Superpotravinami proti koronaviru? Testy jasně ukázaly, jestli pomáhají

Autor: ula - 
29. dubna 2020
05:30

Už od prvních zmínek o novém koronaviru koluje po internetu řada fám, jak se před nákazou ochránit. Mluvilo se o česneku, pití alkoholu, případně o pití horké vody, extrém byla rada o pití chloru. Zmiňován bývá zvýšený příjem superpotravin v doplňcích nebo stravě. Třeba kurkuma, zázvor nebo skořice jsou oblíbeným tématem internetu i mimo čas pandemie. Belgická organizace Test-Achats a spotřebitelská organizace dTest varovala před přeceňováním superpotravin v době pandemie.

Belgická organizace Test-Achats zvolila jako příklad nápoj kurkumové latte neboli zlaté mléko. Jeho základními ingrediencemi jsou mléko, kurkuma, zázvor a skořice, ke kterým se obvykle přidá kardamom a med. Je to bezpochyby výživný nápoj, má však vliv na imunitu? 

Imunitní systém zajišťuje schopnost organismu odolávat nemocem. Vzhledem k tomu, že tělo musí čelit prakticky nepřetržitému působení různých mikroorganismů (bakterie, viry, plísně, parazité), jde o nekonečný boj.

Mechanismy imunitních reakcí jsou složité a dosud nejsou zcela prozkoumané. Rozhodující je, že se imunitní systém nechová jako jeden společný celek, má svou dynamiku a souběžně v něm probíhá mnoho různých procesů. Pro jeho správnou funkci je nutná rovnováha a harmonie.

Imunita s věkem slábne

Snaha o posílení imunitních buněk je komplikovaná. Buňky navíc reagují odlišně podle ohrožení, kterému čelí. Na které se zaměřit a v jakém měřítku? Vědci neustále studují účinky stravy, fyzické aktivity, věku, stresu nebo dalších faktorů na imunitní reakce.

„Je známo, že imunita s věkem slábne. Infekce dýchacích cest, chřipka a pneumonie patří mezi hlavní příčiny skonu lidí starších 65 let. Mnoho studií ukázalo, že u seniorů je vyšší pravděpodobnost nákazy a úmrtí na infekční choroby. Tento smutný fakt dokazují i statistiky provázející současnou koronavirovou pandemii,“ uvádí ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Nedostatek některých vitaminů a minerálů (například zinku, železa, selenu, mědi, kyseliny listové, vitaminů A, B6, C nebo E) může ovlivňovat imunitní reakce. Stále však nejsou žádné důkazy, že by některé koření skutečně zvyšovalo imunitu nebo dokonce chránilo před různými chorobami.

Pomůže kurkuma proti koronaviru?

Kurkuma, zázvor a skořice jsou bohaté na protizánětlivé složky a antioxidanty, které chrání buňky před poškozením v důsledku oxidačního stresu. Mohou sice obecně prospět, ale nikdy nebylo spolehlivě prokázáno, že by měly pozitivní účinek proti bakteriálním či virovým infekcím. Antivirový účinek kurkuminu, aktivní složky kurkumy, se projevil ve výzkumech in vitro, tedy pouze v laboratorních podmínkách.

V reálu se tyto poznatky zatím nepotvrdily. To, že zřejmě zvyšuje hladinu protilátek v krvi, neznamená, že má příznivý účinek na celkovou imunitu organismu.

Podobné je to se skořicí a její nejslibnější složkou, skořicovým aldehydem. Antibakteriální a protiplísňové účinky se prokázaly in vitro, ale dostatečné klinické studie k jejich potvrzení u lidí neproběhly. Účinek zázvoru na lidský organismus sice zkoumán byl, ale výsledky příslušných výzkumů jsou nespolehlivé.

Potraviny užívané jako koření jsou konzumovány ve velmi malém množství. Mimoto mají obecně nízkou biodisponibilitu, tedy míru, ve které je tělo umí využít.

Nepřeceňujte superpotraviny

„Nepřeceňujme tedy možnosti superpotravin a zařazujme je do svého jídelníčku pouze jako součást pestré stravy. Správné stravovací návyky a zdravý životní styl jsou přirozené příklady toho nejlepšího, co pro sebe můžeme v současné krizi udělat,“ radí Hekšová z dTestu. 

Nutričně bohaté superpotraviny tedy patří do vyvážené zdravé stravy, ale nejsou řešením v době epidemií a nechrání před nákazou. Imunitní systém je složitý mechanismus a samospásný způsob ochrany zdraví neexistuje.

maskot33 ( 29. dubna 2020 08:27 )

zázvor, to je likér až přestanu i kašlat,kousek tak 15dg zázvoru, halda cukru, trochu vody,povařit a po vychladnutí šup med a vymačkaný citron a všechno přelitý do skleničky přes cedník
vlítnu na kdejak recept směrem ke zdraví" výsledek není potvrzen

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud