Neděle 11. duben 2021
Svátek slaví Izabela, zítra Julius
Oblačno 17°C

Domácí výroba dezinfekce: Za pár kaček a podle návodu světových kapacit!

Autor: Adam Jaroš - 
12. března 2020
09:33

Nechce se vám platit nekřesťanské peníze za produkty, se kterými se hojně kšeftuje na internetu? Zkuste si desinfekci vyrobit podomácku a levně! Tento recept doporučuje přímo Světová zdravotnická organizace (WHO).

Co budete potřebovat k výrobě?Co budete potřebovat k výrobě? | archiv Blesku

Jak na to?

Do vhodné uzavíratelné nádoby (např. do PET lahve) nalijte alkohol či izopropanol, přidejte peroxid vodíku a následně glycerol. Ten z odměrné nádoby do lahve vypláchněte částí vody a dolijte vodou na litr. Rychle utáhněte uzávěr, aby se alkohol neodpařoval, a začněte obsah důkladně promíchávat. Výslednou směs můžete přelít do menších lahviček, které vždy rychle uzavřete. Konečné složení: Ethanol 80 % (izopropanol 75 %), glycerol 1,45 %, peroxid vodíku 0,125 %, voda.

Cena celkem: 175 Kč za litr dezinfekce na ruceCena celkem: 175 Kč za litr dezinfekce na ruce | archiv Blesku

Na co si dát pozor?

ČISTOTA – Ingredience používejte v lékárenské kvalitě, nikoliv v technické, u které není zaručena nezávadnost. Veškeré použité nádoby musí být sterilní.

ALKOHOL (etanol) – místo etanolu můžete použít isopropyl alkohol.

PEROXID VODÍKU (H2 O2 ) – nízká koncentrace peroxidu nepůsobí proti virům, ale pomáhá odstranit spory. Nedávejte ho víc, mohl by poškozovat pokožku.

GLYCEROL – působí jako zvlhčovalo, když ho dáte méně, směs bude řidší, ale účinnost to nesníží. Můžete ho i nahradit jinou zvlhčující látkou používanou v péči o pokožku (urea, butylen glykol apod.) mísitelnou s vodou či lihem.

VODA – WHO preferuje destilovanou vodu, ale stačí prý i převařená kohoutková.

DALŠÍ LÁTKY A VŮNĚ – WHO doporučuje nic jiného do dezinfekce nepřidávat. Různé vůně či barviva by mohly vyvolávat nežádoucí reakce včetně alergií a snížit účinnost směsi.

Pozor! Tento recept na domácí dezinfekci doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Přesto není bez nebezpečí. Alkohol v koncentraci mezi 60 až 80 % je virucidní (tedy zabíjí určité druhy virů). Před použitím si ale vyzkoušejte reakci vaší kůže na přípravek a vzhledem k vysoké koncentraci alkoholu při použití přípravku nekuřte a nemanipulujte s ohněm, je totiž extrémně hořlavý.

Které potraviny pomohou nastartovat imunitní systém a pomoci v boji s virovým onemocněním? Čtěte zde>>>

Video Tiskovka koronovirus MPSV - Blesk TV

 

jakub@summittour.cz ( 17. března 2020 23:32 )

ahoj všem, tady jsem koupi glycerin, maji baleni 440 ml a 5 kg
http­s://ww­w.al­mona­.cz/bl­og/co-je-to-glycerin

Jakub

standiq ( 17. března 2020 11:42 )

Stříkačka se použije jako odměrka na glycerol a peroxid.

ondra1974 ( 14. března 2020 14:06 )

Ja si myslim, ze je se ta strikacka pouzije na naplne do tech malych prirucnich flasticek....ale pravdu muzes mit i Ty

neznalek88 ( 13. března 2020 16:57 )

Ano, za pár kaček to není. Ale je levnější, než dezinfekční gely se kterými se kšeftuje na internetu - viz brněnská skoroprostitutka Nela Slováková, které je koupila ze zahraničí a teď za nehorázně sprostou cenu prodává. Tak asi tak.

sněhulákLH69 ( 13. března 2020 15:24 )

Moment. A na co tu injekční stříkačku? K výplachům spodních tělových dutin?

Zobrazit celou diskusi
Další videa