Tomášovi s koronavirem hrozili kulkou. Hon na nakažené děsí Hamáčka: „Dno společnosti“

Autor: Jaroslav Šimáček - 
7. dubna 2020
05:00

Je to nejhlubší dno společnosti. Tak okomentoval pro Blesk Zprávy vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) případ, kdy Tomášovi K., Čechovi nakaženému i s manželkou a dítětem koronavirem, psal diskutující na facebooku, že by si zasloužil kulku do hlavy. Tomáš se pro Český rozhlas rozpovídal o panice, která zachvátila vesnici, v níž žije. A to kvůli zjištění nákazy v jeho rodině. Sousedi jim prý nadávali i za to, že větrají. A potíže nastaly, když jim doma zemřel dědeček a pohřebáci se zdráhali k nim domů přijet. Hamáček však míní, že jde o ojedinělé případy. A věří, že Češi v těžkých chvílích drží hlavně při sobě.

„Já jsem to jednoznačně odsoudil, to je naprosto nepřijatelné chování,“ zareagoval pro Blesk Zprávy vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na otřesný případ z Olomoucka, kde Tomášovi K. vyhrožovali kulkou kvůli tomu, že se nakazil koronavirem.

Hamáček to označil za dno společnosti. „Žádná nemoc si nevybírá, koho postihne nebo kdo na ni může dokonce umřít. I když budeme dělat všechno správně, můžeme se ocitnout ve špatnou dobu na špatném místě a nakazit se. Výhrůžky smrtí jsou odporné. A považuji je za nejhlubší dno společnosti,“ rozčílil se vicepremiér i na facebooku.

Zasloužíte kulku do hlavy, napsal diskutující

A to kvůli případu Tomáše K., který se vrátil z lyžování v rakouských Alpách, kam však vyrazil ještě v době před tím, než padala doporučení či později dokonce zákazy u cestování. V době, kdy na horách byly tisíce Čechů zdaleka nejen v Itálii, ale také právě v oblíbených destinacích u rakouských sousedů – a kdy navíc i čeští ministři zdravotnictví či zahraničí tvrdili, že šíření koronaviru vysokohorská střediska nezasáhlo.

Na případ upozornil Český rozhlas Radiožurnál. Stejně tak na následné reakce. „Tak poslouchej, hrdino, všichni d*bilové, co jeli na lyže, by měli zaplatit náklady lidem za to vězení,“ napsal přesto na facebooku Karel E. a dodal: „Ty a tobě podobní zaslouží pouze kulku do hlavy.“ Později přidal ještě navíc obrázek odstřelovače s popiskem „350 m, červená bunda, bez roušky“. 

Jednání diskutéra nyní prošetřuje policie. A Tomáš K. v rozhovoru pro iRozhlas.cz popsal, jak se vlna nenávisti zrodila a projevila.  

„S partou kamarádů jsme jeli lyžovat do Schladmingu do Rakouska. Tehdy ale ještě nebyla žádná epidemie, žádné doporučení, že se do Rakouska nesmí. Teď je situace úplně jiná, ale tehdy se nic z toho, co víme dnes, nevědělo. Po návratu se nic vážného nedělo, ale jeden kamarád raději zavolal na hygienu, zda se nemáme nechat testovat na koronavirus. Tam mu sdělili, doslova mu řekli, ať nešílíme, že tam není žádné ohnisko,“ řekl Rozhlasu Čech z Olomoucka.

Nakazily se i manželka a dítě

Testování nakažených totiž zpočátku zahrnovalo v Česku pouze tzv. cestovatelskou anamnézu – po cestách do vyjmenovaných oblastí, mezi něž v první vlně spadal pouze sever Itálie. Až později byly zahrnuty případné příznaky po cestách do jiných zemí, označených za rizikové, kam připadlo i Rakousko.

Když ale dostal Tomášův kamarád kašel a jeho test byl po týdnu pozitivní, označil Tomáše jako toho, s kým přišel do styku. „Za pár dní přijela záchranka před dům udělat mi testy. Paní mi udělala stěr a vyšlo najevo, že je pozitivní, takže udělili celé rodině karanténu. Pozitivně vyšla moje žena i dítě,“ přiznal Tomáš s tím, že jejich další syn měl test negativní, byť si myslí, že nemoc prodělal také, protože měl teplotu a byl unavený.

Svůj vlastní průběh onemocnění označil Tomáš jako mírný. Kašel neměl, teplota mu vyskočila na 37,4 stupně, projevila se u něj únava těla a svalů. Sám obvolával lidi, se kterými se dostal do kontaktu. Jeho nákaza se však rozkřikla i jinak. „Už jak u mě zastavila sanitka, tak si to sousedé fotili, žena četla na facebooku, že tam nějaká sousedka psala: ‚No, už je to i u nás,‘“ líčí Tomáš, který se rázem dostal do pozice toho, kdo koronavirus přivezl z Rakouska.

Zpráva o nakaženém vyvolala ve vesnici paniku

„Rozneslo se to po vesnici. A někteří lidé z vesnice cítí vůči nám šílenou nenávist. Strhla se panika,“ popsal Tomáš, kterého překvapilo, že velice odtažití byli i někteří nejbližší přátelé.

Policii výhrůžky sám nehlásil, udělal by to prý v momentě, kdy by někdo ohrožoval jeho rodinu. „Nejsem prašivý, to bych chtěl všem říct. Řešil jsem to tak, že jsem se odstřihl od sociálních sítí, moc neberu telefony. Necítím vinu za to, že jsem se nakazil. Ne každý to ale chápe,“ upozornil nakažený Čech.

Zemřel jim děda, pohřebáci měli strach

Během pobytu v karanténě se však setkal i s jinou nepříjemností. „Zemřel nám děda. Dostal infarkt. Rozhodli jsme se, že si ho tu necháme, že ho nenecháme umřít v nemocnici. On hlavně chtěl umřít doma… Umíral čtyři dny. Problém byl ale sehnat pohřební službu. Volal jsem dvěma, které si mě přehazovaly, nebylo to vůbec důstojné,“ postěžoval si Čech s koronavirem.

Následovaly dlouhé hodiny čekání, než byl pro jejich zesnulého dědečka někdo ochotný přijet. „Přijeli dva muži a na očích jsem jim viděl strach, ale z nebožtíka to nebylo,“ popsal Tomáš s tím, že oba muži přišli v rouškách. A on jim je vděčný, že dorazili. Až pandemie opadne, chtěl by jim poděkovat.

Hamáček varuje před hony na nakažené

„Jsou to individuální, naprosto marginální případy. Drtivá většina společnosti drží při sobě a pomáháme si navzájem. To je taková ta charakteristická vlastnost Čechů, že když je problém, držíme při sobě. A tyto výjimky je třeba odsoudit,“ podotkl k Tomášovu případu pro Blesk Zprávy Hamáček.

„Ti lidé nemohou vědět, kde se nakazil. Já si nedokážu představit, že se zdravotní sestřička nakazí při práci a někdo jí bude vyhrožovat, že jí vytluče okna. To je prostě neuvěřitelné,“ pokračuje v kritice vicepremiér.

Video Hamáček o chatařích a strachu z koronaviru na vsích: Zůstaňte doma, nemůžeme obklíčit Prahu. - Blesk TV

„Mimochodem, to je důvod, proč já jsem byl zásadně proti, abychom vyhověli žádostem některých starostů a sdělovali jsme jim, kdo v jejich obci a zda je nakažen. Jakkoli drtivé většině starostů věřím, tak jsem se chtěl vyhnout riziku, že ta informace někde uteče a budou se pořádat nějaké hony na nakažené,“ upozornil Hamáček a dodává: „Je potřeba takové excesy odsoudit a dělat všechno pro to, aby k nim nedocházelo.“

Hříšník z facebooku: Byl to můj názor

Muž, který komentář napsal a který je prošetřovaný policií, Radiožurnálu odpověděl v SMS: „Můj komentář vyjadřuje pouze můj názor, se kterým můžete a nemusíte souhlasit. Nikomu svůj názor nevnucuji, každý ať si udělá obrázek sám.“

Právě Olomoucký kraj přitom zažil kvůli koronaviru náročných 14 dní. V karanténě skončily obce na Uničovsku a Litovelsku. Mimořádné opatření se dotklo 21 z nich – skončilo o půlnoci 30. března.

Sousedům vadilo i větrání u nakaženého

Sousedé přitom měli Tomášovi z Olomoucka vyčítat, že větrá. „Lidé nám nadávali, že větráme,“ tvrdí Čech z domácí karantény.

„Větrat lze,“ uvedl pro Blesk Zprávy epidemiolog Roman Prymula. „Pohyb částic je poměrně omezen, rychle to sedimentuje a není popsán ten klasický vzdušný přenos touto cestou,“ dodal.

Vyhrožovali i Prymulovi?

