Komentář: Pocheho ve vládě zastoupila kabelka, problém se přelil i na Babiše

Autor: Petr Holec - 
28. 6. 2018
05:00

Česko má po delší době zase novou vládu, od loňských podzimních sněmovních voleb už druhou. Prezident Miloš Zeman totiž jmenoval i druhou vládu Andreje Babiše (ANO), tentokrát menšinovou koalici s ČSSD, jíž mají ve Sněmovně „tolerovat“ komunisti. Zeman ovšem dodržel i svůj další slib, když ministrem zahraničí nejmenoval europoslance ČSSD Miroslava Pocheho.

I druhá Babišova vláda tak začíná vládnout s menším problémem, i když premiér slíbil konec nestability. Zatímco jeho první kabinet už od začátku nepodpořila žádná sněmovní strana, ten druhý hned po jmenování pro změnu trápí problém jménem Poche. ČSSD sice jeho nominací nejvíc poškodila sama sebe, jak teď potvrdily i její poslední bídné volební preference těsně nad hranicí volitelnosti, pořád se ho ale nemůže zbavit. Dokonce kvůli němu hrozí žaloba k Ústavnímu soudu.

Video Andrej Babiš si rýpl do bývalého premiéra Sobotky. - Blesk TV
1080p 720p 360p

Pocheho nakonec při úvodní schůzi nové vlády nahradila kabelka, jíž si na jeho prázdnou židli odložila jedna z ministryň. A na resortu zahraničí ho pro změnu dočasně zastoupí šéf ČSSD a nový ministr vnitra Jan Hamáček, to ale problém neřeší. I on řekl, že chce mít problém jménem Poche vyřešený do konce prázdnin. Někdo tedy bude muset ustoupit. Zmíněného europoslance sice i vlastní strana radši uklidila do Bruselu, žižkovský buldok jí ale vrtí dál. Vede zezadu, řekl by americký exprezident Barack Obama.

Poche mimo jiné pomohl Hamáčkovi ke zvolení šéfem ČSSD a v referendu o vstupu do vlády bačoval důležité pražské hlasy. Jeho příznivci ve straně proto jeho jmenování ministrem spojují se setrváním ve vládě. Iluze hrdosti, říká se tomu někdy. Jenže problém s Pochem se navíc jmenováním vlády přelil i na Babiše, který ho zatím lišácky nechával hnít mezi ČSSD a Zemanem. Právě on by měl jako premiér podat zmíněnou kompetenční žalobu.

Video Tradice dodržena: Andrej Babiš představil své ministry a ministryně Poslanecké sněmovně. - Jakub Veinlich/Blesk Zprávy
720p 360p

To ale Babiš samozřejmě odmítá. Jméno vlivného europoslance ovšem není jediné, co může ukončit vládní stabilitu, ještě než vůbec začne. Menšinovou koalici ANO s ČSSD mají ve Sněmovně „tolerovat“ komunisti, ti ale o tom, jak moc jsou tolerantní, rozhodnou až o víkendu. Zatím se mluví o dost vyrovnaném poměru mezi příznivci i odpůrci tolerance vlády.

Video Jmenování nové vlády Andreje Babiše - Blesk TV
1080p 720p 360p

A nikdo taky zatím moc neví, co komunisti vlastně chtějí. O vliv na ministerstvech a klíčových státních podnicích se začal hlásit jejich staronový šéf Vojtěch Filip, ten se ale trochu utrhl ze stranického orbitu. Nejjasněji tak zatím ohledně vlády zůstává v Turnově. Skupinka místních tam začala řetězovou hladovku kvůli opření vlády o komunisty. A prý nepřestanou hladovět, dokud nebudeme mít vládu bez jakékoli účasti komunistů.

Doporučujeme
aaobcanka ( 28. června 2018 18:19 )

Zdeněk Bakala něčím vydírá Babiše, proto Babiš dal ČSSD hlavní ministerstva : vnitra a zahraničí ? Aby se nevyšetřovaly údajné Bakalovy mld. zlodějny a naše politika byla pro USA (což je ale zřejmě lepší než pro Rusko) ?? * * Prý za vším je "Bakalův“ Aspen Institute, kde sedí níže uvedení jeho čeští spojenci : * * Hamáček (ČSSD), Jan Farský (STAN), Jan Zahradil (ODS, Europoslanec), Michael Žantovský (OF, ODA, od Havla, ne z Parlamentních Listů,od r.2012 předsedou správní rady Aspen Institute Prague a členem správní rady Aspen Institute), Zuzana Roithová (KDU, býv. Europoslankyně) aj. * * https://aeronet.cz/news/uz-vime-proc-cssd-pozadovala-kreslo-ministra-vnitra-na-vnitru-bude-sedet-b akaluv-clovek-z-americkeho-aspen-institute-a-pomalu-se-zacina-rysovat-proc-babis-neposlechl-milose-z emana/ * * ČSSD požadovala křeslo ministra vnitra, kde bude sedět Bakalův Hamáček z amerického Aspen Institute. Asi proto Babiš neposlechl Miloše Zemana a nevytvořil koalici s SPD a KSČM. Andreje někdo přitlačil ke zdi a donutil ho pustit Hamáčkovi vnitro a zahraničí. Kauzy Nikulin a Novičok ukázaly (Robert Pelikán), že na Babiše má někdo obrovskou páku. * * Malá = výsměch všem právníkům. Srovnejte si úroveň např. Ing. Marty Novákové (MPO ČR)a Malé. Tj. jako Masaryk versus "pijavice" Marek Benda, budižkničemu Mirka Němcová, nemožný Chvojka, Gazdík zvaný Švejk, zbytečný JUDr. Blažek.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud