci vidět i ti, kteří to nestihli,“ řekl Blesku majitel Galerie 1 v Českých Budějovicích Miroslav Houška.

  Známý galerista Miroslav Houška netrpělivě čeká na návštěvníky své galerie v Panské ulici v Českých Budějovicích. Známý galerista Miroslav Houška netrpělivě čeká na návštěvníky své galerie v Panské ulici v Českých Budějovicích. | Blesk:Vladimíra Hradská

  Vzhledem k opatřením počítá s tím, že dovnitř budou moci jen malé skupinky. „Galerie není velká, vidím to tak na tříčlennou skupinku, aby byl zachován odstup,“ dodal. Koronavirus udělal tomuto milovníkovi pop-artu, který má na kontě jako kurátor v ČR známou výstavu děl Andy Warhola, čáru přes rozpočet. Před dvěma lety opustil Prahu, aby si splnil sen a otevřel vlastní galerii. „Nějaký čas mi trvalo, než jsem se na jihu Čech zavedl. Teď abych kvůli koronaviru znovu začínal,“ poznamenal.

 • 5.Muzea a galerie

  I sem bude moci přijít maximálně sto lidí. V hledišti budou sedět v rouškách a v každé druhé řadě. Vedle sebe mohou sedět vždy nejvýše dvě osoby, od jiných je odděluje alespoň jedno volné sedadlo.

  I to je důvod, proč řada divadel ve skutečnosti neotevře. Pokud by hráli pro tak málo návštěvníků, nedokáží zaplatit náklady na zaměstnance a provoz divadla.

  Návštěva kina bude také nezvyklá v tom, že si lidé nedají popcorn ani colu. Nutná je také dezinfekce sálů. „Za použití ozonu ji provádí specializovaná firma, zatímco potřebné rozestupy mezi diváky zajistí náš rezervační systém. Na návštěvníky se už těšíme,“ říká Jiří Haken ze sítě multikin CineStar. I v kinech by ale lidé měli dodržovat dvoumetrové odstupy. A to všichni kromě těch, kteří sdílí jednu domácnost.

  CineStar Anděl - dezinfekce a příprava na otevření CineStar Anděl - dezinfekce a příprava na otevření | Blesk:MICHAL PROTIVANSKÝ / CZECH NEWS Michal Protivansky/CNC

  Výhry z Trháku platí dál

  V souvislosti s tím přidáváme informaci pro hráče Trháku. Pokud jste během února trhli v naší hře na titulní straně Blesku slevu do multikin CineStar a nestihli jste kvůli koronakrizi kupon využít, přinášíme dobrou zprávu. Původní platnost slevy, která spočívá v získání dvou vstupenek na filmové představení v multikinech CineStar za cenu jedné při on-line nákupu, byla dle pravidel do 31. 3. 2020. Partner Trháku se však rozhodl upravit možnost uplatnění vaší výhry. „Kódy z Trháku Blesku budou platné jeden měsíc ode dne otevření kin, tedy od 11. května do 10. června včetně,“ řekl Martin Šimůnek, marketingový manažer společnosti CineStar.

 • 6.Do kina a divadla jen v roušce, sport venku

  Jedním ze zásadních uvolnění je otevření obchodů v nákupních centrech. Pro návštěvníky budou platit povinné rozestupy 2 metry a samozřejmě nošení roušek. V odpočinkových zónách budou omezena místa k sezení. Mimo provoz zatím zůstanou stravovací služby a dětské koutky. 

  „U všech vchodů jsou návštěvníkům k dispozici dezinfekce. Máme komplexnější informační kampaň, ve které upozorňujeme na jednotlivá opatření. O víkendu jsme provedli hloubkovou dezinfekci, kterou bude i průběžně zajišťovat naše úklidová služba,“ řekla Blesku mluvčí obchodního centra Westfield Chodov. Na dodržování pravidel bude dohlížet koordinátor bezpečnosti, ten bude například i bránit shlukování návštěvníků.

  Už se může do školy i sportovat

  K přípravě na přijímací zkoušky se mohou vrátit žáci 9. tříd a maturanti. Výuka začne v jazykových a základních uměleckých školách. Podmínkou jsou skupiny po 15 žácích, pokud ve třídě budou rozestupy 1,5 až 2 metry, nemusí mít roušku. Ve stejné vzdálenosti musejí být i lavice. S sebou musejí mít nejméně dvě roušky na den.

  Pořádat se mohou hromadné akce venku i vevnitř. Ve stejný čas tam ale musí být nejvýš 100 osob. Mezi osobami odstup nejméně 2 metry, s výjimkou členů domácnosti.

  Povolený je i organizovaný trénink sportovců na venkovním i vnitřním sportovišti. Profesionální sportovci mají větší možnosti. „Zatímco do neděle jsme ve skupinkách simulovali herní situace 4 na 4, od pondělí se dá přejít na taktický nácvik jako v době před koronavirem. Na hřišti už může být potřebných 22 hráčů a to nám navíc otevírá možnost přípravných utkání,“ řekl Blesku mluvčí fotbalové Sparty Ondřej Kasík. Společné sprchy a kabiny ovšem sportovní kluby zatím otevřít nesmí.

  Sto lidí na svatbě i v kostele

  Už se mohou konat i velké svatby, všichni kromě snoubenců ale musí mít roušky. I zde podle pravidel platí, že účastníci musejí dodržovat odstup nejméně 2 metry.

  Stejná pravidla platí pro bohoslužby. Před vstupem do kostela je však povinnost dezinfikovat si ruce. I tak ale budou bohoslužby vypadat trochu jinak. Vynechá se pozdravení pokoje a žehnání svěcenou vodou. Duchovní si dezinfikuje ruce alespoň před začátkem bohoslužby, před podáváním Eucharistie a po ní.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

mord ( 11. května 2020 06:56 )

Už to skončí Panko velkomozny oligarcha si už nahrával dost a ty figurky kolem něj taky. chátrá už může ke kadernikovi ale hadrů přes ksicht luzo držet hubu a makat na miliardare

a-z- ( 11. května 2020 06:06 )

Už běžte s tím koronapodvodem do zádele!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa