Koronavirus zmutoval, tvrdí vědci. Evropu napadla mnohem nebezpečnější verze než USA

Autor: Darina Jíchová - 
21. dubna 2020
21:40

Čínští vědci z Čeťiangské univerzity představili studii, ve které tvrdí, že objevili nejméně 30 kmenů viru SARS-CoV-2. Tedy nového koronaviru způsobujícího nemoc covid-19. Jedna z těchto nejsmrtelnějších mutací řádí v Číně, konkrétně v provincii Če-ťiang, a v Evropě. Naopak Spojené státy se podle čínských expertů potýkají s mírnější formou nákazy, informoval deník Daily Mail.

Studie byla publikována na serveru medRciv, její shrnutí pak vyšlo v listu South China Morning Post, vědci na základě výzkumu pacientů uvádějí, že Evropa čelila a čelí těm nejnebezpečnějším mutacím koronaviru. Rozebírají rovněž situaci v USA, kde podle nich řádí „slabší“ verze viru, Američané se ale podle expertů potýkají se dvěma různými mutacemi, typ A postihl hlavně západní pobřeží, typ B pak New York.

Neustálá mutace viru

Typ A se do USA s největší pravděpodobností dostal z Číny, typ B z Evropy. Vědci se domnívají, že současný koronavirus neustále mutuje s tím, jak se snaží zdolat imunitní systémy různých populací.

Práce expertů vznikla pod vedením epidemioložky Li Lan-ťüan, její tým se zaměřoval na to, jak jsou různé mutace viru nebezpečné. V univerzitních laboratořích zkoumali, jak virus napadá a zabíjí lidské buňky.

Jak podotkli mnozí jejich světoví kolegové, předložená studie vznikla pouze na základě sledování 11 pacientů. Číňané ukázali, že ta nejnebezpečnější forma koronaviru má 270krát větší míru virové zátěže než nejmírnější forma viru. „Čím větší virová zátěž, tím větší je míra úmrtnosti,“ vysvětlila Li.

„Naše studie odhalila, že mutace mají přímý vliv na virovou zátěž, což je množství viru uvnitř těla infikovaného jedince. Dále naše závěry ukazují na to, že pozorované mutace mají dopad na míru nakažlivosti viru SARS-CoV-2,“ zdůraznila Li.

Vědci: Mírnější neznamená méně smrtící

Ty nejnebezpečnější mutace experti objevili právě v provincii Če-ťiang, kde prováděli výzkum. Stejné kmeny viru se vyskytují i v nejhůře postižených evropských zemích, Španělsku a Itálii, či současném epicentru pandemie, americkém státu New York.

V USA je kromě toho i mírnější mutace koronaviru, například ve státě Washington se vyskytuje stejná forma jako ve Wu-chanu, místa původu nákazy. Li a její kolegové však přiznali, že „plná mutační škála raného wuchanského koronaviru je stále neznámá“. Zároveň vyzvedli, že označení „mírnější či lehčí forma viru“ neznamená, že je méně smrtící.

Deset z jedenácti pacientů z jejich výzkumného vzorku mělo přímou vazbu na Wu-chan, všichni pacienti se z koronaviru vyléčili. Jejich věkové rozpětí sahalo od 4 měsíců po 71 let, šlo o 8 mužů a 3 ženy. Někteří se uzdravili během domácí karantény, někteří byli hospitalizovaní na jednotce intenzivní péče.

Léčba by měla záviset na dané mutaci

Vědci detekovali výskyt nejméně 30 mutací, 19 z toho pro ně bylo úplně nových. Li upozornila na to, že nakažení pacienti podstupují stejnou léčbu bez ohledu na to, jakou mutací se nakazili. To je podle ní chyba a správná léčba by se měla orientovat podle jednotlivých kmenů viru. Mutace by se podle čínských expertů měly zohlednit i při tvorbě vakcíny.

Během pandemie se nakazilo téměř 2,5 milionů lidí, koronavirus si po celém světě vyžádal přes 171 tisíc obětí. Vyléčit se podařilo na 656 tisících pacientů.

Video Prymula: Ostrý start Chytré karantény bude 1. května. - Red

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud