Pomoc podnikatelům v Praze: Město odpustí nájem části z nich, Pospíšil navrhuje poukázky

Autor: ČTK - 
29. dubna 2020
12:29

Pražský magistrát odpustí nájemné podnikatelům v městských prostorech. Odpuštění se nebude týkat všech, ale pouze těch, kteří měli při opatřeních proti koronaviru zcela zavřeno. Nájemné nebudou muset platit živnostníci například v pohostinství, poskytování služeb, sportu, kultuře nebo činnosti cestovních agentur, uvedl ve středu radní Jan Chabr (TOP 09). Plán musí ještě schválit pražští radní. Praha již v uplynulých týdnech například odpustila podnikatelům penále z nezaplaceného nájmu nebo odložila jeho splátky. TOP 09 zase navrhuje, aby Praha pomohla podnikatelům tím, že bude poskytovat poukázky.

„Konkrétní čísla a počet subjektů, kterých se to bude týkat, budeme dávat v horizontu týdne, dvou,“ řekl Chabr. Nájemné bude odpouštěno za dobu krize, poté je možné podle něj jednat případně o slevách na další měsíce. O tom ale rozhodnuto nebylo.

Praha bude obchodníky v městských prostorech, kterým nájem odpustí, vybírat, neboť někteří z nich při krizi zavřít nemuseli. Navíc podle Chabra tuto podporu nepotřebují například silné segmenty podnikání jako banky či pojišťovny.

Opatření se bude podle Chabra týkat oblastí podnikání, kterými jsou stravování a pohostinství, maloobchod a velkoobchod s výjimkou prodeje potravin, ubytování, poskytování služeb, kulturní činnosti, sportovní, zábavní a rekreační činnosti a turismu.

Od obchodníků bude chtít město čestné prohlášení, že jejich podnikání bylo omezeními skutečně dotčeno. Zároveň bude požadovat, aby se zavázali, že svou činnost po skončení opatření obnoví či udrží.

Poutače pryč

Magistrát bude v některých případech také požadovat, aby živnostníci provozovny upravili, aby jejich podoba neodporovala tzv. magistrátnímu manuálu dobré praxe. „Nechceme, aby někdo předělával za miliony výlohu, my jen chceme, že když má provozovnu oblepenou 20 různými poutači, tak jen chceme, aby je sundal,“ řekl Chabr.

Poukázky?

Pražská TOP 09 chce zase při pomoci podnikatelům postižených opatřeními proti koronaviru poskytovat poukázky. Fungovaly by na principu, že si například člověk koupí ubytování v hotelu a dostane poukázku třeba do divadla. Poukázku město následně proplatí, a naráz tak vydělají dvě instituce. 

Program by měl mít dvě roviny. První je zaměřená na mimopražské a druhá na Pražany. Mimopražští by mohli poukázku podle svého výběru dostávat například k ubytování. Nebo by si ji, stejně jako Pražané, mohli cíleně pořídit. Pokud by zájemce vydal 2000 korun, dostal by poukázku na služby za 4000 korun. Rozdíl by pak obchodníkovi uhradilo město. „Náš koncept je, že každý se musí podílet. Nikdo nedostane nic zadarmo, ale musí být aktivní. Naším cílem je spotřebitele směrovat k obchodníkům,“ řekl zastupitel Martin Dlouhý (TOP 09).

O konkrétních parametrech projektu se bude jednat. Diskutovat bude TOP 09 s ostatními politickými kluby jak o systému distribuce, tak výši finančního zapojení města a rovněž o jednotlivých podnikatelských segmentech, kterých by se týkal.

Peníze na příspěvky by mohlo město vzít z rozpočtové rezervy nebo z dividend od městských firem. Část peněz by se podle Dlouhého městu vrátila, neboť by poukazy platily například v městských divadlech, které by Praha stejně musela dotovat.

„Dnes návrh odešleme všem zastupitelským klubům a byli bychom rádi, abychom se o tom mohli bavit. Mohla by to být cesta, jak pomoci prostřednictvím adresné pomoci, ne plošně,“ řekl předseda zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil (TOP 09). Dlouhý řekl, že program, aby měl smysl, bude nutné spustit do letošního 1. července.

Schlafenberg ( 29. dubna 2020 19:05 )

Pospíšil jim pomůže tak že jim ho tam zasune zezadu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud