Komentář: Šifra mistra Mynáře. Jak Zemanův kancléř zametl pod koberec vlastní konec

Autor: Petr Holec - 
26. 1. 2019
05:02

Je to skoro až perfektní příběh, nebo aspoň na Pražský hrad. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář nyní stáhl správní žalobu na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který mu neudělil bezpečnostní prověrku, protože by mu prý soudci nedopřáli spravedlivý proces. Zajímavé je, že to Mynář udělal hned poté, co nejdřív nechal správně nabobtnat kauzu s údajným ovlivňováním bývalého šéfa Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy, jehož nezávislost taky zpochybnil.

Mynář o bezpečnostní prověrku od NBÚ neúspěšně usiloval dlouho, nechtěl na Hradě prostě vypadat až moc nebezpečně. Nejspíš i proto, že prezident Miloš Zeman, tedy jeho šéf, kdysi řekl, že pokud ji nezíská, skončí ve vysoké hradní funkci. A může se tak vrátit domů do Osvětiman, o které se pečlivě stará i z Prahy. Těžko vlastně říct, proč si Mynář dělal z veřejného slibu svého šéfa těžkou hlavu, Zeman totiž své sliby ze všeho nejradši porušuje.

A mimochodem: kdyby se Mynáře na prověrku náhodou zeptal nějaký novinář, může z něj zase klidně udělat „blbce rodu novinářského“ jako v případě kauzy s ovlivňováním soudců. Zeman by ho za to jistě pochválil, stejně jako ho teď podržel i ve zmíněné kauze s údajnými směnnými obchody se soudci: i za nimi Mynář podle Zemana chodil s jeho požehnáním. A nejen Zeman. Protože celá kauza začala nabírat rozměry telenovely, nemohl bez své role zůstat ani hradní mluvčí a „viceprezident“ Jiří Ovčáček.

Ten zpochybnil nezávislost soudců Štěpána Výborného a Jana Kratochvíla, kteří prý spojili svou minulost s lidmi, co nemají rádi Mynáře. Ironie je, že oba zmíněné soudce jmenoval do funkce právě Zeman, čímž Ovčáček současně zpochybnil i jeho „moudrý“ výběr. Když se totiž Zemanovi nějaké jmenování nezdá, prostě dotyčné nejmenuje, ani když mu řekne soud, že není žádný kádrovák. Své o tom naposled vědí dva docenti, z nichž Zeman odmítá udělat i profesory.

„I v případě, že by došlo k pozitivnímu výroku pro Mynáře a rozhodnutí NBÚ bylo zrušeno, v aktuální atmosféře, která byla vyvolána, by nepochybně docházelo k dalším a dalším spekulacím, zdali toto rozhodnutí ve prospěch Vratislava Mynáře bylo učiněno na základě nestranné a nezávislé úvahy soudu,“ píše se ve zdůvodnění zpětvzetí Mynářovy žaloby. To už je přímo fantastická ironie: kancléř tedy stahuje svou žalobu podanou kvůli tomu, že pořád nemá bezpečnostní prověrku, protože nejspíš očekává, že mu dají za pravdu soudci, jejichž nezávislost zpochybnil. A taky aby případně ochránil reputaci soudu, již předtím sám veřejně znesvětil.

Česko je skutečně „zemí příběhů“ nejen ve státní reklamě pro turisty! Ostatně Mynářova otočka naznačuje, že Hrad nechal celou „soudní“ kauzu vygradovat, aby v rámci ní mohl znesvětit i jiné soudce a Zemanova kancléře tím očistit od potřeby prověrky. Ovčáček totiž záhy potvrdil, že Mynář už žádnou prověrku od NBÚ nepotřebuje a zůstává ve funkci i bez ní, odteď mu prostě stačí současná prověrka od zaměstnavatele. A tím je v podstatě Hrad. Jak geniální!

Video Hradní kancléř stáhl žalobu kvůli prověrce: „Nedůvěřuje soudům,“ oznámil mluvčí prezidenta - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

Doporučujeme
pavel11 ( 29. ledna 2019 15:12 )

chytrý Mlynář obvinil soudce s podjatosti odvolal svojí prověrku. A už na něj nikdo nemuže. Přesně tak to dělá Ráth už několik let. Není krásná naše demokracie pro hořejších deset tisíc!!

tomik007 ( 27. ledna 2019 18:15 )

NIKDY, NIKDY, NIKDY neodejde !

hradnihulvat ( 26. ledna 2019 23:46 )

Na pražském hradě je to samý blbec. Těžko říct, který je větší. Zeman? Mynář? Ovčáček? Samej blbec a mafián.

PPP150W ( 26. ledna 2019 22:52 )

Opravdu? Pak jste ovšem blbeček vy.

PPP150W ( 26. ledna 2019 22:49 )

Někdy neodejde ani jedna, tahle na popátý. Někdy stačí změnit slovo.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa