Drsná rána pro Čechy: Konec hotelových švédských stolů?! Jak pandemie změní dovolené?

 • Autor: Martin Valeš - 
  7. 5. 2020
  13:00

  Je slušná šance, že si v létě přece jen zajedete či zaletíte k moři. Jistě to však nebude tak jednoduché jako dřív, spousta preventivních opatření nezmizí – naopak zmizí spousta věcí, na které jste možná při dovolené zvyklí. A pravděpodobně si i připlatíte.

  Dvě třetiny řeckých hoteliérů se obávají bankrotu, největší aerolinky světa United Airlines už teď vědí, že propustí třetinu pilotů. Vlády i firmy se snaží hledat řešení, jak zachránit aspoň část nadcházející sezony. Samozřejmostí bude víc čištění a dezinfikování, ani roušek se nejspíš jen tak nezbavíte, recepce a přepážky by co nejvíc měly nahradit internet a telefon. Jak ale dodržovat odstup od potenciálně nakažlivých spolucestujících, spolustolovníků a spoluturistů?

  Před odletem počítejte s delšími prodlevami.Před odletem počítejte s delšími prodlevami. | Profi media.cz, Avio Interiors, Reuters, Purdue University

 • 1.Změny v ubytování

  Pečeť čistoty

  Hotely Hilton plánují »zapečetit« dveře uklizených místností papírovou páskou podobně, jako se garantuje čistota toalet. Hosté budou mít jistotu, že tam od úklidu a dezinfikování prostoru nikdo nevstoupil.

  Úklid na vyžádání

  Pokojské by nemusely uklízet automaticky každý den, ale jen na vyžádání, nebo když to bude skutečně potřeba. Také z pokojů můžou zmizet zbytné věci jako tužky, zápisníky nebo katalogy.

  Čas na vymření

  Aplikace Airbnb na krátkodobé pronájmy bytů či pokojů nařídila provozovatelům dodržovat odstup. Jít uklidit smí až 24 hodin po odchodu hosta a až pak se smí ubytovat další. A to podstoupí-li provozovatel školení o »antivirovém« úklidu. Jinak má být odstup 72 hodin.

 • 2.Už žádné bufety?

  „Bufet by mohl zmizet nadobro,“ soudí Tamara Mimsová z Four Sisters Inn v Monterey. Těžko by se řešily fronty i ochrana před kapénkovou infekcí. „Nemyslím si, že je mrtvý,“ oponuje Phil Cordell z řetězce Hilton. „Jen se nejspíš změní způsob prezentace,“ řekl listu Los Angeles Times. Řetězec Marriott dá na oblíbené švédské stoly už naservírované talířky, ať se hosté nedotýkají jídla pro všechny.

 • 3.Cestování letadlem

  Jen v rouškách

  Letadla jsou obecně rizikovým prostředím pro infekce, ač HEPA filtry v klimatizaci průběžně čistí vzduch. Pokud ale kýchnete, kapénky s viry se v kabině během chvíle rozšíří nejméně přes dvě řady dopředu i dozadu! Nebo to tak aspoň ukazuje působivá- simulace šíření viru kabinou Boeingu 767, kterou stvořili experti z fakulty strojního inženýrství Purdueovy univerzity v americké Indianě. Je tak velmi pravděpodobné, že vstup do letadel bude ještě nadlouho povolen jen v rouškách. Třeba Delta Air Lines (od 4. 5.) a American Airlines (od 11. 5.) už povinnost cestovat se zakrytými ústy a nosem oficiálně vyhlásily.

  Radikálnější řešení je otočit a ohradit prostřední sedadla.Radikálnější řešení je otočit a ohradit prostřední sedadla. | Profi media.cz, Avio Interiors, Reuters, Purdue University

  Plexisklové budky?

  Italský výrobce interiérů letadel Avio Interiors navrhl přidat na sedadla bariéry. Jednodušší model ochrání hlavy spolucestujících aspoň od kýchání. Složitější varianta otáčí prostřední sedadlo zády, čímž může být každé místo chráněno plexisklem ze tří stran.

  Zákaz kufříků

  Dubajské aerolinky Emirates dočasně zakázaly brát si kufříky s sebou do letadla, musí se odbavit (kabelky či notebooky jsou dál povoleny).

  Antivirová dieta

  Aby se snížil kontakt mezi letuškami a pasažéry, omezují se jídlo a pití. Místo servírovaného oběda třeba dostanete hned při vstupu pytlík se svačinou.

  Rozmístění sedadel.Rozmístění sedadel. | Profi media.cz, Avio Interiors, Reuters, Purdue University

  Prázdná místa

  Některé aerolinky zkoušejí neobsazovat prostřední sedadla v řadě, beztak teď letadlo nezaplní. Zřejmě by se ale muselo zdražit: podle magazínu Forbes potřebují aerolinky obsadit 70 % míst, aby let neprodělal.

  Radši vlakem?

  Pandemické revoluce v dopravě hodlá francouzská vláda využít k šetření ovzduší. Aerolinkám Air France-KLM pomůže 190 miliardami korun jen s podmínkou rušení některých vnitrostátních letů. „Pakliže cesta vlakem trvá méně než dvě a půl hodiny, let nelze ospravedlnit. Je to moc emisí,“ prohlásil v rádiu France Inter ministr ekonomiky Bruno Le Maire.

  „Vládní semafor“ i zahraniční opatření: Podívejte se, jak se v červnu změní cestování v Evropě>>>

 • 4.Jak budou vypadat kontroly?

  Různé země požadují (nebo to plánují) při vstupu čerstvé potvrzení o bezinfekčnosti. Každá má jiné podmínky. EU zvažuje je sjednotit a zavést »koronavirové pasy«, někdo jim říká též »imunitní pasy«. Prokazovali byste se jimi třeba na hranicích, v hotelích či při vstupu do dopravních prostředků.

  „Uzdravení lidé by mohli dostat pomyslný doklad o získané imunitě, který by jim umožnil osvobodit se od omezení své činnosti a pohybu,“ vysvětluje Gerard Krause, vedoucí epidemiologie v Centru pro výzkum infekcí v německém Braunschweigu. Takový člověk už nepředstavuje riziko a nemusí se podrobovat karanténám, WHO před tím ale varuje s argumentem, že rizika opětovné nákazy nejsou dosud exaktně vyvrácena. A také, že rychlotesty na protilátky nejsou dokonale přesné.

 • 5.Preventivní testování

  Aerolinky Emirates v polovině dubna vyzkoušely otestovat na SARS–CoV–2 všechny cestující do Tunisu. Výsledky prý byly do deseti minut. Od pondělka nabízí pasažérům PCR testy letiště Vídeň, a to za 190 eur (5144 Kč).

  Letadla se nebudou zcela naplňovat.Letadla se nebudou zcela naplňovat. | Profi media.cz, Avio Interiors, Reuters, Purdue University

Schlafenberg ( 8. května 2020 12:05 )

To už si nenažraní burani na zájezdech nebudou moci cpát jídlo do tašek.

blecktajp ( 7. května 2020 21:50 )

Je to naprosta ptakovina.

Jana JJ ( 7. května 2020 17:51 )

Asi tak ňák
Někdo nahoře se zřejmě podle toho dost inspiruje

sronin1 ( 7. května 2020 17:11 )

Kdo víte o čem je Orwellův román 1984, je vám jasné, o co zde jde ....

viho ( 7. května 2020 15:36 )

Tak vzhledem k tomu, že ten virus mutuje a již teď má několik kmenů, je test na protilátky celkem k ničemu, zvlášť při leteckém cestování mezi různými zeměmi. Kdyby ten test stál řádově stokoruny, tak by to možná snesitelné bylo, ale při ceně 3 - 6 tisíc Kč podle země je to neúnosné a i samotné aerolinky budou proti tomu, protože to bude odrazovat cestující. Mnohem pravděpodobnější je, že člověk si bude muset při vstupu na letiště obléct ochranný jednorázový plastový oblek, který si bude moci vysvléct až při odchodu z letiště v cílové destinaci. To je záležitost stokoruny. K tomu samozřejmě rouška, měření teploty a příznaků nemoci a jídlo v economy bude studený balíček u vstupu do letadla. A těsně před vstupem do letadla bude dezinfekční brána, kterou budu muset lidé v tom obleku a roušce projít. Nějaké složitosti bych v tom nehledal.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud