Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Zvládnou čeští psi vyčenichat koronavirus? Označit by mohli nemocné i infikované povrchy

Autor: ula, ČTK - 
26. dubna 2020
06:00

Bojíte se testu na covid-19? Čeští kynologové vyvíjejí metodu, jak využít k odhalování nakažených speciálně vycvičené psy. Přidávají se tak ke snahám dalších zemí světa vytrénovat psy k rozpoznání viru. Projekt nazvaný Dog for Doc zahájili kynologové na začátku března a vedoucím je bývalý šéf českých kynologických záchranářů Gustav Hotový. Ten Blesk zprávám prozradil, proč Česko patří ke špičce kynologie, jak by mohli psi covid-19 odhalit a co na tuto metodu říkají lékaři.

O vzniku projektu Doc for Doc kynologvé informovali i Ústřední krizový štáb. Vycvičit psy, aby dokázali ze slin nakažených vycítit koronavirus, se snaží i další státy, jako např Izrael, Velká Británie, USA a Spojené arabské emiráty. Všude, stejně jako u nás, je výcvik v experimentální fázi.

„Projekt se týká výhradně pokusu ověřit teorii, která by potvrdila možnost využití Olfaktorická detekce signatury lidského odorantu osob nakažených koronavirem SARS-CoV-2 pomocí speciálně vycvičených psů a následné vypracování metodiky k možnému aplikování při výcviku takto speciálně vycvičených psů,“ řekl Blesk Zprávám šéf projektu Gustav Hotový, který stojí také v čele organizace Search and Rescue Czech Republic (SAR CZ).

Nápad využít psy pro odhalování lidí s covid-19 vychází z předpokladu, že onemocnění změní pach člověka podobně jako třeba tuberkulóza, malárie nebo rakovina. „Je známo, že nejenom psi, ale i jiná zvířata jsou schopni detekovat různá lidská onemocnění a v mnoha případech se jejich využití skutečně osvědčilo. např. krysy se používají v detekci TBC, hlavně v Africe, kde se tímto způsobem testuje statisíce lidí,“  říká Hotový.

Označení nemocných i infikovaných povrchů

Minulý týden skončila příprava metodiky výzkumu a začal odběr materiálu od infikovaných pacientů.

„Předpokládáme, že první výsledky by mohly být po 10 týdnech. Pak budeme rozvíjet další metody,“ řekl Blesku Gustav Hotový a dodává: „Pokud naučíme psy bezpečně detekovat infikované osoby, dá se předpokládat že by mohli označovat i povrchy, či místa, kde nemocný člověk zanechal svoji pachovou stopu.“

Pokud se tato teorie potvrdí a odborníci dokážou sestavit bezpečnou metodiku k výcviku psů do praxe, ti by pak mohli být využíváni k preventivním kontrolám ve frekventovaných veřejných prostorách (zdravotnická zařízení, letiště, nádraží), stejně jako třeba k ochraně personálu strategických provozů a podniků.

Nemohou se psi nakazit?

„V těchto dnech jsou dokončovány i nezbytné administrativní úkony, včetně těch, které mají za úkol zajistit bezpečnost psů, kteří podstoupí testovací výcvik. Ostatně bezpečnost všech, tedy dvou- i čtyřnohého výzkumného personálu, je jednou ze zásadních metodických priorit,“ uvádí mluvčí projektu Dog for Doc Dušan Stuchlík.

„Testovaní psi se nemohou při dodržení našeho postupu nakazit, ale stejně bude vše prováděno za velmi přísných opatřeních,“ říká k bezpečí psů i personálu Hotový.

Kynolog: Lékaři si od metody moc slibují

Podle šéfa projektu se odborníci staví k možnosti, že by psi dokázali odhalit nakaženého koronavirem, velmi vstřícně.

„Hlavně lékaři si od této metody moc slibují. Potvrdí-li se naše teorie, bude to důležitý okamžik pro detekování dalších virových nákaz nebo jiných infekčních onemocnění, které podle odborníků budou zřejmě přicházet. A výsledky studia bude moci využít pro lékařské nebo bezpečností obory v budoucnu,“ myslí si Hotový.

„V České republice má kynologie velmi dlouhou historii. Možná tomu paradoxně přispěla i totalita, protože využití psů pro Pohraniční stráž, armádu nebo Svazarm bylo velmi rozšířené. Stejně jako chov a výcvik služebních psů. Česká republika patří skutečně k absolutní špičce hlavně ve speciální kynologii ve světě,“ uzavírá Gustav Hotový.

Na projektu spolupracují i odborníci z pražské Fakultní nemocnice Na Bulovce, Centrum pro výzkum chování psů ČZU, IT odborníci, dále specialisté z mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Partnerem je také Český červený kříž. Celá dosavadní práce na výzkumu dosud probíhala a probíhá bez financování od třetích stran a tedy pouze z prostředků SAR CZ a s pomocí, materiálem a personálem od uvedených institucí.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa