Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

V Nemocnici Na Homolce zahájili léčbu plazmou: Dva pacienti zůstávají ve vážném stavu

Autor: ČTK, jim - 
29. dubna 2020
17:35

Pražská Nemocnice Na Homolce se od pondělí 27. dubna připojila k Thomayerově nemocnici, která rovněž zahájila léčbu plazmou pacientů vyléčených z nemoci covid-19. Lék dostali první dva pacienti, jejichž stav je podle mluvčí nemocnice Martiny Dostálové stabilizovaný, a na výsledky léčby se čeká. 

„Covid pozitivním pacientům v závažném stavu s potřebou intenzivní péče byla před dvěma dny aplikována plazma se specifickými protilátkami proti covidu-19. Jejich stav je v současné době stabilizovaný, nicméně nadále vážný. Při pokračování standardní intenzivní léčby sledujeme další vývoj,“ uvedla Dostálová.

Experimentální léčba je určena primárně pro pacienty s těžkým průběhem nemoci. Podle mluvčí ÚVN Jitky Zinke bude tato léčba nasazena hlavně pacientům s dechovou podporou a významným nálezem na CT vyšetření.

Plazmu otestovali v Itálii

V ÚVN provádí odběry od dárců plazmy od minulého týdne. K 27. dubnu byly provedeny v ÚVN odběry od osmi dárců. Odebrané vzorky jsou podle Zinke dále testovány v Těchoníně, kde má Vojenský zdravotní ústav virologickou laboratoř. Cílem je zjistit, zda odebraná plazma obsahuje protilátky, které jsou schopné a účinné zabránit proniknutí viru do buňky, a zda je obsahuje v dostatečném množství.

Další experimentální léčba, která se používá u pacientů i v Česku, je účinná látka hydroxychlorochin obsažená v antimalarikách. Používají se také experimentální léky remdesivir a favipiravir. Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, původně měl být používán proti ebole. Lék na chřipku s látkou favipiravir, prodávaný pod názvem Avigan, není v tuzemsku registrovaný. Pacientovi ho bude možné podat na základě jeho informovaného souhlasu, jeho mimořádné použití povolilo ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Léčba plazmou se využívá například v Thomayerově nemocnici v Praze. Ve středu 22. dubna byla plazma podána dvěma pacientům s těžkým průběhem onemocnění. Metodu použili už dříve lékaři v severoitalské Pavii. Krevní plazmu uzdravených plánovaly zkoušet také americké nemocnice. Metodu vyzkoušeli i lékaři v Číně.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

kralovna-vsech-mori ( 29. dubna 2020 19:31 )

Ježíši, to jsou paka.

frantacizek ( 29. dubna 2020 18:01 )

se.rum fix tam výše

frantacizek ( 29. dubna 2020 18:00 )

cirkus tiskovek..

frantacizek ( 29. dubna 2020 18:00 )

no tohle jsem si myslel, že bude nejdříve - ***m z plazmy již vyléčených, ale měly s tím být taky administrativní potíže jako při testování vakcíny. Všeobecná fakultní v Praze už s tím taky začíná. Tak uvidíme, jak to bude fungovat, mohlo by to dočasně nahradit vakcínu či lék, pač ty do konce roku podle mě nemůžeme ještě čekat. A jsem fakt zvědavý, co se tady bude dít v hlavách takového Hamánka a dalších politiků na podzim a jak zablokují zase školy apod. kvůli viru. Mezitím se nám tady rozjede už i chřipka, kdo ví jaký kmen a jak silný, to bude cirkus..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa