Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C

Úplné otevření škol není moudré, varují hygienici. Kdo by se mohl do lavic vrátit?

Aktualizováno -
13. dubna 2020
20:27
Autor: ČTK, for - 
13. dubna 2020
18:40

Epidemiologové nedoporučují úplné obnovení povinné školní docházky do konce června. Prioritu by měli mít ti, kteří zakončují ročník nějakou závěrečnou nebo postupovou zkouškou. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to dnes řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. O možnostech otevírání škol, které jsou jsou kvůli šíření koronaviru zavřené od 11. března, bude v úterý jednat vláda při debatě o celkovém uvolňovacím scénáři, řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Podrobnosti nechce sdělovat předem.

„V posledních dnech jsme s kolegy intenzivně spolupracovali s ministerstvem zdravotnictví a epidemiology na možnostech uvolňování opatření v oblasti školství coby součásti celkového uvolňovacího scénáře. Ten budeme zítra (v úterý) projednávat na vládě. Do té doby nebude ministerstvo školství sdělovat bližší informace,“ uvedl ministr.

O uzavření škol stejně jako o jejich otevření rozhoduje ministerstvo zdravotnictví. Rážová uvedla, že plán je nastaven tak, aby návrat dětí nepřinesl velké epidemiologické riziko. „Takže jsou to spíše menší skupiny. A je otázkou, jestli bude ve hře vůbec (do června) povinná docházka. Myslím si, že spíše ne,“ řekla Rážová. Zdůraznila, že rozhodnutí je na vládě.

Podle hlavní hygieničky se otevřou spíše jen ročníky, které se mají zakončit nějakou závěrečnou nebo postupovou zkouškou. To je podle ní priorita, aby měli žáci možnost složit maturitu, děti mohly být přijaty na školu a aby člověk mohl udělat třeba zkoušku PhD, řekla. „Záleží na tom, jak to uchopí tedy vláda zítra (v úterý) tento návrh, který je projednán i se školstvím,“ dodala.

Školy chtějí zůstat zavřené

Předběžně se zatím počítalo s otevřením škol v půli května. Před týdnem v neděli to v České televizi řekl ministr školství Plaga. Uvedl ale, že pro otevření škol je podle něj zásadní stanovení podmínek pro takový krok od ministerstva zdravotnictví - tedy třeba dostatek dezinfekce, roušek či teploměrů ve školách.

Žádné variantní plány pro otevírání škol, které by vycházely z údajů ministerstva zdravotnictví a vývoje šíření nemoci podle něj zatím nebyly.

Proti otevření škol vznikla ale petice. Více než 80 tisíc signatářů v ní žádá Plagu, aby školy zůstaly uzavřeny do konce školního roku. Podle předsedy spolku Fórum rodičů Petra Chaluše byla petice odeslána na ministerstvo školství a další místa. Signatáři se obávají toho, že by otevření škol zrychlilo šíření koronavirové nákazy. Také se jim nelíbí to, že by děti při vyučování možná musely nosit roušky.

Signatáři petice tak navrhují, aby výuka na dálku pokračovala až do letních prázdnin. Podle nich se většina učitelů s on-line výukou už seznámila a změna jim umožní si učivo i vhodně naplánovat. Podobně se tento týden vyjádřila i předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová a dříve i předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

Video  Ministr a odbornice o zavřených školách kvůli koronaviru. Co mají dělat rodiče?  - Markéta Volfová, Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Počet nakažených koronavirem v Česku přesáhl 6000, uzdravených je přes 500. V neděli a dnes jsou denní přírůstky nakažených oproti předchozím dnům výrazně nižší, dělá se ale také méně testů.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula se navíc obává toho, že zhruba za týden kvůli částečnému uvolnění protiepidemických opatření a neukázněnosti některých lidí o Velikonocích opět infikovaných přibude.

frantacizek ( 13. dubna 2020 22:59 )

pusťte to v menších skupinách, upravte rozvrh pouze o profilových předmětech, nač by se měl za této situace vyučovat zeměpis, tělocvik, hudební, výtvarná výchova. Základ je čeština, matematika, jazyky, fyzika. Tím pádem se vám zúží rozvrh - jedna skupina půjde dopoledne, další odpoledne a je to. Co řešíte stále..

frantacizek ( 13. dubna 2020 22:32 )

německá akademie věd hoši doporučila návrat studentů do škol.. Už se to na Vás valí.. stálá přehlídka intelektu všech tady, co o nás rozhodují..

frantacizek ( 13. dubna 2020 22:14 )

Francouzi už pouštějí za měsíc studenty do škol, ostatní budou bezpochyby v tomto pokračovat. To je to, co stále píšu a je jasné, my jediní zůstaneme v izolaci díky nezvládnutí situace vládou a epidemiology s ochranou seniorů a rizikových skupin obecně. Máme i poměrně dosti úmrtí na to, pod jakou dekou je celý národ - roušky, karantena, nouzový stav.

frantacizek ( 13. dubna 2020 20:46 )

sociokulturní faktory studentů ani nezmiňuji. Bude se jim velice těžce vracet do stálého režimu výuky + sociální odloučení od kamarádů taky nezmiňuji. Zkrátka žádný plán, jen krytí vaší dlouhodobé neschopnosti chránit rizikové skupiny..

frantacizek ( 13. dubna 2020 20:44 )

MělI tam už být... měl jsem tam původně děcka

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa