V Rakousku na nákup už jedině s rouškou, velí kancléř. Nakažených je přes 9000

Autor: ČTK - 
30. března 2020
12:55

Rakousko v pondělí překročilo hranici 9000 nakažených koronavirem a více než stovka infikovaných zemřela. Informoval o tom ministr zdravotnictví Rudolf Anschober. Experti, kteří vládě radí v boji proti nákaze, navrhli ještě více zpřísnit současná preventivní opatření. Kancléř Sebastian Kurz následně oznámil, že vláda zavádí povinnost nosit při nakupování roušky, opatření začne platit zřejmě od středy. Rakušané se tak s povinností - minimálně při nákupu - přidají k Čechům s dvoutýdenním zpožděním.

Nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, byla zatím v Rakousku potvrzena u 9125 lidí, z nichž 108 nákaze podlehlo. Kvůli těžšímu průběhu nemoci je nyní v zemi tisícovka lidí v nemocnicích, 193 pacientů leží na jednotkách intenzivní péče. Za vyléčené je nyní považováno 636 lidí, řekl ministr zdravotnictví Rudolf Anschober.

Na tiskové konferenci po zasedání kabinetu Kurz oznámil, že nově bude povinné nosit v obchodech roušky. Stane se tak, až supermarkety budou mít dostatek těchto prostředků, aby je mohly vydávat. Kurz předpokládá, že to bude ve středu.

Zavřené hotely a práce z domova

Jako další preventivní opatření je nucené uzavření všech hotelových provozů. Rakušané, kteří jsou považováni za skupinu nejvíce ohroženou koronavirem, už nebudou muset chodit do práce. Pokud to bude možné, budou moci pracovat z domova. Vláda přislíbila zaměstnavatele odškodnit.

Na začátku pandemie se v Rakousku počet nakažených každý den zvyšoval o 30 procent, nyní je to průměrně 14 procent. Současná situace ale není podle odborníků příznivá, proto žádají další zpřísnění preventivních opatření. Experti poukazují na nezbytnost rychlého snížení takzvaného reprodukčního faktoru (R), což je číslo, které udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden infikovaný.

„Pokud se nepodaří faktor snížit pod číslo jedna, je možné v Rakousku očekávat desítky tisíc mrtvých a zhroucení zdravotnického systému,“ citovala APA z expertního rozboru, který byl podkladem pro dnešní jednání vlády.

Pokud se realistický odhad reprodukčního faktoru 1,7 nepodaří snížit, hrozí v polovině dubna zhroucení zdravotnického systému, domnívají se odborníci. Ti varují, že k odvrácení dramatické situace nezbývá takřka žádný čas.

APA poznamenala, že reprodukční faktor jedna odpovídá dennímu nárůstu infikovaných okolo sedmi procent. Jakékoli číslo vyšší než jedna znamená šíření infekce, naopak hodnota pod jednou odpovídá odeznívání nákazy.

Video Evakuace českých turistů z letiště ve Vídni. - Blesk Zprávy: Sabina Dračková

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud