Ovčáček v chrámu, Alex u kříže. Greta i papež na koronavirové Velikonoce poslali vzkaz

Autor: ČTK, kso, simao - 
11. dubna 2020
21:33

Křesťané si dnes, na Bílou sobotu, připomínají den, kdy byl Ježíš Kristus uložen do hrobu. Nočními obřady pak Bílá sobota přechází v nedělní oslavy zmrtvýchvstání. Velikonoce prožívají lidé v Evropě i světě nyní různě - a především ve stínu koronaviru. Velikonoční nálada zasáhla však i Pražský hrad, kde řečnil Jiří Ovčáček a video točila Alex Mynářová. Ve světě své vzkazy v době pandemie poslali třeba aktivistka Greta Thunbergová či papež František, který povzbuzuje v těžkých časech věřící.

Název Bílá sobota pravděpodobně pochází od bílých rouch křtěnců, kteří přijali křest právě o Velikonoční noci. Název může také pocházet z lidových zvyků velkého úklidu a bílení den před oslavou zmrtvýchvstání.

O Bílé sobotě se zvony vrátily z Říma, kam odletěly na Zelený čtvrtek. Tento den se obvykle nekonají mše ani další svátosti, kromě pomazání nemocných a svátosti smíření. Až po západu slunce začíná slavnost Kristova vzkříšení.

Kvůli zákazu shromažďování kvůli koronaviru ale letos věřící nemohou chodit společně do kostelů a účastnit se obřadů. Biskupové proto vyzvali věřící, aby na Bílou sobotu po setmění zapálili za okny svíčku. Mohou také vystavit obraz Ježíše Krista. Výzva byla zveřejněna na webu České biskupské konference a lidé ji sdílejí na sociálních sítích.

Letos také kvůli opatřením souvisejícím s šířením koronaviru nebudou moci být pokřtěni dospělí, kteří se na Bílou sobotu nechávají pokřtít. Na křest se však dále připravují a přijetí křtu se odsouvá na pozdější termíny. V tiskové zprávě to před svátky uvedla mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová.

Ovčáček ve Svatovítském chrámu

Mnohé farnosti kvůli zákazu shromažďování také připravily na Velikonoce online přenosy bohoslužeb. Třeba v katedrále sv. Víta na Pražském hradě budou dnešní vigilie přenášeny přes internet od 20:30. V neděli, kdy si křesťané připomínají zmrtvýchvstání Krista, pak bude mše přenášena od deseti hodin.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na twitteru avizoval velikonoční projev prezidenta Miloše Zemana.

Zeman promluví v sobotu nejprve v Partii na Primě, poté v projevu mj. na ČT. „Na Slavnost Zmrtvýchvstání Páně, v neděli dne 12. dubna 2020, sledujte od 12:00 na ČT1 a ČT24 velikonoční promluvu prezidenta republiky,“ uvedl Ovčáček.

Ovčáček přitom má za sebou již jiné vystoupení - předčítal z Listu židům ve Svatovítském chrámu. „Máme vynikajícího velekněze, který prošel až do nejvyššího nebe. Je to Ježíš, boží syn. Proto se pevně držme svého vyznání. Náš velekněz není takový, že by nebyl schopen mít soucit s námi slabými. Naopak, vždyť on sám byl vyzkoušen ve všem možném jako my, ale nikdy se nedopustil hříchu,“ předčítal Ovčáček.

Alex u zlatého kříže

To hradní „youtuberka“ Alex Mynářová natočila další video ze zákulisí Pražského hradu. Upozorňovala na to, že na Velký pátek byl „ze Svatovítského pokladu vyzvednut Zlatý relikviářový kříž“. „Vystavení Kříže v katedrále je ojedinělou událostí, která je reakcí na aktuální výjimečnou situaci,“ upozornil Hrad na twitteru.

„Císař Karel IV. ho koncipoval jako schránku pro nejvzácnější relikvie spojené s životem a utrpením Ježíše Krista,“ podotkla Mynářová před mší, kterou celebroval kardinál Dominik Duka.

V Josefově se hrkalo po dvojicích

Česko prožívá Velikonoce ve stínu koronaviru. Do kostelů se nesmí, některé jiné tradice ale zůstaly zachovány.

Tradiční velikonoční hrkání si ani letos nenechali ujít chlapci v Josefově na Hodonínsku. Kvůli koronavirovým opatřením ale nechodili ve skupině, ale hrkali po dvojicích v různých částech obce.

„Upozornil jsem všechny občany místním rozhlasem i na webu obce na opatření i na to, že se nemají shlukovat. Doporučil jsem jim, aby tak i tradiční hrkání upravili k obrazu dnešní situace,“ řekl starosta obce Vojtěch Pospíšil (KDU-ČSL).

Turínské plátno má povzbudit věřící

I ve světě došlo na zajímavé velikonoční události. Turínské plátno, ve kterém bylo, jak někteří křesťané věří, zabaleno Kristovo tělo po snětí ze kříže, dnes bylo předvedeno veřejnosti na virtuální výstavě. Mimořádné představení má povzbudit věřící po celém světě k modlitbám za ukončení pandemie koronaviru. Iniciativu turínského arcibiskupa podpořil i papež František.

Se záměrem plátno vystavit alespoň prostřednictvím videopřenosu přišel turínský arcibiskup Cesare Nosiglia, který podle svých slov v poslední době obdržel „tisíce a tisíce“ žádostí o jeho předvedení. Televizní kamery dnes zabíraly čtyři metry dlouhé plátno, uložené v trezoru s kontrolovaným klimatem v kapli v turínské katedrále Jana Křtitele, a arcibiskupa Nosigliu, který pronesl modlitbu.

Velikonoce ve stínu koronaviru: Ovčáček v Chrámu sv. Víta a Greta domaVelikonoce ve stínu koronaviru: Ovčáček v Chrámu sv. Víta a Greta doma | Reuters, twitter

Dopis od papeže

Arcibiskup uvedl, že plátno bylo předvedeno dnes o Bílé sobotě, která podle křesťanské víry připomíná den, kdy Ježíš ležel v hrobě před svým vzkříšením. Řekl také, že lidé dnes od Ježíše „očekávají, že je vysvobodí z pandemie“, která způsobila smrt tolika lidí. Plátno by podle něj mělo lidem „otevřít srdce víře a naději“.

Arcibiskup poté přečetl dopis od papeže Františka, v němž nejvyšší představitel katolické církve ocenil „toto gesto, které vyslyšelo žádosti od věřících, kteří jsou tak těžce zkoušeni koronavirovou pandemií“. „Ve tváři muže na plátně vidíme tváře tolika nemocných bratrů a sester, obzvláště těch osamělých a těch, o které není postaráno, ale i obětí válek, násilí, otroctví a pronásledování,“ píše se v papežově dopise.

Plátno, které jako fotografický negativ zobrazuje otisk muže s ranami po ukřižování, je jen málokdy vystavováno kvůli svému extrémně křehkému stavu. Naposledy bylo krátce ukázáno v roce 2018 skupině mladých lidí. Několik milionů lidí si plátno prohlédlo v roce 2015, kdy bylo naposledy takto předvedeno.

Bohoslužba v nejpostiženější zemi v Evropě, v Itálii, se odehrála na střeše. Lidé ji sledovali z balkónů (11. 4. 2020)Bohoslužba v nejpostiženější zemi v Evropě, v Itálii, se odehrála na střeše. Lidé ji sledovali z balkónů (11. 4. 2020) | Reuters

Velkopáteční procesí ve Vatikánu bylo bez věřících

Účastníky tradičního velkopátečního procesí, které se místo u Kolosea uskutečnilo na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, byli mimo jiné dva lékaři v bílých pláštích, kteří pečují o nakažené koronavirem.

Obřad křížové cesty se kvůli pandemii odehrál bez věřících, papež vše sledoval ze schodů Baziliky svatého Nepronesl tentokrát na závěr krátkou závěrečnou modlitbu. Pouze se jen několik minut sám potichu modlil.

Obřadem křížové cesty si věřící každoročně na Velký pátek připomínají události spojené s ukřižováním Ježíše Krista. Běžně se procesí koná v Koloseu a obsahuje 14 tradičních zastavení, která začínají odsouzením Ježíše k smrti, pokračují přes jeho ukřižování a končí uložením jeho těla do hrobu.

Video Babiš o zrušení velikonočních tradic i uvolňování vládních opatření - Česká televize

Na svátky se bude zůstávat doma

Většina zemí EU omezila přitom vycházení lidí. Také britská vláda přitom své občany vyzvala, aby přes Velikonoce zůstali navzdory teplému počasí doma, a pomohli tak zastavit šíření viru.

Zákaz vycházení platí i v Itálii, avšak po Velikonocích se nově otevřou některé obchody, například knihkupectví, papírnictví nebo prodejny s dětským oblečením.

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa a premiér António Costa tento týden Portugalce vyzvali, aby během Velikonoc zůstali doma. Vláda na období svátků od 9. do 13. dubna zpřísnila i dosud platná opatření a uzavřela například letiště pro všechny komerční lety a zakázala i vnitrozemské cesty.

Vzkaz od Grety

Ve Švédsku, které má podle úterních údajů zhruba 600 obětí koronaviru, platí karanténa jen pro ohrožené skupiny lidí. Švédská aktivistka Greta Thunbergová na twitteru dnes popřála hezké Velikonoce.

V USA tradiční velikonoční mše také probíhají online. Velikonoční zajíčci si na ulicích udržují rozestupy a lidi rozveselují alespoň na dálku. Kněží žehnají řidičům v autech jak v USA, tak i v Mexiku.

Představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes v Minsku vyzval Bělorusko k přijetí nových opatření, které by zpomalily šíření nákazy koronavirem. „Nastal čas připravit se na nejhorší,“ burcoval před novináři Patrick O'Connor, vedoucí delegace WHO, která Bělorusko tento týden navštívila.

Velikonoce v době koronavirové: Bělorusové veřejné akce neomezili (11.4.2020)Velikonoce v době koronavirové: Bělorusové veřejné akce neomezili (11.4.2020) | ČTK/AP Sergei Grits

Autoritářský prezident Alexandr Lukašenko donedávna krizi zlehčoval a předpovídal, že do Velikonoc sama od sebe odezní. Svému lidu vzkázal, že hokej, vodka a baňa - tedy tradiční sauna - jsou nejlepším lékem. Vůdce, který už je více než čtvrt století u moci v zemi s 9,5 milionem obyvatel, také zavedl jen minimum opatření, která by koronaviru zabránila v dalším šíření. Karanténu označoval za zbytečnou a tvrdil, že žádná tragédie se nekoná.

Bělorusko je jednou z posledních evropských zemí, která neuzavřela sportoviště a jiná místa masového shromažďování lidí. I proto na Bílou sobotu probíhaly tradiční mše za účasti lidí.

pooresh ( 12. dubna 2020 12:51 )

Cesti bolsevici v kostelech! Znameni,ze situace je vazna! Uz schazi jen Zeman na procesi!

lapak ( 12. dubna 2020 08:46 )

proč nám novinářská pakáž kazí velikonoce s vemenem Gretou to tam nemužete dát Kalouska!!

jirka68 ( 12. dubna 2020 06:08 )

Věřící nesmí do kostela a OBI praská ve šveh, trosku zvláštní zdá se.

tomik007 ( 12. dubna 2020 03:36 )

Ofczaczek a Greta jsou z jednoho vrhu...

zkratik ( 11. dubna 2020 23:05 )

Greta
„Proto jsem nebyla na COVID-19 testována, ale vzhledem k symptomům a okolnostem je mimořádně pravděpodobné, že jsem to měla,“

vysvětlil někdo tý tupce rozdíl mezi koronavirem a menstruací?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud