Pondělí 23. listopad 2020
Svátek slaví Klement, zítra Emílie
Oblačno, déšť 5°C

Zaplatíte 2 až 3 tisíce korun. Čechy za testy na covid-19 žene práce, rodina i nakupování

Autor: ČTK - 
2. května 2020
15:53

Testování na koronavirus se v sobotu rozjelo v Moravskoslezském kraji, lidi tam přijížděli z různých důvodů - kvůli práci, ale i obavám o své blízké, především prarodiče. Začátkem května se bude testovat i v Jihočeském kraji. V Karlovarském kraji je systém zaplněn až do příští soboty, v Chebu do neděle. Za testy tam lidé zaplatí 2000 Kč, pokud na ně nejsou poslání hygienikem, nebo praktikem. V Moravskoslezském kraji je to 2900 Kč.

Na několika místech Moravskoslezského kraje začalo dnes ráno plošné testování na nemoc covid-19. Do garáží hasičů v Ostravě-Vítkovicích dorazili už po 8:00 první zájemci, kteří se ve čtvrtek registrovali v krajem vyvinuté aplikaci. Některé motivovala obava o seniory, jiní přišli kvůli práci. Celkem by zdravotníci měli při plošném testování odebrat dnes a v neděli vzorky 120 přihlášených. Pokračovat budou i o dalších víkendech.

Radek: Chtěl jsem vědět, zda jsem to prodělal

Testování v Ostravě zajišťuje Vítkovická nemocnice. Její hlavní hygienik Radek Mikšík ČTK dnes řekl, že se vše dobře rozběhlo. Zdravotníci zvládají odběr a otestování jednoho příchozího za bezmála deset minut. V systému se vždy přihlásili do třicetiminutového intervalu čtyři lidé. „Jde to dobře. Dnes máme objednáno 60 lidí. Stejný počet dorazí v neděli,“ řekl.

Jako druhý na židli u odběrového stolečku usedl Roman z Ostravy. Pracuje jako manažer v dopravní společnosti a práce mu neumožnila izolaci.

„Musím se v práci hodně stýkat s lidmi. Navíc jsem byl v lednu docela nemocný, tak jsem chtěl vědět, jestli jsem covid-19 neprodělal,“ řekl. Test mu vyšel negativní. „Trochu jsem to ale čekal,“ svěřil se ČTK.

Jakub přijel kvůli prarodičům

V té době už na místě čekali na vyšetření další dva zájemci. Jakub z Ostravy přijel z obavy o své prarodiče ve věku 84 a 79 let. „Chceme se s nimi už konečně potkat a mít jistotu, že jsme zdraví. Chtěli jsme se zaregistrovat celá rodina, ale stihli jsme to jen dva,“ řekl.

Ladislav z Ostravy zase zajišťuje nákupy celé rodině, takže často chodí mezi lidi. „Chci vědět, jestli jsem to prodělal. Nějaké riziko existuje,“ řekl.

První termíny pro plošné testování organizované Moravskoslezským krajem lidé ve čtvrtek vybrali za necelé čtyři minuty. Registrovat se mohla tisícovka, zkoušelo to zhruba 3500 lidí. Kraj chce otestovat asi 5000 lidí z regionu, vypsání dalšího termínu pro registraci urychlí. Každý dobrovolník, který termín získal, obdržel identifikační číslo, jímž se při odběru přihlásí. Lidem bez registrace rychlotest nebude proveden.

Test za 2900 korun

Kraj proti původnímu plánu urychlí další kolo registrací. Další zájemci se budou moci registrovat v pondělí ve 12:00. Fungování systému kraj ověřoval na úřednících. Ukáže-li rychlotest přítomnost protilátek v krvi, musí se testovaný podrobit PCR testu a počkat na výsledek v karanténě.

Na stejném místě se dnes testovali i samoplátci. Přijela skupina polských dělníků z Třineckých železáren. Kvůli koronaviru na týdny uvízli v Česku, aby mohli chodit do práce. „S rodinou si jen voláme,“ řekl ČTK David z polského Těšína (Cieszyn). Za test zaplatil 2900 korun. „Hranice se pro nás mají otevřít 4. května. Budu se chtít podívat domů a test budu potřebovat,“ vysvětlil.

Jižní Čechy se k testování připojí 5. května

Plošné testování na koronavirus, které připravuje Jihočeský kraj, začne na Strakonicku a Písecku 5. a 7. května. Výsledky naznačí promořenost koronavirem v regionu. Kraj chce otestovat 2000 lidí. Ve videobriefingu to řekla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

„Budeme testovat dvě skupiny lidí. V jedné půjde o profesní skupinu, v níž budou zástupci exponovaných povolání jako řidiči, policisté, hasiči, nebo prodavačky. A druhá skupina bude statistický vzorek průměrné populace a bude to odstupňováno podle věku,“ řekla Stráská.

Kraj bude testovat lidi na Písecku a Strakonicku. Tyto dva okresy jsou optikou koronaviru naprosto rozdílné. Zatímco na Strakonicku je 37 potvrzených případů onemocnění covid-19, což je téměř nejvíce v kraji, Písecko zatím evidovalo devět pacientů. „Jsem velmi zvědavá na výsledek testování. Na stránkách strakonické nemocnice je formulář pro zájemce o testování. Ale musím upozornit, že i přes velký zájem ne všichni, kteří se hlásí, mohou být vybráni,“ řekla hejtmanka.

Video Čtyři hodiny, 300 metrů dlouhá fronta a chaos! Brňané trpěli ve frontě na koronatesty - Jiří Nováček

Jihočeský kraj je v přepočtu na obyvatele nejméně nakaženým regionem v republice. Na 100 000 lidí připadá aktuálně 26,99 prokázaných případů. Podle hejtmanky testování tento fakt jen potvrdí. „Tipuji si velmi nízké procento promořenosti. I proto říkám, že jsem obezřetná při takovém tom překotném rozvolňování opatření proti koronaviru,“ uvedla Stráská.

Hygienici v Jihočeském kraji v pátek už třetí den v řadě nezaznamenali žádný nový případ koronaviru. Nemocných v kraji zůstávalo 52, vyléčených je stále 114, vyplývá z aktuálních dat k pátečním 18:00. Celkový počet případů od začátku pandemie v kraji je 172. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo v kraji dosud šest lidí.

Karlovarský kraj: 2000 Kč za otestování

Více než dvě stovky samoplátců využily od začátku tohoto týdne možnosti nechat se otestovat v Karlovarském kraji. Zájem je takový, že rezervační systém je zaplněn až do příští soboty, v Chebu až do neděle, řekl dnes ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký. Cena testování je 2000 korun.

Možnost testování ze peníze využívají hlavně pendleři, kteří se nově potřebují prokázat negativním testem jednou za měsíc.

V Karlovarském kraji je možné se nechat testovat v Karlových Varech a v Chebu. Obě odběrová místa zajišťuje Karlovarská krajská nemocnice. V Karlových Varech se testuje od pondělí do soboty od 12:00 do 14:00 a v neděli a o svátcích od 08:00 do 12:00. V Chebu se testuje od pondělí do pátku od 14:00 do 18:00 a v sobotu, neděli a o svátcích od 12:00 do 14:00.

„Rezervační systém je nastaven tak, aby se objednalo 12 samoplátců za hodinu,“ uvedl Podracký.

Video Testování kolektivní imunity začalo v Praze 23. dubna 2020. V Zítkových sadech byla před desátou dlouhá fronta. - Veronika Foltová

zada ( 3. května 2020 07:26 )

Čechy do práce žene také "rodinná ponorková nemoc". Rodina je OK, ale všeho moc škodí)))). home office se asi moc v čec hách nebide těšit velkému rozmachu. Máklokomu se to líbí. Je pár jedinců co si to vychvalují, ale většina chce strávit pracovníd dobu mezi kolegy, přijít tím na jiné myšlenky od rodiny a naopak vracet se k rodině z práce rád. myslím, že hodně lidí to pochopilo, že "jít do práce a uz práce domů" je docela příjemná záležitost pro nervovou soustavu. Děti ve škole se svými spolužáky, je ideální pro jejich rozvoj sociálního cítění. V každém případě, osobní kontakt s jinými lidmi je pro zdraví člověka velmi prospěšný))) a ani ta rouška na ústech nevadí . Zdravím všechny kdo mají rádi svoji práci a těší sse na svoje kolegy. Já tedy ano

krapotkin ( 2. května 2020 23:37 )

No co, tak si zase nějaký kamarádíček namastí kapsy na testech. Někdo bere dotace za pole s řepkou, jiný si vymyslí bacila.

tomik007 ( 2. května 2020 21:07 )

Opravdu povedené

Okpacka ( 2. května 2020 19:49 )

Každý si může vybrat, umřít v demokracii a nebo žít v komunismu.

mbmb ( 2. května 2020 17:14 )

to je prasarna v teto situaci chtit jeste nemale penize

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud