Pátek 22. leden 2021
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno 7°C

Hamáček chce prodloužit nouzový stav až do května. Čísla ale vidí příznivě

Aktualizováno -
3. dubna 2020
19:53
Autor: ČTK, Mii - 
3. dubna 2020
17:36

Pokud se Sněmovna rozhodne prodloužit nouzový stav o zhruba dva týdny do 30. dubna, bude ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) rozhodnutí respektovat. Trvá ale na tom, že bude potřeba stav znovu prodloužit. Hamáček to v pátek řekl po jednání stálé pracovní skupiny Ústředního krizového štábu. Prodloužení nouzového stavu kvůli pokračující epidemii nového typu koronaviru ve středu schválila vláda, premiér Andrej Babiš (ANO) však ve čtvrtek řekl, že souhlasí s prodloužením současného nouzového stavu do 30. dubna.

„Byli bychom rádi, kdyby tady bylo jasno, v jakém právním rámci vláda bude fungovat, takže doporučujeme 30 dní. Znovu říkám, je to otázka politické diskuse, vnímám názor některých politických stran, že by mohl být (nouzový stav) kratší. Samozřejmě my se vypořádáme s tím, jak se Sněmovna rozhodne, nicméně jsem přesvědčen, že 30. dubna se bude muset Sněmovna sejít ještě jednou, aby nouzový stav prodloužila,“ řekl Hamáček. Dodal, že je pro třicetidenní prodloužení připraven ve Sněmovně argumentovat.

Sněmovna bude jednat o prodloužení nouzového stavu v úterý. Sám kabinet může nouzový stav vyhlásit nejvýše na 30 dnů, za současné situace by skončil 11. dubna. K prodloužení je nutný souhlas poslanců. Na základě nouzového stavu vláda zprvu vydávala většinu opatření k omezení svobody pohybu nebo k uzavření velké části obchodů a zákazu nabízení řady služeb. Následně je ale přeměnila na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Hamáček připomněl, že díky nouzovému stavu se stát například nemusí řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek při nákupu ochranných pomůcek. Ministr zopakoval, že třicetidenní prodloužení nouzového stavu neznamená, že by některá opatření vyhlášená vládou nemohla být uvolněna dříve.

Podle Hamáčka sice poslední čísla o šíření epidemie vypadají příznivě, v nastavených opatřeních je ale potřeba dále pokračovat. „I desetiprocentní růst je stále vysoký, jakkoli je to samozřejmě lepší než katastrofické scénáře z minulosti,“ řekl Hamáček. Zpomalený nárůst počtu nových nakažených podle něj nicméně dokazuje, že opatření fungují. „Pokud se ukáže, že se epidemie dostává pod kontrolu, jsme připraveni diskutovat o změně režimu,“ dodal Hamáček.

Vrtulníky rozvezou o víkendu tisíce testů

Úřední krizový štáb hovořil rovněž o rozvozu testovacích sad. Policejní vrtulníky jich rozvezou do odběrových míst 50 tisíc, uvedl Hamáček. Novinářům také řekl, že začne distribuovat ochranné masky z Gumáren Zubří, které se jako národní dodavatel zapojily do výroby pro potřeby zdravotnictví.

Rozvoz testovacích sad podle Hamáčka zajistí, že budou v následujících dnech ve všech odběrových místech. Některá místa v posledních dnech musela z důvodů chybějících testovacích sad ukončit provoz. Množství ochranného materiálu, jako jsou roušky a respirátory, v regionech je podle Hamáčka nyní dostatečné, kraje také připravily první tabulky se svou distribucí. Ministerstvo je zveřejní po zkompletování.

Hamáček po svém ustavení do čela komise v pondělí uvedl, že chce, aby se do výroby ochranných pomůcek a dalších produktů pro potřeby zdravotnictví zapojily české firmy. Zajištěny jsou podle něj nyní z národních zdrojů i dodávky kyslíkových bomb pro nemocnice, které nemají centrální rozvod kyslíku pro ventilátory. Komplikace jsou podle Hamáčka s některými surovinami pro testování.

České výrobní kapacity podle Hamáčka nejsou schopny pokrýt všechny potřeby zdravotnictví v době epidemie, zásobování z Číny podle něj ale nevázne. Z české produkce chce štáb čerpat sofistikované výrobky, například vysoce kvalitní masky.

Video „Nevíme, jak dlouho musí praktikům vystačit pomůcky,“ které mají. Ordinování na dálku nyní považuje Šonka za nejbezpečnější - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Greinfild ( 3. dubna 2020 20:43 )

Max ho strašně domlátit bejsbolkou...hajzla

tomik007 ( 3. dubna 2020 19:50 )

BURES by si mel natahnout ochranou pomůcku po cele délce

MAMKA2316 ( 3. dubna 2020 18:03 )

RAKOUSKO !!! A PIRATI A DRAHOŠ ZE ŠOUDROVOU NEBO JAK SE JMENUJE BY SI MĚLI BRÁT MIGRANTY DOMŮ A NÉST ZA NĚ TRESTNOU A HMOTNOU ODPOVĚDNOST !? Žadatelé o azyl nebudou dostávat žádné peníze. Jejich vlastní hotovost bude při podání žádosti o azyl zadržena na úhradu nákladů (podobně jako v Dánsku a ve Švýcarsku). Skončí snaha o ubytovávání žadatelů o azyl v bytech, ubytováni budou v hromadných zařízeních. Azylové úřady si budou kopírovat obsah mobilních telefon ů žadatelů, aby s jeho pomocí ověřily identitu žadatele a to, zda vypovídá pravdivě o různých okolnostech (např. srováním zachycených lokačních dat s tvrzením žadatele o tom, kudy prošel). Osobám, které vycestují zpět do státu, z nějž „uprchly“, bude azylová ochrana ve zrychleném řízení odňata.

Odmítnutí žadatelé mají být důsledně deportováni. Azyl bude – v souladu s původními mezinárodními smlouvami – oddělen od trvalé imigrace a periodicky bude prověřováno, zda stav ohrožení ještě trvá; pokud pominul, bude azylová ochrana ukončena. Žadatelé o azyl se budou muset starat o vlastní domácnost(tj. žádné úklidové a stravovací služby placené daňovým poplatníkem, jak je tomu např. i u nás). Nezletilé manželky budou úředně odděleny od zletilých manželů. Při případném slučování rodin nebudou akceptována nezletilá manželství, nucená manželství a vícenásobná manželství. Kdo opustí Rakousko dobrovolně a za odměnu (Rückkehrhilfe) a následně se ilegálně vrátí, bude souzen za trestný čin (víceméně ekvivalent našeho maření výkonu úředního rozhodnutí).

Téma azylu a imigrace má zůstat jako kompetence rakouského státu, tj. odmítnutí evropských kvót.

Sociální dávky pro osoby, které obdržely azyl, budou zastropovány na poměrně nízké úrovni (aspoň vůči rakouským nákladům na živobytí), a to jak individuálně, tak na rodinu.
Přímá demokracie
Nová koalice se zavázala postupně zavádět do rakouského práva prvky přímé demokracie po švýcarském vzoru. Občané budou mít zákonodárnou iniciativu: nasbírají-li 100 000 podpisů pod náv

MAMKA2316 ( 3. dubna 2020 18:00 )

Hejtmany by měli zrušit zbytečné placené funkce !!!!Co udělali při epidemii spoléhali se na stát !!!!Takové hejtmany nepotřebujeme to jsou přeplacené a neschopné nicky !!!§

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud