Pátek 4. prosinec 2020
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Zataženo, sněžení 0°C

Komentář: Postaví se EU útoku Viktora Orbána na nezávislá média v Maďarsku?

Autor: Zsuzsanna Szelényiová - 
20. listopadu 2020
21:50

Na mé ranní cestě do kanceláře v Budapešti mě vždy doprovází Klubrádió, jedno z mála zbývajících nezávislých maďarských médií. Brzy však budu muset své poslechové návyky změnit. Tato rozhlasová stanice, osvěžujícím způsobem kritická vůči Orbánově vládě, je nejnovější z dlouhé řady médií, kterým čelí uzavření, píše v komentáři pro Blesk maďarská exposlankyně Zsuzsanna Szelényiová. 

Národní úřad pro média a informace (NMHH), odpovědný za přidělování frekvencí pro rozhlasové stanice, minulý měsíc oznámil, že od února 2021 zruší stanici Klubrádió licenci a frekvence bude nabídnuta k prodeji.

Oficiálně udávaným důvodem je, že stanice „opakovaně porušovala ustanovení mediálního zákona“ tím, že zmeškala termíny pro podávání reportů o složení svých programů Radě pro média - včetně přesného poměru zpravodajství a maďarského hudebního vysílání. Stanice za tato méně významná porušení předpisů zaplatila pokuty. Přetrvává však podezření, že úřady tyto technické záležitosti využívají ke zbavení se nepřítele z řad médií.

Klubrádió je interaktivní komunitní rozhlasová stanice, která informuje o světových událostech s humorem, empatií a někdy i hněvem. Po pravdě řečeno, její levicová agenda ne vždy vyhovuje mému vkusu, ale ti, kteří hledají vládou neovlivněné zprávy, nyní v Maďarsku mají na výběr jen málo možností.

Většina maďarských rozhlasových stanic se proměnila v nástroje na podporu vlády. Zpravodajské programy se neustále zabývají úspěchy vlády a přerušuje je pouze reklama na vládu. Politické debaty neexistují. Místo toho jsou posluchači zavaleni propagandistickými politickými rozhovory a komentáři takzvaných „politických odborníků“, kteří neúnavně bagatelizují politickou opozici. Provládní média sdělují jednoduché poselství: liberální svět se spojil proti Maďarsku a pouze Orbánova vláda může zemi zachránit.

NMHH, která dohlíží na mediální a telekomunikační sektor, byla založena v roce 2010 poté, co Viktor Orbán získal v parlamentu nadpoloviční většinu. Její předseda, kterého nominoval Orbán, rovněž zastává pozici předsedy Národní rady pro média, která má široké sankční pravomoci ve vztahu ke všem médiím. Tento systém „dvojího jmenování“ poskytuje vládě faktickou absolutní kontrolu nad mediální radou, která je tvořena výhradně osobnostmi loajálními vládní straně.

Rádia mizí

V posledním desetiletí se maďarská média do značné míry dostala pod faktickou kontrolu státu. V této době několik rozhlasových stanic zmizelo, zatímco jiné změnily majitele i politický profil. Dnes má naprostá většina rozhlasových posluchačů v Maďarsku přístup pouze ke zprávám z provládních rozhlasových stanic.

Obrovská expanze provládní mediální říše začala být zcela zřetelně viditelná, když po posledním Orbánově volebním vítězství v roce 2018 bylo 476 mediálních podniků - televize, rádia, tištěná média i online zpravodajství - soustředěno do jednoho obrovského provládního mediálního holdingu. Orbán mu udělil zvláštní status společnosti „národního strategického významu“, čímž jej osvobodil od kontroly úřadu pro hospodářskou soutěž.

V září Evropská komise uvedla toto spojení jako důvod, proč je pluralita maďarského mediálního trhu „vysoce ohrožena“. Reportéři bez hranic zařadili Maďarsko na 89. místo ze 180 zemí ve svém indexu svobody tisku v roce roku 2020, přičemž umístění Maďarska od Orbánova návratu k moci v roce 2010 setrvale klesá.

Transformaci maďarských médií pohání převzetí nezávislých mediálních společností firmami s obchodními zájmy spojenými s vládou. Nejnovějším příkladem bylo převzetí společnosti Index, kdysi předního nezávislého maďarského internetového portálu, před několika měsíci, což mělo za následek rezignaci téměř celé redakce portálu. Provládní podnikatel zapojený do převzetí Indexu, Miklós Vaszily, v roce 2014 pomohl proměnit Origo, další populární nezávislé médium, na provládní web.

Orbán se zmocnil kontroly nad reklamními rozpočty ministerstev, vládních agentur a státních společností. Státní reklama je směrována do jemu nakloněných médií, zatímco nezávislá média jsou od těchto prostředků odstřihávána. Soukromí inzerenti následovali příkladu státních společností a upřednostňují provládní média. Tato situace vedla k bankrotu několika nezávislých mediálních společností, včetně několika se švýcarskými a německými vlastníky. Po bankrotu byly tyto mediální domy skoupeny majiteli sympatizujícími s vládou.

Rozděl, zaplať a panuj

V roce 2019 šlo 75 % státních výdajů na reklamu provládním mediálním společnostem. Tyto velkorysé reklamní rozpočty představují 60-70 % celkového příjmu některých provládních médií. Maďarský vyšetřovací portál Átlátszó zjistil, že když v některém médiu vzrostl podíl příjmů z vládních zdrojů na více než 30 %, vládní vliv výrazně narostl. Příjmy provládních médií z tržeb ze státní reklamy se od roku 2010 zvýšily téměř dvacetkrát.  

Jako otevřený kritik Orbánovy vlády přišlo Klubrádió o příjmy z reklamy již před téměř deseti lety a bylo nuceno zavést crowdfundingový model. Pokud by byla stanice od února 2021 umlčena, šlo by o další smutný krok v dlouhém procesu, který v Maďarsku trvá již deset let.

Evropští politici, zejména Evropská lidová strana, ke které patří Orbánova strana Fidesz, dosud o hrozbě pro poslední maďarskou rozhlasovou stanici, která otevřeně kritizuje vládu, mlčeli. Musí naléhavě prozkoumat možné zneužití finančních prostředků EU k oslabení svobody a pluralismu médií v Maďarsku a současně se postavit za nezávislou žurnalistiku v zemi. Fondy EU by měly sloužit k budování společné Evropy, nikoli k podkopávání demokracie. Bez svobodného a vyváženého tisku neexistuje svobodná volba. Pokud se Klubrádió zavře, nebude trpět jen moje ranní dojíždění. Evropa se nepostaví za své nejzákladnější hodnoty.

Zsuzsanna Szelényiová je bývalá maďarská politička a expertka na zahraniční politiku, která zahájila svou kariéru ve Fideszu, který v letech 1990 až 1994 zastupovala v parlamentu. Opustila ho, když změnil politické směřování. Poslankyní byla opět v letech 2014-18 za Együtt, stranu opustila roku 2017. 

denisz ( 24. listopadu 2020 17:51 )

Vůči Orbánovi v Maďarsku to EU mnohdy přehání.
S Českem snad v Bruselu problém není, nevěří udáním.
V Česku máme svobodu slova a projevu zajištěnou.
Jenom media se liší na dobré a zlé a dále pak na :
-provládní, co by nejraději likvidovali, jako Dnes, ....
-nezávislé,co nálepkují dezinformační,jako Parlament.listy,
-protivládní, co zaujatostí a neobjektivitou až štvou, jako
Forum­24,Ak­tuál­ně,Ší­dlo"Šť­astné pondělí"a mnoho dalších.
Záleží na svědomí a kvalitě novináře, také na majiteli, jako
mediálním magnátu,podvodníku Bakalovi,co utekl do ciziny.

Cenzorova_matka ( 21. listopadu 2020 09:27 )

Lidé jako je Orbán, jsou poslední nadějí bílé západní civilizace

tomik007 ( 20. listopadu 2020 22:04 )

CESI A SLOVACI - na to koukají zpoza rohu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud