Letadla se vrací na oblohu: Se Smartwings jen v roušce, inspirují se i Američané

Autor: Darina Jíchová - 
4. května 2020
16:22

Americká letiště pomalu obnovují provoz, který ochromila světová pandemie koronaviru způsobujícího nemoc covid-19. Řada aerolinek v souvislosti s nákazou přijala nová opatření, jejich cestující budou smět na palubu pouze v rouškách. Stejné nařízení přijaly například i české nebo chorvatské aerolinky, naopak australská společnost Qantas Airways roušky nepovažuje za nutnost, informovala stanice BBC.

Ve Spojených státech začne povinnost nosit roušku platit tento týden, bude povinná jak pro posádku, tak pro pasažéry. Opatření přijaly všechny přední americké letecké společnosti, stejně postupují i další země. Během pandemie bylo zrušeno na 90 procent mezinárodních letů a aerolinky doufají, že se jim v květnu podaří obnovit provoz v plném rozsahu.

Roušku dostanou pasažéři zdarma

Americká společnost Delta Air Lines uvedla, že od pondělí 4. května je pro jejich klienty povinné nosit roušku, případně si zakrývat ústa a nos, na jejich odbavovacích přepážkách, v příletové hale i saloncích aerolinek, u gateů i na palubě letadla, a to po celou dobu letu. Totožná pravidla platí i pro American Airlines a United Airlines či havajskou společnost Hawaiian Airlines.

„Staráme se o naše zákazníky, jejich bezpečnost a zdraví, chceme, aby mohli v klidu a bez rizika cestovat,“ vysvětlil mluvčí American Airlines Kurt Stache. „Zakrývání obličeje, úst a nosu bude povinné pro všechny pasažéry. Naše společnost jim roušky zdarma poskytne,“ prohlásila mluvčí United Airlines Maddie Kingová. Oba zdůraznili, že opatření má předejít případnému šíření viru.

Pro Qantas zatím opatření neplatí

Naopak australské aerolinky Qantas nošení roušek nepovažují za nutné. „Vláda ani naše společnost zatím nerozhodly o tom, jak budou vypadat opatření pro cestování, až budou uvolněny všechny restrikce spojené s pandemií koronaviru,“ uvedly aerolinky ve svém oficiálním prohlášení. „Navíc nebezpečí toho, že se člověk nakazí na palubě, je nízké. Na palubě bude dodržován sociální odstup,“ dodala společnost, jejich rozhodnutí je v souladu s radami australského ministerstva zdravotnictví.

Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) nošení roušek považuje za vhodné opatření pro restart leteckého provozu. „Je to jedno z opatření, o jehož plošném zavedení jednáme se světovými dopravci a vládami,“ vysvětlil mluvčí IATA. Kromě roušek se zvažuje i to, že pasažéři si budou moct na palubu vzít vlastní jídlo a pití, případně nošení jednorázových rukavic. Všechny aerolinky budou pravidelně a důkladně dezinfikovat svá letadla.

K rouškám se přiklání britské i kanadské letecké společnosti, u těch kanadské není povinné mít roušku během celého letu. Francouzské, belgické a chorvatské aerolinky rovněž přijaly povinné nošení roušky na palubě.

I české aerolinky zavádějí roušky

Také skupina Smartwings Group, jejíž součástí jsou Smartwings a ČSA, přistupuje ke stejným opatřením pro znovuobnovení letového provozu, sdělila pro Blesk Zprávy mluvčí Smartwings Group Vladimíra Dufková.

„Máme nastaveny postupy pro cestující během letu (povinnost používání roušky nebo jiné formy zakrytí nosu a úst), postupy v rámci procesu odbavení cestujících, postupy pro nástup a výstup cestujících z letadla (dodržování rozestupů), postupy pro palubní a pozemní personál, atd. Všechna letadla Smartwings Group jsou vybavena větším množstvím zdravotnických pomůcek (roušky, respirátory) a zvýšeným množstvím dezinfekčních prostředků. Posádky letadel jsou vybaveny respirátory a latexovými rukavicemi. Maximální pozornost je věnována pravidelným úklidům a dezinfekci letadel,“ vysvětlila Dufková.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud