Pražané jsou ukáznění. V okolí domova jich zůstává o 80 % více než normálně, ukázala aplikace od IPRu

Autor: veef - 
28. března 2020
08:03

Kvůli nařízení vlády zůstává ve všední dny doma více než třetina lidí z celé České republiky a do práce jich nejde téměř polovina. Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR) využil data mobilních operátorů k analýze pohybu Pražanů v době pandemie Covid-19. Ta potvrdila, že zavedená opatření zvyšují počet obyvatel, kteří zůstávají ve své městské části, až o 80 % oproti normálu. Největší změny pohybu obyvatel se pak dají pozorovat v samotném centru Prahy či v okolí Letiště Václava Havla. Data IPR poskytuje všem složkám hl. m. Prahy, především hygienikům.

IPR zmiňovaná data získal díky spolupráci s T-Mobile CZ a Vysokou školou báňskou v Ostravě. Díky nim může sledovat, kolik obyvatel Prahy a Středočeského kraje zůstává přes den v okolí svého domova. Tento údaj pak porovnává s obvyklým stavem (tzv. nevyjíždějící). Dále také zjišťuje, jaký počet obyvatel během dne své obvyklé místo pobytu opustí alespoň na 30 minut a do jaké lokality směřuje (tzv. dojíždějící).

Ukázalo se, že lidé v Praze a Středočeském kraji zůstávají celý den ve stejné obci nebo městské části o 40 - 60 % více než v době před nařízením vlády. Ještě výraznější je změna v samotné Praze, kde se počet nevyjíždějících zvyšuje až o 80 % oproti běžnému životu,“ komentuje situaci v Praze ředitel IPR Ondřej Boháč. V Praze je pokles nejvýraznější, a to zejména kvůli tomu, že běžně ze své městské části vyjíždí až 85 % Pražanů.

Vše přehledně v mapách

Nárůst obyvatel, kteří zůstávají v okolí svého bydliště, je viditelný téměř v celé Praze a Středočeském kraji. Větší rozdíly jsou patrné v tzv. příměstských „satelitech“, zejména na východě a jihovýchodě Prahy a také například v okolí Mladé Boleslavi.

Největší změny v denním pohybu obyvatel se dají pozorovat zejména v samotném centru Prahy, ale také v lokalitách, kde se nachází větší množství pracovních příležitostí a škol. Jde o okolí letiště Václava Havla, oblast Čestlice-Dobřejovice nebo Praha-Suchdol . Získaná data také potvrzují, že se část obyvatel přesunula do rekreačních oblastí Prahy a Středočeského kraje jako je např. Dolní Posázaví, Hřebeny, Křivoklátsko, Český ráj či Kokořínsko.

Aplikace pro veřejnost

IPR připravil také dvě aplikace pro veřejnost, které umožní jejich uživatelům detailněji prozkoumat dopady opatření omezujících pohyb obyvatel v celé Praze a Středočeském kraji. První mapová aplikace slouží pro retrospektivní přehled vývoje celé situace, kde je možné podívat se na konkrétní obec či městskou část a najít přesné údaje pro jednotlivé dny vládního opatření. V druhé aplikaci je vidět aktuální stav dojíždějících a nevyjíždějících vždy detailně z předchozího dne:

„Těší mě, že i v takovéto situaci jsme schopni naplno využívat spolupráce a získaných dat, která slouží například hygienikům hlavního města, ale i jeho občanům. Vytvořili jsme analýzu i webové aplikace pro občany tak, aby se sami mohli podívat, jak se lidé v době epidemie ve městě chovají. Zájemci si obě aplikace mohou prohlédnout na našem webu,“ uzavřel Boháč.

brugal ( 28. března 2020 10:48 )

I průměrného šimpanze by napadlo podívat se na jejich stránky místo psaní hloupých dotazů o něčem,co lze snadno zjistit

horalysa ( 28. března 2020 10:42 )

A kde zalezl milion chcanek? A kde je Minář? Je mi po jejich estrádách smutno.

Citronel ( 28. března 2020 09:24 )

Jak to,že mě někdo sleduje a informace o mně bez mého vědomí někomu předává.Za pár let lidé budou čipováni a každý bude vědět kde a kolikrát za den jste byli kakat,zase když budete dementní a ztratíte se,tak to může být výhoda..Nechápu tu komedii,kdy musíte podepsat něco,že s tím souhlasíte a i na počítači do zblbnutí klikat.

Desterz ( 28. března 2020 09:02 )

Jasná odpověď pro všechny naivní ovce na obavy "a nebude nás někdo sledovat bez našeho souhlasu"? Nééé, rozhodně nebude!

LOL ROTFL

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud