Komentář: Premiér Babiš chce makat každý den. „Bože, Bože,“ ulevil si Zeman

Autor: Petr Holec - 
7. 12. 2017
05:40

Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem, čímž šéf hnutí ANO udělal další krok k dotažení svého volebního triumfu. Příští týden Zeman jmenuje i vládní ministry, načež Babiš začne „makat“ na důvěře Sněmovny. Má na to tři pokusy a zdá se, že mu volební fiasko některých stran začíná hrát do karet. Nic totiž neničí odvážná předsevzetí tak jako pud politické sebezáchovy.

Začněme Babišovými ministry. Někteří pokračují ve stejné funkci, jiní mění dres. Ministr obrany Martin Stropnický převezme zahraničí, pro bývalého diplomata a herce logičtější funkce: mnohé zahraniční mise balancují mezi komedií a tragédií a herectví se jistě hodí. Na dopravě pokračuje Dan Ťok, jemuž se poslední dobou nápadně zasekla práce. Právě on by si měl vzít k srdci každodenního makání, které Babiš na Hradě slíbil.

Karla Šlechtová mění místní rozvoj za obranu a těžko říct, jestli na sobě „kožená“ motorkářka kdy měla maskáče. Na druhou stranu jen stěží netrumfne své předchůdkyně ve funkci: ministrování Vlasty Parkanové skončilo soudem a Karolína Peake vydržela týden. Některé Babišovy kandidáty zatím politicky neznáme, jiní jsou ministerští náměstci a jen povýší na ministry. Suverénně nejmladším je ale určitě jednatřicetiletý Adam Vojtěch, jehož si Babiš osobně odchoval.

Bývalý finalista SuperStar a nyní superstar ANO má coby ministr radikálně zreformovat patologicky deficitní a korupční zdravotnictví, což se zatím nikomu nepodařilo. Vojtěch na to určitě bude potřebovat víc než jen sametový hlas, právě zdravotnictví totiž politicky spíš zabíjí, než léčí. O korupci v systému mluvil i Vojtěch a masivní účtování fiktivních lékařských úkonů potvrdila také analýza svazu zdravotních pojišťoven. I proto se lékaři zuby nehty brání elektronickým účtům.

Video Andrej Babiš (ANO) je novým českým premiérem. - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Babišovi s vládou pomáhá i Zeman, když mu dopředu dal dva pokusy o získání sněmovní důvěry, navíc se za něj přijde do Sněmovny i přimluvit. To naposled udělal, když najmenoval Rusnokovu vládu svých kamarádů, kteří pak ve volbách totálně propadli. A mimochodem: Zeman během jmenování Babiše z pohledu diváka vůbec nevypadal dobře. Známá hůl sice tentokrát zůstala u země, cestou k mikrofonu si ale prezident ulevil: „Bože, Bože.“

Video Prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem Andreje Babiše. - Jakub Veinlich, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Boha ale možná Babiš nakonec nebude potřebovat. Šéf ANO nechce vládnout hlavně s SPD, protože ví, že to je sebevražda. Nejvíc sází na druhý pokus o sněmovní důvěru, kdy se může stát víc věcí. Na Boha zapomenou lidovci a místo víry si vzpomenou, že neradi chybí u vlády. ČSSD se ze sedmiprocentního předpeklí dál propadá k pětiprocentnímu peklu a je tak zoufalá, že brzy vezme cokoli. Ostatně někteří její poslanci už veřejně vyrazili Babišovi vstříc, čímž ještě snížili svou cenu.

ODS čeká v lednu volební sjezd. A na něm si může nemálo delegátů uvědomit, že smyslem existence dlouho vládní strany není přecházet z opozice do opozice. To všechno Babiš samozřejmě ví, byznys ho naučil hrát se slabinami konkurentů. A ti už se pomalu šikují: ke druhému pokusu o sněmovní důvěru už se kromě ČSSD pomalu hlásí i lidovci, čeká se už jen na ODS. A zvlášť jí chce Babiš trauma kamarádsky ulehčit vstřícným projevem i programovým prohlášením.

Čtěte více na Blesk.cz:

Speciál Prezidentské volby 2018 >>>

Průzkumy volebních preferencí >>>

Jak volit s voličským průkazem >>>

Doporučujeme
( 9. prosince 2017 22:42 )

 No tak preletl jsem tu pasáž o zdravotnictví , to je fakt tragédie ten novinař , neví která bije a neco plácne Elektronizace účtu ve zdravotnictví je již dávno , jenom proste e recepty se prosazují na sílu , jde o cinklou zakázku , která je fázi polotovaru , někdo ma obrovský zájem to spustit .. v Německu je to nepovinné , proč asi stát chce získávat data , která jsou u pojistoven ?? Mimochodem plně vybavenou ordinaci jsem měla dávno predtim , nez stat o tom neco věděl

lalia ( 9. prosince 2017 12:20 )

Bože, bože to je pracovitosti našich vlád!V Praze nechali spadnout lávku a hodně mostů je spadnutí,teprve teď je to probudilo.Bože.ta práce není vidět.

zzdenda ( 8. prosince 2017 08:13 )

Pozerala som včera TYDEN s prezidentom Zemanom. Klobúk dole, má obrovský prehľad, rozumné názory. Treba si jeho otvorenosť vážiť.

moiaza ( 7. prosince 2017 20:10 )

Chudáčci, vždyť vy nemáte tušení, kdo vlastně řídí náš stát. Není to vláda, ani Babiš. Všichni jsou obyčejné loutky, které řídí nejmocnější lidé doma i za hranicemi naší země. Bankéři a majitelé největších peněžních ústavů rozhoduji o tom, kam budeme směřovat. Ty loutky ve vládě jen plní jejich rozkazy. Ale vy se tady klidně urážejte, nadávejte a plivejte. O této pravdě nemáte ani potuchy.

squirrel ( 7. prosince 2017 16:18 )

Tento clanek vysel v Blesku jako reklama na knihu ,,Kolik skutecne prislo radioaktivity k nam""..ovsem komunisti lhali a mystifikovali obyvatele,ze tu zadny spad radioaktivity nebyl..v te dobe jsem byla tri mesice tehotna!! 29. dubna před třiceti lety odešel inženýr Miroslav Trnka (62) ze své směny v jaderné elektrárně Dukovany (JE) jako obvykle. Kolem druhé odpoledne absolvoval každodenní kontrolu na přístrojích měřících ozáření a prošel turnikety. Jako jeden z posledních. Lidé na odpolední už branou neprošli. Oděvy jim kontaminoval radioaktivní spad z Černobylu, který vybuchl 26. dubna a přístroje jejich vstup zablokovaly. „Dalo by se říci, že svítili,“ s úsměvem říká Miroslav Trnka, specialista na jadernou bezpečnost. „Nic životu nebezpečného to nebylo, jen vybočení z velmi přísných norem.“ Vedení JE vyhlásilo 30. dubna pohotovost. Už den předtím proběhla na dozimetrickém oddělení porada o rizicích. „Bylo jasné, že se radioaktivní spad dostane i k nám,“ doplňuje doktor Rostislav Striegler (55), vedoucí laboratoří útvaru radiační ochrany. „Otázka zněla, v jaké koncentraci a jak nebezpečný může být.“ Kolem JE Dukovany je dvacetikilometrová tzv. zóna havarijního plánování, pokrytá monitory, odběrovým zařízením a dalšími přístroji v monitorovacích stanicích kontrolujících radiační situaci. Vyhodnocení vzorků z nich mělo prioritu. „Zjistili jsme, že radiace na filtrech detektory zahltila, detektory ji nebyly schopné absorbovat,“ říká pan Striegler. „Radiace měřená na filtrech byla o několik řádů vyšší než za normální situace, kdy se měří pouze radiace z přirozeného pozadí. “ 30 let od Černobylu: Igor Kostin fotil na místě už 11 hodin po výbuchu! 30 let od Černobylu: Igor Kostin fotil na místě už 11 hodin po výbuchu! Norma je v této souvislosti velmi důležité slovo, míra jejího překročení totiž může znamenat i smrt.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa