Komentář: ČSSD míří do vlády s Babišem. Čeká ji spása, nebo zánik?

Autor: Petr Holec - 
16. 6. 2018
07:20

Členové ČSSD si v referendu odhlasovali, že strana znovu zkusí vládnout s ANO. Trvalo to sice trochu déle, než by v digitální éře muselo, nakonec to ale nebylo žádné velké drama. Z ČSSD už od začátku unikaly předběžné výsledky hlasování, takže se víceméně čekalo jen na to, jakým poměrem příznivci návratu do vlády porazí jeho odpůrce. Teď je to tedy venku: 58,5 procenta hlasujících členů podpořilo vládu.

Šéf ČSSD Jan Hamáček to sice označil za „silný mandát“, pravda ovšem je, že strana se do vládnutí úplně nehrne. Čtyřicet procent odpůrců vlády není moc daleko od kritické poloviny a strana míří i do koalice s ANO, tolerované případně KSČM, tradičně rozdělená. Proti jsou téměř všichni její senátoři i někteří hejtmani. A vše proti vstupu do vlády dělal i její bývalý ministr vnitra a první místopředseda Milan Chovanec. Původně paradoxně jeden z prvních, kdo začal po volebním masakru ČSSD mluvit o spolupráci s ANO.

Přehlasovaní odpůrci účasti ve vládě teď sice slibují, že výsledek referenda uznají, pohled do nedávné minulosti ČSSD ale ukazuje, že máloco v Lidovém domě zavání zradou víc než podobné sliby. Věrnost slíbili Bohuslavu Sobotkovi po jeho těsném zvolení šéfem ČSSD i Michal Hašek a později i zmíněný Chovanec, a podívejte: oba mu záhy přichystali mocenský puč a Chovanec ho nakonec vystřídal v čele strany. A to mu pořád chtěl jen „krýt záda“.

Video Je hotovo, ČSSD jde do vlády s ANO, rozhodlo vnitrostranické referendum. Na tiskové konferenci výsledky okomentovalo vedení strany v čele s Janem Hamáčkem. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Důvodem samozřejmě bylo, že ani Sobotku nemalá část strany neuznávala podobně, jako se teď 40 procentům jejích členů nechce do vlády. Jestli to skončí dalším vnitrostranickým pučem a jak moc budou odpůrci vlády s ANO loajální, to záleží hlavně na tom, jak si strana ve vládě povede. Pokud se nechá od Babiše válcovat a její volební preference zůstanou na sedmi procentech, může přijít nějaký puč velmi rychle. Jen už se tentokrát zřejmě obejde bez prezidenta Miloše Zemana, i ten totiž ČSSD do vlády poslal.

Strana ale nemá moc na výběr. V opozici je zatím neviditelná, být proti totiž mnohem líp umějí Piráti nebo křikloun Tomio Okamura. Toho by naopak zničilo vládnutí, protože by musel taky něco dělat. ČSSD si bude muset ve vládě najít nějaké téma a ukázat lidem, proč ji zase mají víc volit. Zatím se jí to moc nedaří. V době, kdy tuzemským firmám chybí 200 tisíc lidí, aby mohly naplno využít rekordní ekonomický růst a naplnit tak ještě víc státní rozpočet, se strana upnula na tři dny nemocenské. Snad proto, že je sama taky trochu nemocná.

ČSSD vstupuje do vlády v relativně ideální době. Růst ekonomiky i platů, což je pro voliče vždy to nejdůležitější, ještě potrvá zhruba do dalších voleb. ČSSD se na tom může chytře svézt, pokud se sjednotí a nebude i dál nejvíc válčit sama se sebou. V takovém případě nás nejspíš čekají předčasné volby a v nich by strana mohla i na posledních sedm procent vzpomínat jako na v podstatě slušný výsledek.

A mimochodem: první, co bude ČSSD ve vládě nejspíš řešit, je její kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche, jehož nechce Zeman.

Doporučujeme
tomik007 ( 16. června 2018 15:35 )

"Podle Václava Klause si Češi větší mzdy nezaslouží, finanční ohodnocení je podle něj „takové, jaké je“

zdenek43 ( 16. června 2018 13:28 )

Před 29 lety bojovali lidé za svobodu a volnost. Sametovou revolucí pro ně definitivně skončily zdlouhavé fronty na dnes zcela běžné produkty, ovoce, zeleninu, nemluvě o oblečení apod. Zvonění klíčů rozlilo vlnu euforii po celé republice, která se naprosto automaticky sjednotila a táhla společně za jeden provaz. Když 17.listopadu 1989 vyvrcholil boj za svobodu v ulicích, Češi dokázali i přes veškeré násilí páchané na nevinných demonstrantech dosáhnout toho, po čem mnoho let zoufale toužili. Dnes tu máme demokracii.... V roce 89 šlo o svobodu a naději na lepší budoucnost. Teď ji máme a jak s ní naložíme je jen a jen na nás. Jisté je, že tento boj, ať už jsou jeho následky jakékoliv, dopadl v roce 89 vítězně a my si teď můžeme svobodně zvolit, jakým směrem se bude naše země dále ubírat a za vševděčíme každému, kdo vyrazil před 29 lety do ulic... V Y B R A L I ... Soudružky a soudruzi, přeji nám, aby svět šel nalevo, řekl Zeman na sjezdu komunistům Poprvé od roku 1989 vystoupil na sjezdu komunistické strany prezident České republiky. Miloš Zeman ve svém sobotním projevu. Komunisté by neměli promarnit šanci. Sám by si přál, aby svět šel nalevo..... 21.4.2018 b u d u j e t e ...... MAFIOKRACII - Co je Mafiokracie? Mafiokracie je unikátní společenský systém, který byl vyvinut v Rusku v devadesátých letech. Tento systém se podstatně liší od Demokracie i Komunismu. Jeho hlavními prvky jsou: - několik mocných skupin organizovaného zločinu má plnou kontrolu nad národním hospodářstvím; - zkorumpovaná vláda a bezpečnostní složky slouží jako nástroje organizovaného zločinu; formální vládci země nechtějí (a nemají možnost) bojovat proti organizovanému zločinu a korupci; - absence opravdově demokratických institucí a mechanismů, paralýza nezávislých soudů; - potlačení tržních mechanismů.

zdenek43 ( 16. června 2018 13:03 )

" Je to suché konstatování skutečnosti. Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt." - 21. ledna 1992 Poslanec SN M. Zeman: Dokonáno! Puč v roce 1994 + volby prezidenta 2013 + KABELKOVY PREVRAT 2013 - puc + volby 2013 + volby 2017 + volby prezidenta 2018 se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě. Výchova kádrů od sedmdesátých let byla úspěšná. Nejprve byli manažery puče a potom těmi kdo dohlíží na uhlazení stop z nejvyšších ústavních funkcí. + + + " Česko je nejkrásnější zemí na světě. Jen je škoda, že zde žijí Češi. " Citát- Vlasta Burian (1891 – 1962) + + I když je sám Čech, česká nátura je mu proti srsti. "Češi jsou ve své většině prazvláštní národ. Takovej předposranej, divnej, udavačskej, závistivej," zhodnotil své pocity z Čechů Petr Kratochvíl. "Nikdy bych to neřekl, kdybych neměl srovnání se zeměmi, kde jsem profesně pracoval, od Španělska přes Portugalsko, Itálii, Francii, po celé Americe, Asii. Tenhle národ z toho vychází absolutně nejhůř," doplnil Kratochvíl nelichotivé hodnocení Čechů s tím, že doopravdy dařit se jemu samotnému v Americe začalo, až když se přestal s Čechy stýkat a obklopil se jinými lidmi. Navíc je přesvědčen o tom, že jsou Češi vyčůraní už jen ze své vlastní zkušenosti. "Když si pozvu řemeslníka ke mně do Jevan, nejdříve se podívá na dům, na moje auto a v tu chvíli je cena dramaticky jiná, než jakou mi říkal v mobilu, například," dodal Kratochvíl..... ....V debatě na CT OVM B a b i š použil výrok "Češi, říkají Němci, jsou jako cyklisti. Šlapou do pedálů a mají ohnutá záda". - Hitlerovi je připisován výrok: "Češi jsou jako cyklisti. Nahoře se hrbí a dole šlapou".

agfor ( 16. června 2018 12:51 )

Zánik ČSSD určitě nehrozí, a když tak se ti darmožrouti rozprsknou do jiných (třeba i nových) partají, jako to udělali v nedávné minulosti komouši. Lidičky nebojte se, oni nikdy poctivě pracovat nebudou.

pomoooc-hori ( 16. června 2018 12:23 )

Zavři držku, kašpare s malým pindíkem.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud