Komentář: Na másle rýžují skoro všichni. A Češi si ho zdražují vlastní hysterií

6. 10. 2017
05:00

Do Česka jako by se vrátil reálný socialismus. Jen teď lidé místo toaletního papíru houfně a ve frontách skupují máslo, kdysi zatracovanou tučnou potravinu, co vám ucpe žíly. Jenže máslo je dnes zase v kurzu a s ním i jeho ceny: za pět měsíců zdražila kostka másla téměř o dvacet korun, takže se nyní prodává i za 60 korun nebo dokonce ještě dráž.

Že je fakt zle, nejlíp vždycky pochopíte, když vám s investicemi začnou radit taxikáři a bookmakeři. Právě ti teď například „správným hospodyňkám“ radí, aby se máslem zásobily na Vánoce, protože pak bude stát 70 korun. A sakra! Do máselné hysterie se samozřejmě vložili i ekonomové, kteří na tom s předpověďmi bývají podobně, jen se u nich tváří seriózněji a berou za ně proto víc peněz.

Jedna ekonomická teorie nicméně platí i ohledně másla: když se zboží prodává, letí jeho cena nahoru. Frontami si tak Češi máslo sami zdražují úplně stejně, jako si hladem po vlastním bydlení zdražují byty. Máslo ale výrazně zdražilo i bez toho; zemědělci, mlékaři i prodejci se teď proto obviňují, kdo za to může nejvíc – nikdo totiž nechce být největší zloděj.

Do hry navíc po bookmakerech a ekonomech jako obvykle vstoupil i další obvyklý podezřelý, ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten rád chodí do televize s mlékem a do jeho popisu práce patří i hájení zemědělců, takže teď vinu za drahé máslo logicky hází na prodejce. Ti naopak ukazují na mlékaře, kteří ještě nedávno sami brečeli kvůli nízkým cenám.

Video Bitka v supermarketu: Češi se „servali“ o zlevněné máslo, podívejte se. - Pavel Daněk
1080p 720p 360p

Analýza Českého statistického úřadu ale ukazuje, že i pravda o másle je někde uprostřed: za jeho rapidní zdražení můžou mlékaři i prodejci. Ti první si od května ke kostce másla přidali sedm korun, zatímco ti druzí 11 korun, čímž ho společnými silami zdražili téměř o 20 korun. Sedlák Jurečka navíc znovu ukázal, že čísla nejsou jeho silnou stránkou, když zlým prodejcům přisoudil 50procentní marži. Tu sice mají, ale jen hrubou: po odečtení DPH jim na másle zbude polovina.

Zajímavé také je, že na másle ani teď nerýžují zemědělci, u kterých vše začíná. Ti za mléko dostávají pořád víceméně stejně. I cenu českého másla dnes samozřejmě určují celosvětové vlivy a právě máslo nyní zažívá kvůli vyšší ceně smetany výkyv nahoru. Už brzy ale bude nejspíš následovat výkyv dolů. Sami Češi si ale cenu másla doma sníží i tím, když ho přestanou houfně skupovat. Protože cena zboží, které se prodává méně, vždy padá dolů.

Video Máslové šílenství pokračuje. Nedělní sleva nahnala lidi do front. - Jiří Čada, Zbyněk Schnapka
720p 360p

mart33 ( 9. října 2017 20:19 )

Není máslo není lithium nejsou jabka zbyla nám jen americká vlajka.

moiaza ( 6. října 2017 13:07 )

Pán Holec je neskutečný hlupák.Jen se divím, kdo mu ty jeho vyblitky povolí zveřejňovat.

sores ( 6. října 2017 12:01 )

Český národ byl odjakživa hysterický!!!! Každá rasa se něčím vyznačuje a ta česká slabošstvím,bojí se ozvat nadávají jen doma,hysterii,závistí a hlavně sprostým chováním, stydí se být slušný!!!

Natalie2012 ( 6. října 2017 10:50 )

Nevím, kde všichni ty ceny berou, ale zatím jsou ceny pořád stejné. Za chvíli z toho všem hrábne . Myslím si, že i bez másla se dá obejít

ladik2015 ( 6. října 2017 10:50 )

Všichni s máslem blbnou, jako by nic jinýho nežraly. Každý to řeší zpráva číslo 1 v hlavních zprávách ať s tím média přestanou a panika ustane. Nebo jestli lidi doma to máslo jedí jen tak, nebo si ho rozpouští a pak popíjí

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa