Z minuty na minutu na nulu. Obchody sčítají ztráty, vláda slibuje miliardovou pomoc

Autor: ČTK, trm - 
14. března 2020
12:05

České obchody, restauratéři a živnostníci se z minuty na minutu ocitli na nule. Rozhodnutí vlády o zavření obchodů kromě těch, pro které platí výjimka, stejně jako hospod, barů a restaurací a provozoven se službami, jim zasadilo těžkou ránu. A pomalu začínají počítat ztráty. Stát proto zřejmě přesune čtyři miliardy korun z evropských operačních programů na podporu podnikatelů kvůli dopadům šíření koronaviru, řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Byly by podle něho použity tak, že se zapojením komerčních bank by podnikatelé mohli mít k dispozici kolem 40 miliard korun. V pátek ministr mluvil o přesunu dvou miliard korun z evropských fondů.

Obchodní centra jsou od sobotního rána prakticky prázdná, výjimkou jsou supermarkety s jídlem. Obchodníci po nočním rozhodnutí vlády ani neotevřeli. Podle nařízení vlády mohou být v Česku otevřené jen obchody s potravinami, lékárny nebo benzinky.

A obchodníci už začínají sčítat ztráty. „Ze dne na den máme nulový cash flow, desítky zaměstnanců, nájmy a další výdaje, desítky milionů korun ve zboží. Čekáme, s čím přijde vláda. Daně máme zaplatit do konce června, ale stejně už jsme je zálohami zaplatili,“ řekla serveru iDnes.cz Lenka Vejvalková, jejíž Literix Group butiky leží v luxusní Pařížské ulici v Praze.

Podobně jsou na tom restaurace, bary a hospody, které musely zavřít. Výjimku mají podniky, bistra a fast foody, které vydávají objednávky přes okénko. Restaurace mohou jídlo dál rozvážet. Na 10 dnů se zastaví také provoz v kadeřnictvích nebo kosmetických salonech.

Vláda slibuje, že podnikatelům krizi pomůže přestát. „Začali jsme okamžitě jednat s Evropskou komisí a budeme přesměrovávat zdroje z operačních programů určené pro určité účely v podnikatelském segmentu, které v tuto chvíli nejsou nezbytně nutné pro realizaci. V tuto chvíli hrajeme o čtyři miliardy korun,“ uvedl Havlíček.

Peníze by se podle něho rozdělovaly zřejmě prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a mohly by sloužit jako záruka. Ve spolupráci s komerčními bankami by mohly přinést asi desetinásobek. „Ze čtyř miliard korun získáme 40 miliard pro podnikatele,“ dodal Havlíček.

Ministerstvo průmyslu a obchodu už připravilo bezúročné půjčky od půl milionu do 15 milionů korun, o které mohou podnikatelé požádat přes ČMZRB. Program počítá mimo jiné s ročním odkladem splátek a splatností dva roky. Předpokládají se i dotace záruční a rozvojové banky drobným podnikatelům a komerční úvěry. Další opatření na podporu podnikatelů se týkají prominutí pokut souvisejících s podáváním například daňových přiznání a kontrolních hlášení.

V pondělí vláda projedná návrh ministerstva práce a sociálních věcí, podle kterého by se mohlo ošetřovné vyplácet za všechny dny, po které zůstanou školy v Česku kvůli nákaze novým koronavirem zavřené. Zaměstnanci s nemocenským pojištěním by ho mohli dostávat na děti do 15 let. Živnostníkům, kteří na ošetřovné nemají nárok, by pak stát mohl poskytovat příspěvek 424 korun za den.

Petra Zelen ( 15. března 2020 07:14 )

Bojím se i dopadů v zaměstnání, vše se zastavilo, už se mluví o snížení platů a propouštění.Odnesou to nejen firmy,ale i obyčejní zaměstnanci.Když lidé nebudou mít peníze, tím pádem nebudou utrácet,nebudou mít z čeho platit hypotéky atd.. Tím vznikne další krize.Je to řetězová reakce.

Petra Zelen ( 15. března 2020 07:14 )

Bojím se i dopadů v zaměstnání, vše se zastavilo, už se mluví o snížení platů a propouštění.Odnesou to nejen firmy,ale i obyčejní zaměstnanci.Když lidé nebudou mít peníze, tím pádem nebudou utrácet,nebudou mít z čeho platit hypotéky atd.. Tím vznikne další krize.Je to řetězová reakce.

Milan Šmid ( 14. března 2020 13:26 )

NEJHORŠÍ JE ŽE VIRUS SE ÚDAJNĚ NEZLIKVIDUJE ALE NAKAŽENI HO NOSI POŘÁD V SOBĚ ??CO KDYŽ ZMUTUJE ??? A KOMEDIANTY TYPU HRUŠINSKÉHO ZAJÍMAJÍ JEN PENÍZE A KRITIKA VLÁDY A PREZIDENTA !!! V PRAZE BYL ÚDAJNĚ V OBCHODĚ BOJ O PEČIVO !!????
ŽE BY TO BYLI HLAVNĚ LIDÉ S MILIONU NICEK NEBO KOMEDIANTI TYPU HRUŠINSKÉHO ?? KDO VÍ ???? A CO ECO AKTIVISTÉ ?? TI SNAD NE !? PEČENI POTRAVIN ZANECHÁVÁ ZA SEBOU UHLÍKOVOU STOPU NE ??? TI BY MĚLI JÍT ASI PŘÍKLADEM ODEVZDAT AUTA,KOLA A CHODIT V ECO ŠATECH ZE SLÁMY !!!! SAMOZŘEJMĚ JEN PĚŠKY AŽ NEVZNIKÁ JÍZDOU DOPRAVNÍM PROSTŘEDKEM UHLÍKOVÁ STOPA !!!!! A JIST TEPELNĚ NEUPRAVENOU STRAVU !!!CO UHLÍKOVÁ STOPA ŽE ???

mim33 ( 14. března 2020 13:13 )

Situace je mnohem horší než vlády přiznávají. Na nemoc už zemřela ve světě i spousta mladých lidí, není to zdaleka jen problém důchodců a u mnoha "vyléčených" zůstávají trvalé následky např. v podobě zničených plic. http­s://ny­post­.com/2­020/03­/13/co­rona­virus-survivors-may-suffer-from-reduced-lung-function/ Kromě toho hrozí, že virus u některých lidí zůstane v organismu trvale podobně jako HIV. V takové situaci jsou polovičatá a pozdní opatření vlády naprosto nedostatečná.

krapotkin ( 14. března 2020 13:09 )

Takže obchodníkům apodnikatelům se slibuje pomoc - a co obyčejní lidé ? Ti, jako obvykle vše zaplatí a doztanou ho*no.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud