Češka Markéta z ohniska evropské nákazy: Pandemie nekončí, situace je špatná a lidé na dně

Autor: lc - 
29. dubna 2020
05:05

Češka Marky Volf (45) se před 22 lety odstěhovala ze Svitav do Itálie, která se stala jejím domovem. Koronavirová nákaza jí do života zasáhla velmi tvrdě, žije totiž ve vesnici poblíž města Alessandria v regionu Piemont, který je aktuálně druhou nejrizikovější oblastí Itálie. Eviduje se zde téměř 26 tisíc nakažených. „Situace je špatná, nálada lidí poklesla,“ přiznává Marky, která navíc patří do rizikové skupiny pacientů. Prodělala totiž rakovinu prsu.

Situaci v Piemontu popisuje italský deník La Stampa. V okresu Alessandria je (ke dni 28. 4.) nakažených 755 případů na 100 tisíc obyvatel. A nikdo moc neví, co dalšího očekávat. „Ve městě je tlak na nemocnice obrovský, máme tam tři přizpůsobené speciálně na covid, situace zde je opravdu závažná,“ popisuje pro Blesk.cz Marky, která ven vychází jedině s rouškou a rukavicemi, které používá při nákupech.

Koronavirus v Itálii (28. 4. 2020)Koronavirus v Itálii (28. 4. 2020) | Reuters

Fronta na nákup tři čtvrtě hodiny

Zatím se podle ní mohlo vycházet do okruhu 200 metrů od domu, to v případě potřeby se projít. Pro Marky to tedy znamená cestu na nákup a do lékárny. „Přiznám se, že občas, když jdu nakoupit, prohodím před pekařstvím nebo řezníkem pár slov se známými, ale ve vesnickém supermarketu se všichni jeden druhému vyhýbáme,“ vysvětluje úzkostlivé dodržování bezpečnostních opatření a rozestupů.

 „Několik dní tady šíleně pršelo, takže stát před obchodem tři čtvrtě hodiny v dešti a zimě byl docela mazec. Ale přemýšlela jsem nad tím a myslím, že kdyby to bylo v Čechách, tak se polovina lidí začne bouřit. Takhle jsme tam poslušně stáli, ačkoli to bylo opravdu dlouhé. Přísná opatření tady opravdu přijímáme,“ přiznala.

Mírné uvolnění, jenže...

Od 4. května by ale i v její oblasti mělo dojít k mírnému uvolňování. „Doufala jsem, že si asi po dvou měsících budu moci zajet nakoupit do města, protože i ty potraviny už jsou u nás na vesnici dražší, ale možné to nebude. Jen už se budu moci jít projít do přírody dál než stanovených 200 m od domu. Všichni v mém okolí jsou velice opatrní a nechtějí nic uspěchat. Osobně s tím také souhlasím,“ říká Marky a přiznává, že „ponorku" už tu zažil asi každý.

Marky se v minulosti léčila s rakovinou prsu.Marky se v minulosti léčila s rakovinou prsu. | archiv Marky Volf

Připomněla i další velký problém, a tím je nastartování italské ekonomiky. „Jak mají rodiny vyjít s úsporami? Stát sice dává sociální dávky a snaží se pomáhat i podnikatelům, ale mnohdy je to nedostačující. Je to takový začarovaný kruh. Obavy o budoucnost tu jsou. Uvolnění musí začít, ale velice postupně a opatrně. Abychom se nevrátili tam, kde jsme byli,“ dodává Marky.

Video Cestovní ruch hodili přes palubu, říká šéf asociace. Krizi neustojí až třetina restaurací - Blesk TV

 

 

panda82 ( 29. dubna 2020 16:21 )

Škoda, že si z tohohle nevezme ponaučení Fiala, Kalousek , Němcová jejich disciplína a kázeň je na úrovni houšť a větší kapky, honem, honem ať pojde co nejvíce nakážených

Markta Fourov ( 29. dubna 2020 15:32 )

Markétko držím vám palce to dáte žijete v zemi kterou já i moje rodina miluje umět opravdu dobře italsky a sehnat si tam práci jakou dělám nyní tak jdu ihned tam.

sekebo ( 29. dubna 2020 13:54 )

Markéta by se měla raději přestěhovat zpět, kam patří. Soused byl skoro rok služebně kousek pod Římem a tvrdí, že Itálie bude za pár let patřit spíše do Afriky, než do Evropy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud