Prezidenti a koronavirus: Čaputová v roušce, Trump v kleštích. Zemanovi zrušili summit v Číně

Autor: sova, ČTK - 
18. března 2020
05:02

Českému prezidentovi Miloši Zemanovi zrušili cestu do Číny a slovenská prezidentka vyjednávala o novém kabinetu se zástupci budoucí vládní koalice v rouškách. Brazilský autoritář Jair Bolsonaro se sice nejprve nakazil koronavirem od svého tiskového tajemníka, krátce nato ale oznámil, že americká televize lže a jeho test byl negativní. Donald Trump i nadále odmítá naslouchat expertům a je stále přesvědčen, že virovou epidemii, která pronikla i do Spojených států, zvládne nejlépe on sám. Média mezitím naznačují, že pokud má někdo z nejvyšších světových představitelů na svých rukou krev, je to především on.

Český prezident Miloš Zeman se k aktuální virové krizi vyjádřil poprvé 8. března, kdy na Hradě hostil své příznivce a přál ženám k jejich mezinárodnímu dni. Součástí akce byl koncert s podtitulem Pocta Karlu Gottovi, který se uskutečnil přesně sedm let od první Zemanovy inaugurace. V projevu, který oslavě předcházel, se Zeman pustil do vypočítávání světových epidemií, které během svého života zažil.

„Víte, jsem už starý člověk. Zažil jsem už tolik epidemií, že je nestačím počítat. Nejprve to byla nákaza, která přišla - promiň Kačenko - z Velké Británie. Nemoc šílených krav,“ řekl prezident a obrátil se ke své dceři Kateřině v první řadě. Poté vyjmenoval všechny významné epidemie od přelomu tisíciletí, které děsily obyvatele různých koutů planety.

Do Číny Zemana nepustí

„Přátelé, chtěl bych vás vyzvat, abychom zachovali chladnou hlavu. Nejhorší je strach. Strach oslabuje,“ varoval Zeman a neodpustil si ani vtípek na adresu lidí, kteří vzali nakupování zásob ze všech nejvážněji.

„Nedávno jsem na internetu našel krásný inzerát. Zněl: ‚Prodám 6 tisíc konzerv lančmítu. Zn.: V pondělí jsem trochu zazmatkoval.‘ Lituji ty, kteří budou mít půl roku k večeři střídavě rýži a střídavě těstoviny. Ale mohou si za to sami,“ pronesla hlava státu na Mezinárodní den žen, který připadl na neděli.

V úterý poskytl Zeman rozhovor televizi Nova, ve kterém mimo jiné řekl, že je připraven uchýlit se po návratu z Číny do 14denní karantény. „Když mi dovolí, aby karanténa byla v Lánech, kde pracuji klidněji a pohotověji než na Hradě. Tam těch 14 dní určitě přežiji,“ řekl Zeman na Nově.

To ale ještě netušil, že asijská země dubnový summit 17 zemí střední a východní Evropy v pátek zruší.

Prezident Miloš Zeman slaví 7 let na Hradě: Na úvod pronesl projev. (8. 3. 2020)Prezident Miloš Zeman slaví 7 let na Hradě: Na úvod pronesl projev. (8. 3. 2020) | Blesk: Tonda Tran

Prezident tento týden pronese projev k národu

Vláda ve čtvrtek vyhlásila nouzový stav. Prezident na to konto uvedl, že opatření proti koronaviru považuje prezident Miloš Zeman za nezbytná a vyzval lidi, aby dodržovali stanovená pravidla a nepodléhali strachu a panice. 

„Zároveň vás všechny prosím, nepodléhejte strachu a panice. Naše země vždy dokázala překonat všechna protivenství. Dokážeme to i nyní,“ vzkázal Zeman a dodal, že všichni mají táhnout za jeden provaz a být k sobě vzájemně ohleduplní a laskaví. Podobné vyjádření pak prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka zopakoval v pátek.

Prezidentův mluvčí dnes v úterý navíc České televizi sdělil, že prezident Miloš Zeman pronese tento týden projev k národu.

Čaputová vyjednávala o vládě v roušce

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová měla v uplynulém týdnu plné ruce práce. Její agenda se skládala především z povolebních vyjednávání o nové vládě Igora Matoviče, krizová situace kolem koronaviru se ale přesto na jejím programu podepsala. Během návštěvy Brna ji minulé úterý řešila například s tamní primátorkou Markétou Vaňkovou (ODS).

V České republice a na Slovensku je rozdílný vývoj z hlediska času a počtu osob i přijatých opatření v souvislosti s koronavirem, řekla prezidentka novinářům. Čaputová byla už v minulém týdnu na veřejnosti v roušce hned několikrát, podobně jako budoucí premiér Matovič.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Som veľmi rada, že dosluhujúci aj budúci premiér prijali moje pozvanie na stretnutie v Prezidentskom paláci. Všetci traja si veľmi dobre uvedomujeme, v akej situácii sa Slovensko nachádza a aké veľmi dôležité je dnes povýšiť spoluprácu nad akékoľvek individuálne alebo stranícke záujmy. Preto som rada za veľkorysosť, ktorú dnes deklarovali. Zhodli sme sa, že odovzdanie moci sa udeje v absolútnej spolupráci a konštruktívne. Po spoločnom stretnutí som preto rozhodla, že nový parlament sa prvýkrát zíde tento piatok a na druhý deň vymenujem novú vládu Igora Matoviča. Všetky personálne nominácie na jednotlivé ministerstvá, ktoré mi predložili lídri novej koalície, akceptujem. Keďže som zodpovedná za riadny chod ústavných orgánov, pri zohľadňovaní termínu ustanovujúcej schôdze NR SR som potrebovala mať uistenie, že k výmene vlády dôjde spôsobom, ktorý nebude znamenať akúkoľvek neistotu v spoločnosti. Takéto uistenie som dnes dostala. Dôležitým faktorom pri voľbe termínu bola aj skutočnosť, že s pribúdajúcimi dňami môže stúpať počet nakazených koronavírusom, a ten sa nemusí vyhnúť ani ústavným činiteľom, či už budúcim poslancom parlamentu, členom bývalej alebo budúcej vlády a v konečnom dôsledku ani mne, ktorá všetky tieto ústavné akty musím zrealizovať. Súčasná situácia je hlavne o prijímaní rozsiahlych bezpečnostných a hygienických opatrení. Táto kríza však bude mať už onedlho aj vážne ekonomické a sociálne dopady, a tie musí veľmi rýchlo začať riešiť vláda s novou a silnou legitimitou. Po zvážení všetkých okolností som sa rozhodla termín schôdze dlhšie neodkladať. Chcem zdôrazniť, že situácia je naozaj vážna. Ešte raz ďakujem Petrovi Pellegrinimu a Igorovi Matovičovi za ústretový prístup. Berme to, prosím, ako posolstvo upokojenia, že odchádzajúca aj prichádzajúca vláda si je plne vedomá svojej zodpovednosti, a že budú spolupracovať v prospech občanov Slovenska. #prezidentka #nasaprezidentka #mojaprezidentka #slovensko #zuzanacaputova FOTO: TASR, Michal Svítok

Příspěvek sdílený Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

(Ne)nakažený brazilský prezident

Televizní stanice Fox News v pátek informovala, že brazilský prezident Jair Bolsonaro je infikován koronavirem. Bolsonarův syn Eduard ale poté prohlásil, že otcovy testy na koronavirus byly negativní a brazilský prezident také zprávy o nákaze koronavirem popřel na facebooku.

Už dříve se ovšem nákaza potvrdila u Bolsonarova tiskového tajemníka Fabia Wajngartena, jenž se spolu s Bolsonarem o předešlém víkendu setkal na Floridě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Trump v nejhorším možném světle

Po spekulacích se tak v ten samý den nechal otestovat i Trump. O víkendu jeho lékař Sean Conley uvedl, že test na koronavirus u prezidenta Spojených států má negativní výsledek. Spíše než se spekulacemi spjatými s nákazou ale Trump bojuje s jejími reálnými důsledky.

V USA bylo v úterý evidováno přes 4700 nakažených a počet mrtvých šplhal k devíti desítkám. Tamní krize podle amerických komentátorů naplno ukázala Trumpa v jeho nejhorším možném světle.

Ani dramatická opatření ve smyslu zákazu cestování pro Evropany nejsou příliš účinná a často jsou promyšlená tak špatně, že po desítkách minut po jejich vyhlášení Trumpem musí být opravovány či odvolávány, píše například The Washington Post.

nikolaev ( 18. března 2020 10:40 )

když vydím tu pakáž tak zlatý Babiš!! křiváci cenzury proč jste smazali muj stejný příspěvek!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud