Komentář: Zemanova druhá pětiletka bude bolet. I Klause zle tlačilo křeslo

Autor: Petr Holec - 
9. 3. 2018
05:50

Druhá inaugurace prezidenta Miloše Zemana nebyla úplně důstojná. Zeman při projevu vůbec nevypadal na dalších pět let a navíc na sobě měl pouťový lesklý oblek, jaký kdysi nosil Jiří Čunek (KDU-ČSL). Prezidentský slib zneužil k vyřizování účtů se všemi nepřáteli, místo aby mluvil ke všem lidem, když už se pět let ohání „dolními deseti miliony“. Někteří poslanci proto radši odešli ze sálu. 

A očividně se trápili i Zemanovi současní nebo někdejší věrní spojenci sedící v první řadě. Jeho předchůdce ve funkci Václav Klaus, jenž lidem doporučil volit Zemana, se díval na hodinky a vypadal, že ho zle tlačí křeslo. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský jen smutně kroutil hlavou, případně zíral do podlahy. Dagmar Havlová jako by v divadle hrála duševně méně přítomnou. A trápila se i Alex Mynářová, mladá manželka Zemanova kancléře, jinak oddaná fanynka.

Video Miloš Zeman podruhé prezidentem: Takto složil slib ve Vladislavském sále. - Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Že Zemanova druhá inaugurace bude spíš smuteční slavnost než oslava nového prezidentství, to naznačilo už nepozvání „zpupných“ hejtmanů a rektorů, které musel dopozvat šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). O nic by ale nepřišli. Zeman se velkoryse pochválil za hlavní „téma“ své první pětiletky, jímž podle něj byly výjezdy mezi lidi. Prezident to nazval „setkávání se s občany“, nejvíc ze všeho ale šlo o permanentní volební kampaň za jejich vlastní peníze.

Ostatně ne náhodou Zeman i při inauguraci mluvil podobně jako na těchto výjezdech. Řekněme, že už mu principiálně různé události splývají, to se stává. „Bez dolních deseti milionů není prezident plnohodnotný,“ řekl taky. Načež proto udělal vše, co mohl: zaútočil na své občanské kritiky a nevoliče, na novináře i Českou televizi a taky Zdeňka Bakalu. Toho označil za „velkou skvrnu“ a „velký problém“, který musíme „vyřešit“. V podstatě ho poslal do tepláků.

Video Útočný projev Miloše Zemana při inauguraci: Šil do Bakaly, ČT i poslanců TOP 09. - ČTK, Blesk Zprávy
360p

Na hezkou ironii pak došlo, když Zeman mluvil o ekonomické kriminalitě. Proč ne, mluví o ní přes dvacet let. Snad náhodou ale televize právě v ten moment zajela do publika a mezi vybranými hosty zabrala Tomáše Hrdličku, někdejšího kmotra ODS. Ten se teď hrdě hlásí i k práci pro Zemana, byť se prezident moc nehlásí k němu. Prezidentova chvála zákona o prokazování majetku jako by ale patřila nejen jemu.

Zeman trochu připomínal pozdního Fidela Castra, jen bez živelné energie a uniformy. I on mluvil o všem a o ničem. Od přímé volby hejtmanů a švýcarských referend zamířil k větší ekonomické účasti zaměstnanců. Nebo datu, kdy zemře, které prý zveřejnil jakýsi server. Jenže prezident prý chce žít do devadesáti! „Myslím, že už jsem vás dostatečně unavil,“ trefil se Zeman i na závěr.

Nejen to. Jeho konfrontační inaugurační projev naznačil, že jeho druhá hradní pětiletka bude mnohé bolet ještě víc než ta první. Ne náhodou: Zemanova politická stopa ukazuje, že s věkem jasně trumfují spíš jeho horší povahové rysy a na obzoru určitě není žádné smíření. Otázka samozřejmě je, kdy i je ale případně trumfne Zemanův stále se zhoršující zdravotní stav. Srovnejte si jeho první inauguraci s tou druhou a v podstatě uvidíte dva úplně jiné muže. Nebo jinak: zatímco v prvním funkčním období Zeman sliboval cestu do Bílého domu, teď slíbil cestu na sjezd komunistů.

Fotogalerie Inaugurace prezidenta Miloše Zemana 213 fotografií

Doporučujeme
japome ( 10. března 2018 04:49 )

ale že pravičákům leží v žaludku

dajka123 ( 9. března 2018 22:25 )

Tak někdo ten rozum musí mít. 😉

levicove-smegma ( 9. března 2018 15:37 )

Když porovnám tento slavnostní projev s projevem Hitlera, tak Zemanův byl lepší, protože byl v češtině.

Uljanovic ( 9. března 2018 15:24 )

Celá ta slavná inaugurace je v této podobě a ve 21.století dávno přežitá a zbytečná mega akce, která daňovým poplatníkům jen pořádně pouští žilou. Vše by šlo udělat nejméně 100x levněji a na nástupu prezidenta do úřadu k určitému datu by se nic nezměnilo. Zatím nejsme monarchie ani diktatura, tak by se to s těmi vyumělkovanými a místy až trapnými ceremoniemi, schovávanými za stále bobtnající tradice, nemělo přehánět. I když se všichni jistě snaží, stejně to působí jako na vážno sehraná falešná hra od většiny zúčastněných, kteří se více než o národ a stát zajímají o vlastní ego, koryta a pletichaření. Kvalitu státu neurčují nabubřelé státní akce a vyleštěné poslanecké lavice, ale pro občany dobře fungující sociální systém. Do této oblasti ať slavný institut V.K. upírá síly. Jsou nejchytřejší z chytrých, tak třeba jednou vymyslí, jak napravit alespoň některé přešlapy svého guru. Včerejší akce Zeman vyřadil naprosto z kdysi pověstné slavnostní tradice.

prudil ( 9. března 2018 14:40 )

ty jo, to je prohlášení minimálně po hulení a ještě nějakých prášcích.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa