Čechy v Japonsku zachránil výlet na koncert filharmonie
Ve čtvrtek kolem šesté hodiny ráno přistály na vojenském letišti ve Kbelích dva vládní speciály. Ty ze zemětřesením a jadernou havárií postiženého Japonska přivezly 106 cestujících, mezi kterými bylo i 11 dětí, nejmladšímu z nich bylo pouhých sedm měsíců. Jeden z Čechů po návratu popsal, že jeho rodinu zachránila pouhá šťastná shoda okolností.
„Bydlíme v Tokiu, ale v době katastrofy jsme odjeli na ostrov Kjúšů. Má mladší dcera měla v pátek osmé narozeniny a já jsem jako dáreček sehnal lístky na koncert České filharmonie, která tam hrála,“ popisuje profesor Přemysl Máčel, který na japonské univerzitě přednáší o životním prostředí.
Spolu se svou rodinou prošel hned po příletu dobrovolným měřením radioaktivity. Přístroje u nich naštěstí, stejně jako u všech ostatních pasažérů letadel, naměřily nulové hodnoty. Obavy ze zdravotních komplikací však přesto přetrvávají. „Bojím se možných následků, především u našich dcer,“ řekl. Podle svých slov se do Japonska kvůli práci vrátí na konci dubna, jeho manželka a dcery ale zůstanou u příbuzných v Česku.
V letadlech bylo 25 volných míst
Letadla dopravila na vojenské letiště ve Kbelích české občany, jejich rodinné příslušníky, i několik cizinců. Na letišti je osobně přivítal ministr obrany Alexandr Vondra. „Náklady na vypravení speciálů budou uhrazeny ze státního rozpočtu, z peněz určených na humanitární pomoc,“ uvedl.
„S vypravením dalších letadel zatím nepočítáme. Čeští občané, kteří v Japonsku zůstali, mají zajištěny řádné lety. V případě potřeby jsme ale samozřejmě připraveni reagovat,“ podotkl. „Obsazování letu koordinovala česká ambasáda v Tokiu. Přednost pochopitelně měly ženy a děti. Pětadvacet míst v letadlech zůstalo volných, protože se část cestujících nakonec k letu nedostavila,“ dodal Vondra.
Jenom by mně zajimalo když už letělo kolik pomoci jim přivezlo když všude mluvi že nemaji vodu a potraviny.