Stavař Petr (39) přišel kvůli koronaviru o většinu zakázek. Štípe dříví a dělá květináče

Autor: Pavlína Horáková - 
7. dubna 2020
05:00

Podniká přes dvacet let a jeho stavební firma přežila i recesi v roce 2008. Kvůli opatřením vlády a pandemii koronaviru se vše ze dne na den změnilo a Petr Ahne přišel o největšího klienta i většinu zakázek. Snaží se však zůstat pozitivní, nevěší hlavu a situaci řeší inovativně. Své šikovné ruce totiž nyní používá například na výrobu květináčů a také štípe dříví. Petr a jeho příběh jsou první, které vám představíme v novém seriálu rozhovorů Blesk Zpráv Češi vs. virus.

Jak vypadala vaše situace před a po vyhlášení opatření vlády kvůli pandemii koronaviru?

Mně se na konci minulého roku začalo dařit, dokonce bych řekl, že velmi a pak se to nějak přehrnulo i do toho současného. Ale ze dne na den se vše změnilo. Když mi v neděli večer zavolal náš hlavní zákazník, že od pondělí už bohužel nemůže do své fabriky pouštět externí pracovníky, tak to jsem se tedy pořádně orosil.

Jak jste v ten moment reagoval, co vám probíhalo hlavou?

Když si myslíte, že je něco jistý a ve vteřině to skončí, tak si řeknete: A sakra, co dál? Následoval hluboký nádech, hodinka v klidu a člověk pak musel začít přemýšlet, jak bude dál fungovat, aby přežil. Pak jsem začal všechny obvolávat a protože mi to v neděli večer moc nebrali, tak i psát zprávy. Chodily mi všelijaké odpovědi, samozřejmě i ty typu – tak to je v p*deli.

Po zrušení zakázek mu zůstala spousta materiálu.Po zrušení zakázek mu zůstala spousta materiálu. | archiv Petra Ahneho

Kolik jste měl spolupracovníků?

Pracovní příležitosti jsem poskytoval několika lidem a díky tomu velkému projektu jsem si nabral i pár nových kluků na zkoušku a od dubna měli nastoupit na pracovní poměr. Měli jsme domluvu, všichni jsme z toho byli nadšení, ale bohužel to se teď změnilo a mně je to kvůli nim moc líto. Všichni přemýšlí, co dál. Do práce vás teď nikde nevezmou a na krku má spousta z nich hypotéky.

Dokázal byste nějak vyčíslit, o kolik jste kvůli těmto opatřením přišel?

Když bych to měl rozpočítat na měsíce, tak to spadlo o 60–70 procent. Ještě ten březen se jakžtakž dal, protože jsme museli dodělat započaté projekty, ale už i ten měl zhruba 20procentní propad. Pokud se mi podaří mít obrat za duben 60 000 korun, tak budu hodně dobrej.

Spoléhal jsem na to, že budeme mít alespoň menší zakázky. A ve finále, když jsem ty lidi začal obvolávat, že bychom mohli začít třeba o čtrnáct dní či týden dřív, tak čtyři lidi mi zakázku úplně odřekli, protože mají strach. Víte, za prvé jsou zavření doma, tak jim v téhle situaci nemůžete rozbít koupelnu, a za druhé se bojí si do bytu teď pustit někoho dalšího.

Jak dlouho si myslíte, že byste za této situace mohl fungovat, aniž by to pro vás bylo likvidační?

Jsem v tomhle optimista. Spousta lidí mne zná a má ve mě důvěru. K tomu mám tady u sebe na dílně stroje, tak tady hobluju prkna a vyrábím třeba i květináče. Lidi teď můžou tak akorát k sobě na zahrádky, chtějí si sázet a potřebujou květináče, tak jsem je začal vyrábět.

Počítám, že měsíc, dva bych mohl přežít s tím, že budu mastit truhlíky a pak se uvidí. Doufám, že hlady neumřu a že se o sebe vždycky nějak postarám, a i kdyby někdo potřeboval kopat plot, tak holt půjdu kopat plot. Teď dokonce dělám i štípané dříví. Naštěstí mi napomáhá počasí a lidi pořád ještě potřebují topit.

Sekat dříví v roušce dá pořádně zabrat.Sekat dříví v roušce dá pořádně zabrat. | archiv Petra Ahneho

A uživí vás květináče a dříví?

No, každé ráno vstávám s tím, že vím, kolik mám denní režii a vím, kolik bych měl vydělat a řeším, jestli to dám. Z toho, co vydělám, musím platit klasický nájem, ale i nájem za skladovací halu. Mám auta, takže je tam samozřejmě určitá režie, zrovna jsem zaplatil i povinné ručení. Já patřím k těm, kteří hned začátkem března zaplatili daně, doplatil jsem nějaké to sociální a zdravotní a až pak vystoupila Schillerová (vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), pozn. red.), že to platit nemusíme.

Jste spokojený s řešením a pomocí vlády?

Myslím si, že to mají dobře našlápnutý. Ale možná, kdyby se na pár dní zavřeli a nic neříkali a pak přišli s jasným plánem, tak by to bylo lepší. Mám třeba známého, který dělá hodinového manžela. Má malý příjem, malý obrat, ale uživí ho to. A teď je úplně bez práce, má manželku na mateřské a malé dítě. A má na něco nárok? Víte, já jsem z vesnice a když to v té televizi poslouchám, tak je to celý nějaký zmatený a neustále se to mění a pro lidi, kteří jsou drobní podnikatelé, je to zkrátka zbytečně komplikovaný.

Plánujete využít nabízené pomoci státu?

Já na to asi nebudu mít ani nárok. Kdybych zůstal sedět doma na gauči, tak bych na to možná nárok měl, ale protože se pořád snažím něco dělat, abych nějakou práci měl, i když v dosti omezené míře, tak na to nedosáhnu. Jsem rád, že alespoň odpustili to zdravotní a sociální, to vymysleli dobře. Nechci si ale nějak stěžovat. Vlastně jsem na tom ještě dobře. Vím, že mnoho živnostníků je na tom mnohem hůř.

Video Zeman o koronaviru, zdraví a vládních opatřeních: Celý záznam pořadu S prezidentem v Lánech - Redakce Blesk

Další videa
Články odjinud