Vyhrožování se přitom týkalo dle policie i Ústředního krizového štábu, který nyní Hamáček vede – policisté zasahovali proti muži, který posílal výhrůžné e-maily jednomu ze členů.

„Je to dobře, že policie zafungovala bleskurychle a v řádu hodin toho člověka chytila, i když se snažil tu svoji identitu skrýt, tuším, za nějaký americký freemail. Ale policie má dostatek možností a nástrojů takovéto lidi vystopovat a dopadnout. Já doufám, že to bude poučení pro všechny, kteří by snad chtěli toto následovat. Bohužel se to stává. Já jsem za dobu, co jsem ministrem vnitra, také byl terčem několika výhrůžek, ale policie to vždy vyřešila. Je to smutné, nepříjemné, odsouzeníhodné, ale policie je v tomto velmi efektivní,“ řekl Blesk Zprávám Hamáček.

Zda šlo o Hamáčkova předchůdce v čele štábu Romana Prymulu, náměstka ministra zdravotnictví a v současné době šéfa týmu Covid-19, to Hamáček nepotvrdil. „Nemůžu potvrzovat jména konkrétních osob,“ reagoval na dotaz.

Hamáček přitom hájí opatření v současném Česku, která označuje za drakonická, ale nutná. „Já musím říct, že se mi dostává obrovské podpory od lidí jak na sociálních sítích, tak e-mailem, dopisy. Občas samozřejmě padne sprosté slovo, to se stává, že si někdo uleví, ale dál než do vulgarit to nezašlo,“ podotkl Hamáček.

Ženu z nahrávky vyšetřují na svobodě

Lidé si přitom ne vždy uvědomují, že prohřešky ve stavu nouze nabývají na závažnosti. A hrozí daleko přísnější tresty. Nedávno se řešil případ mladé ženy, která mluvila na nahrávce, zveřejněné následně na internetu, o úplném zákazu vycházení.

Policie ji prošetřuje pro podezření ze šíření poplašné zprávy. „Dostavila se na policii společně se svou advokátkou, proběhl tam výslech a to šetření pokračuje s tím, že ona je na svobodě,“ řekl nyní k případu Hamáček.

Hamáček zaplatil 10 tisíc

Vicepremiéra přitom trápí případy lidí, kteří porušují nařízenou domácí karanténu, což Tomáš K. není – s rodinou v karanténě vytrvává, byť přiznává, že pro jejich děti už je současná situace značně zdlouhavá a chybí jim kamarádi.

Kvůli hříšníkům, kteří např. nenosí roušky či se shlukují, i když by na veřejnosti měly společně vycházet maximálně dvě osoby, a platí i další omezení pohybu v Česku, mají mít policisté nově možnost pokutovat na místě prohřešky proti vládním nařízením až do výše 10 tisíc korun.

Hamáček sám tuhle částku zaplatil za vlastní prohřešek – právě během jednání Ústředního krizového štábu roušku sundal. Stejně tak i ministryně Jana Maláčová s manželem, zatímco ostatní u stolu roušku měli. Všichni tři hříšníci následně bez vytáček poslali po 10 tisících korunách na dobrou věc. Hamáček konkrétně do Motola.  

Video Vojtěch a novinky o koronaviru: Ministr řešil uvolnění opatření, promořenost Česka, testování i nákup respirátorů - ČTK

jajas ( 7. dubna 2020 12:25 )

Stojím za názory Hamáčka. Že to nechápe naše "inteligentní opozice" je jejich problém. Právě hlásili, že Francie, která chtěla otevřít školy 4.5. ode dneška zpřísňuje podmínky pohybu obyvatel. Tak abychom, díky opozici, nedopadli jako oni. Nikdo neví, ani vláda ani opozice, co se stane za měsíc, ale v této kritické situaci, která je v celém světě, bychom mohli být opatrnější...

zlodejska_sekta_ods ( 7. dubna 2020 12:17 )

měl by o kulku navíc, tak na co si ten blbovární prostitut a magor stěžuje

Greinfild ( 7. dubna 2020 11:26 )

Asmo ty pi.čo debilni chcipni

Greinfild ( 7. dubna 2020 11:25 )

Jo narvi si koblihu do Pr..dele Ty buzno zkur.

frantacizek ( 7. dubna 2020 10:34 )

a hlavně chválí sestavení expertní epidemiologické skupiny, která má zcela jiný názor než on nyní čte z papíru. Tzn. vy si povídejte co chcete, já přijdu a jdeme korejskou cestou. O diktatuře myslím taky hovořil v tom projevu. Andrej, to jsou zase motýle..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud