50 mužů z Fukušimy: Zachraňují Japonsko, sami umírají
Statisíce lidí utíkají co nejdál od jaderné katastrofy, ale padesátka japonských hrdinů zamířila opačným směrem. S vědomím toho, že jdou na smrt, šli přímo do centra radiace. Do kolabující jaderné elektrárny Fukušima s přehřátými reaktory pokusit se zabránit ještě větší katastrofě. Obětovat se pro Japonsko, spoluobčany, své rodiny...
Jsou to hrdinové. Ochranný oblek, rouška, kyslíková bomba. Nic víc padesát dobrovolných záchranářů z Fukušimy nemá. V rychle se střídajících směnách se pokoušejí zabránit nejhoršímu. Směřují k nim oči celého Japonska. To oni stojí na první bojové linii ve snaze odvrátit největší jadernou katastrofu. S nasazením vlastního života. "Jsme připraveni zemřít," uvedli před vstupem do elektrárny.
Jsou jako sebevražední kamikadze
A s přibývajícím časem se stává zřejmé, že pobyt v prostoru, kde dávka radiace mnohonásobně přesahuje povolené limity, si mezi nimi vyžádá oběti. Přestože se střídají v intervalu pouhých patnácti minut, aby omezili vliv radiace. Její úroveň je však v okolí 30 kilometrů od Fukušimy již tak vysoká, že po pouhých šesti hodinách absorbuje člověk nebezpečné množství.
Odborníci proto tvrdí, že každý, kdo bojuje přímo ve Fukušimě, musí počítat nejméně s mnohem vyšším rizikem vzniku rakoviny. "Rád bych jejich činnost nazval jiným způsobem, ale jsou jako sebevražední letci kamikadze za druhé světové války," vyzdvihl jejich statečnost specialista na radiaci Keichi Nakagawa z univerzitní tokijské nemocnice. "
"Dá se to přirovnat k vojně. I tam se někteří vojáci obětují na záchranu vyššího cíle. Při tak vysoké dávce radiace je pravděpodobné, že 50 procent z nich zemře v nejbližších týdnech," uvedl i německý profesor Edmund Lengfelder z atomového institutu v Mnichově.
Vědoma si tohoto nebezpečí, elektrárna 750 pracovníků po prvním výbuchu stáhla. Zůstala jen padesátka hrdinů.
Dopadnou jako záchranáři z Černobylu?
Jejich činnost je srovnatelná snad jen se záchranáři z Černobylu po jaderné katastrofě v dubnu 1986. Tam v prvních dnech po katastrofě zemřelo třicet jedna pracovníků na následky vysoké dávky ozáření radiací. Další stovky umíraly v dalších letech na rakovinu.
Přestože se japonská vláda snaží uklidňovat obyvatelstvo, hlasy odborníků ze zahraničí tvrdí, že nehoda ve Fukušimě se největší tragédii v dějinách jaderných elektráren stále více podobá. "Ve skutečnosti je to druhý Černobyl," uvedl profesor Williams, britský expert na jadernou bezpečnost.
Tak vypadala situace po výbuchu v Černobylu 1986
Ani technicky ani mediálně... Nechápu, že tuto havárii ponechává japonská vláda na pospas soukromé firmě, která tam nechá namísto na př. robotů pracovat očividně nedokonale vybavené (jen respirátory !) a tím ke smrti odsouzené nešťastníky... Zamořena radioaktivní vodou již není jen Fukušima, ale i okolní moře... Je jen otázkou času, kdy budeme jíst radioaktivní ryby...