Neděle 17. října 2021
Svátek slaví Hedvika, zítra Lukáš
Polojasno 12°C

Čunek se obul do beden s „17x předraženými“ rouškami. Tvrdík Čínu hned hájil

Autor: Sabina Dračková - 
30. března 2020
14:50

Tuny ochranných pomůcek proti šíření nákazy koronavirem, které Česko nakoupilo v Číně, se v těchto dnech dostávají k potřebným. Několik krabic dorazilo i do Zlínského kraje, tamního hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) ale rozvášnil nápis o česko-čínském přátelství, který byl na krabicích. Česko se podle něj při nákupu respirátorů a roušek nechovalo rozumně a zboží je předražené. Nyní volá po větší soběstačnosti naší země. Ve výsledku se prý pouze Číně zlepší ekonomická situace. Tamní dodávky hájil šéf fotbalové Slavie Praha Jaroslav Tvrdík.

Několik krabic s rouškami, respirátory a dalšími ochrannými pomůckami dorazilo už i do Zlínského kraje. Tam kartonové kartonové vzbudily pozornost hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL).

Senátora a někdejšího ministra pro místní rozvoj nezaujal tolik předpokládaný obsah, ale spíš obal. „Každá epidemie jednou skončí, ale česko-čínské přátelství přetrvá,“ píše se na každé krabici. Pod textem v češtině jsou stejná slova napsaná i v čínštině.

Zmínky o přátelství se Čunkovi příliš nezamlouvají, jak k fotografii připsal, i kvůli tomu, kolik Česká republika Číně za zboží zaplatila. Některým se nelíbí ani to, že vládní představitelé v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) dodávky z Číny nazývají pomocí, fakticky jde totiž pouze o obchod, v kterém česká strana nakupuje a čínská prodává. Výhodou je podle naší vlády ale to, že Čína respirátory prodává právě nám, když je potřebuje i zbytek světa.

Čunek: U nich vznikne vir, my jim pomůžeme s ekonomikou

Podle zlínského hejtmana jsou roušky i respirátory, které Česko nakupuje, předražené. Zisk má prý Číně pomoci vyrovnat se s ekonomickými problémy. „Takové nápisy jsou na bednách s ochrannými prostředky z Číny. Realita je však taková, že koronavirus vznikl v Číně a její ekonomiku teď mají postavit na nohy roušky 17x a respirátory 3x předražené,“ okomentoval fotografii a pozastavil se nad obchodními schopnostmi Číňanů. 

„U nich vznikne vir a my všichni jim nakonec tu ekonomiku díky tomu viru ještě zlepšíme,“ zkritizoval. Čunek mimo jiné očekává, že v příštích dnech i do jeho kraje zamíří další zásilky.

Ať Česko vyrábí respirátory samo, chce Čunek

„Já tím chci jasně ukázat, že Česká republika se nechovala rozumně stejně jako spousta jiných států,“ okomentoval pro Blesk Zprávy svůj pohled Čunek. „A byla orientována pouze na jediného a to nejlevnějšího dodavatele, což je absolutně nebezpečné, protože za prvé, teď nás to vysává z peněz. A za druhé za všechny ty slevy, které jsme měli, zaplatíme a hlavně je to nebezpečné,“ dodal.

Video Ruslan dopravil do Česka čínské roušky, respirátory a další materiál: Putoval do skladu u Pardubic. Podívejte se - Aleš Brunclík

Hejtmanovi se nelíbí, jak je Česko nyní na Číně závislé. „Z bezpečnostního hlediska bychom neměli být nikdy závislí, pokud to jen trochu lze, na jediném dodavateli,“ zmínil Čunek a pokračoval: „Hlavně bychom podobnou produkci měli dělat tady u nás.“

Zlínský hejtman je podle svých slov přesvědčený, že by Česko bylo schopné do několika týdnů začít respirátory pro vlastní potřebu vyrábět na svém území. Vyrábět v Česku by se podle Čunka neměly jen respirátory a ochranné prostředky.

Soběstačné by podle něj měla být země i v jiných oblastech. „To se týká i zemědělství, vepřového masa,“ řekl Čunek a doplnil: „Bude to stát o něco víc, ale stojí to za to.“ Špatné podle něj není jen navázání na Čínu, ale na jakýkoli jiný stát.

Tvrdík ukázal bedny s českou pomocí

Na Čunkovo rozčarování z česko-čínských obchodů reagoval v pondělí Jaroslav Tvrdík, šéf fotbalové Slavie a muž, který pomáhá domlouvat obchody z Čínou. Ten sdílel fotografii dalších krabic.

Tentokrát šlo o bedny s humanitrární pomocí, kterou Česko posílá do Španělska, kde je víc než 70 tisíc lidí nakažených koronavirem a přes pět a půl tisíc osob už tam nemoci podlehlo. V zásilce je 90 polomasek české firmy Nanologix a také 10 tisíc kusů jednorázových ochranných obleků, které Česko obdrželo právě z Číny.

Tvrdík chtěl podotknout zejména to, že symbol přátelství je i na těchto krabicích. „Včera odletěla naše pomoc do Španělska a Itálie a označujeme ji podobnými symboly přátelství. Chce to stejný metr,“ reagoval a přidal fotografii, na které jsou krabice s českou a španělskou vlajkou a nápisem „sjednocený“ ve španělštině.

„A jak jste přišel na 17x předražené roušky a 3x předražené respirátory? Za kolik je proboha kupujete? Snad ne za 12 euro jako Praha,“ zeptal se také vyčítavě Tvrdík. Na to již hejtman Čunek nereagoval. Tvrdík nicméně zapomněl říct, že Česko dodávky do Itálie a Španělska poslalo bez toho, aby za ně tamní vlády platily.

kalina107 ( 31. března 2020 18:55 )

A nebyl ten dárce náhodou Petříček ? Když chceš někde debatovat a dělat vzdělance pionýre , tak si sežeň informace a neopakuj ho va di ny po debilních sluníčkářích . Petříček , Vystrčil z ODS a Hřib od Pirátů nadělali za posledních několik měsíců stamiliardové škody . To ti určitě nevadí úchyle , že ?

va45 ( 31. března 2020 12:30 )

Co brání panu Čunkovi aby sehnal laciné roušky.Proč stále politici n.a.s.í.r.a.j.í. lidi?

MAMKA2316 ( 31. března 2020 11:10 )

Kolik milionu ROUŠEK V LEDNU zehnal Čuněk a za jakou cenu ???? CHA !!

Omasta ( 31. března 2020 10:06 )

Nemyslící Čunek: U nich vznikne vir, my jim pomůžeme s ekonomikou.
Není to spíš tak, že nám Babiš uškodil s ekonomikou? a my to "dobrovolně" přijali?

frantacizek ( 31. března 2020 08:38 )

proto mají v USA nyní takové problémy, pustili to do Číny a pak k sobě, bez protilátky a teď staví polní nemocnice na Manhattanu. Vy jste mi analytik připomíná mi to soudruhy z doby minulé, popř. i současné (Babiš)

Zobrazit celou diskusi
Další videa