Apokalyptické Japonsko: 6 dní po katastrofě
Je sedmý den po katastrofě s hrůznými dopady. Záchranáři stále pracují. Hledají pod troskami živé, zraněné. Častěji se jim ale naskýtá pohled na mrtvé oběti. Snahy komplikuje počasí. Lidé mají stále strach z radiace. V obchodech docházejí zásoby potravin. Japonci jsou ze situace již totálně vyčerpaní.
V Otsuči na severovýchodě Japonska to vypadá jak po apokalypse. Lidé sedí kolem malého táboráku, aby se zahřáli. Poslední šest dní se trápí s nedostatkem vody, elektřiny a jídla. Ale nenadávají. Protože přežili!
Otsuči mělo před katastrofou 19 000 obyvatel, teď je město srovnáno se zemí. Úřady počítají minimálně s 5 000 mrtvých, ale počet může vyšplhat až přes 8 tisíc. I zkušení profesionální záchranáři jsou překvapeni rozsahem zkázy. "Otsuči mi připomíná Ósaku a Tokio po druhé světové válce," říká prezident japonského Červeného kříže Tadateru Konoe.
Záchranné akce začal velice komplikovat sníh. Jelikož je většina domů neobyvatelných, lidé přespávají v provizorních přístřešcích. Je zima a zahřát může rozdělaný oheň. Lidé ztrácejí naděje a iluze, že ještě najdou své příbuzné.
Zázraky se dějí
Přesto i zázraky se dějí. V úterý, pátý den po katastrofě, objevili hasiči v troskách sedmdesátiletou ženu. Byla při vědomí. Kvůli podchlazení ale byla okamžitě převezena do nemocnice. Stařence přál osud, nebyla mezi mrtvými. Těch už je přes 4 300 a počet stále stoupá.
Stále se pohřešuje kolem osmi tisíc lidí. 1,6 milionů domácností je bez elektřiny. Na to navazuje i strach, protože lidé se nemůžou dovolat svým příbuzným. Linky jsou vypnuté.
Bez benzínu se vše hroutí
"Nálehavě potřebujeme benzín a paliva, vodu a potraviny!" prohlásil starosta města Koryiama. "Nejdůležitější je palivo. Bez něj nemůžeme nic dělat. Nefungují vodní čerpadla, nemůžeme topit. Přestože je situace kritická a lidé se obávají, nepanikaří a zůstávají klidní," dodal starosta aspoň jedno pozitivum.
Fotograf Piotr Onak (27), který dokumentuje tragédii, dodává: "Je složité dovézt sem nezbytné suroviny, když není žádný benzín. A jídlo a voda kvapem dochází."
Radiace děsí nejvíc
Riziko radiace je stále vysoké. USA a Velká Británie už dokonce doporučily svým občanům v Japonsku, aby se evakuovali z oblastí menších 80 kilometrů od Fukušimy. Tisíce lidí hromadně opouští Tokio. A všichni se chtějí dostat co nejdál od jaderné elektrárny ve Fukušimě. Hodnoty naměřené v blízkosti reaktorů jsou až 400 krát vyšší něž je roční povolený limit.
Mrknete na http://www.businessinsider.com/fukushima-nuclear-plant-2011-3. Je tam porovnani obou vybuchu (jak 1, tak 3). At si na to udela kazdy nazor sam...