Komentář: Po prezidentském tichu přišel křik ulice. Padlí z roku 1968 se otočili v hrobě

Autor: Petr Holec - 
22. 8. 2018
05:40

Letošní padesáté výročí sovětské invaze do Československa nakonec nebylo úplně nejdůstojnější. Celé to začal svým „husákovským“ tichem prezident Miloš Zeman, který odmítl cokoli říct, protože prý k roku 1968 řekl vše už tehdy. A v ukřičenou demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi se naopak zvrhl pietní akt před budovou Českého rozhlasu.

Až moc ticha jsme si tak užili tam, kde nemělo být. A moc křiku naopak zase tam, kde mělo být spíš ticho. Před Českým rozhlasem totiž politici i další hlavouni uctívali památku padlých v roce 1968 a ty obvykle uctíváme tichem. Jistě radostný fakt, že i v Česku dnes můžeme na politiky veřejně řvát, házet vejce a demonstrovat proti nim, což nyní s gustem děláme na výročí každého důležitějšího data, mohli demonstranti nadávkami premiérovi do „estébáků“ přece jen oslavit až po pietě.

A zvlášť, když jedno z videí akce před Českým rozhlasem zachytilo, jak hned po dohrání státní hymny starší žena vytýká mladšímu muži, že na premiéra nekřičel dost nahlas. „Musíš se to naučit,“ kárá ho doslova. Takhle se kdysi káralo na manifestacích SSM na podporu KSČ. Padesáté výročí našeho národního ponížení si fakt zaslouží upřímnější demonstranty. A Babiš si zase mohl odpustit ironickou poznámku, že mu jeho „fanoušci“ zvedají preference. I když má nejspíš pravdu.

Oficiální pieta mimo jiné totiž znamená i to, že si v rámci ní neděláte politickou kampaň a podobný křik prostě pietně ignorujete. To si samozřejmě neodpustil ani obvyklý podezřelý a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, jenž musel podobně jako Donald Trump zase hned na Twitter. Tam vyzval Babiše za jeho ironii k omluvě. Aspoň že to i na 21. srpna neskončilo trestním oznámením, to bychom pak v tento den museli znovu zavést zvláštní režim.

Lidé proti Babišovi demonstrovali i kvůli tomu, že se jeho vláda opírá o hlasy komunistů. To je velká ironie: i celé tzv. Pražské jaro 1968 bylo v režii komunistů, takže komunisticky i dopadlo; životem invazi odneslo přes 400 lidí. A pro změnu KSČM, což jsou spíš normalizační než reformní komunisti, vloni ve volbách získala víc hlasů než všechny tzv. „demokratické“ strany s výjimkou ODS. Někde je tedy něco špatně a řízené demonstrace ani Twitter nám v tom určitě nepomůžou.   

Video "Slušné lidi vyhazujete a h*jzly sem zvete." Pieta se změnila v protest proti Babišovi - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

satanas ( 22. srpna 2018 21:26 )

A kdo tady akci Warsavske smlouvy y svadi na RUsko? To je jako vinit jen NSR jako nastupnicky stat Treti rise ze zacala valku?

satanas ( 22. srpna 2018 21:22 )

Moje Mama se narodila v Dortmundu v 27! A to, co vyvadi tzv.Ceska media ve vztahu k RUsku prekonava i tehdejsi Göbelsovu propagandu,..Nejspis to souvisi stim, kam dnes Cesko patri..Gute Nacht!

satanas ( 22. srpna 2018 21:19 )

Souhlas..Ja to prozil jako vojak,67-69 a kdyz slysim tu bandu prolhanou jak Historii przni jsem nesmirne rad ze v Cesku nemusim zit!

petram11 ( 22. srpna 2018 17:40 )

Tak padlí se v hrobech obraceli především kvůli tomu, že jim přišli vzdát hold takoví jedinci, kteří spolupracovali s STB a aktivně podporují komunismus, tedy režim, kvůli kterému nedobrovolně padli!

kalina107 ( 22. srpna 2018 12:05 )

změň si nick na brambor . IQ má brambora určitě větší než ty . Už brzo budeš mít po przdninách , že ? Takže mnoho štěstí už podruhé v páté třídě Harvardu .

Zobrazit celou diskusi
Další videa