Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Do EU se blíží krize, o které se příliš nemluví: Konec Merkelové a možná i Macrona

Autor: CNN, mav - 
2. května 2021
06:03

Angela Merkelová byla stálicí Německa skoro 16 let. Politická stabilita, kterou spolková republika pod jejím vedením zažívala, s jejím plánovaným odchodem končí, analyzuje CNN. A bude to znát v celé Evropě.

Až donedávna se všeobecně soudilo, že křesťanští demokraté (CDU v partnerství s bavorskou CSU) zůstanou v německé politice dominantní silou i po volbách 26. září. Minulý týden však přišly výsledky šokujícího průzkumu: Zelení zaznamenali náskok celých sedm procentních bodů. Jiný průzkum jejich prvenství potvrdil.

Hlasy z CDU to ignorují, že jde jen o krátkodobý skok popularity poté, co ekologická strana potvrdila Annalenu Baerbockovou coby kandidátku na kancléřské křeslo. Ovšem už dlouho se očekává, že příští vládní koalice bude Zelené nějak zahrnovat.

„I kdyby přímo nevyhráli, dostatečný počet obdržených hlasů pro ně donutí CDU nabídnout jim dobrou koaliční dohodu, sama nemá mezi partnery moc na výběr,“ řekla CNN politoložka Cathryn Clüver Ashbrooková z Harvardské univerzity.

Navzdory zelenému vzestupu se příliš nečekají radikální politické změny. V minulých letech z jedné strany CDU přejala některé programové prvky Zelených a ti se naopak posunuli z levice ke středu. Místopředseda Cem Özdemir nedávno slíbil, že jeho strana nebude drasticky hýbat s německými postoji k NATO, Evropské unii či Izraeli, třemi otázkami, o nichž dřív Zelení vedli spory.

Konec éry lidovců

V klidu by tak mohli být i politici v Bruselu. Německo coby největší a ekonomicky nejsilnější členská země Evropské unie má ohromný vliv na celkové směřování evropské integrace. Kancléřka Merkelová zeširoka podporovala unijní agendu, jen příležitostně vahou spolkové republiky zablokovala některé návrhy.

A její nástupce v čele strany Armin Laschet je dlouholetým kancléřčiným spojencem, jeho lednové zvolení na stranickém sjezdu znamená podle CNN vůli pokračovat v umírněné středové politice.

Vítězství Zelených by znamenalo alespoň symbolický konec jedné éry v Bruselu. Evropská lidová strana sdružující zejména středopravé, křesťanskodemokratické strany ze všech členských zemí, je v unii dominantní politickou silou. Mezi premiéry a prezidenty členských zemí má ze všech eurostran nejvíc zástupců, má nejvíc europoslanců i eurokomisařů. A také blízké spojenectví s kancléřkou Merkelovou. Ostatně současná předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová, byla dlouhé roky ministryní (napřed rodiny, pak práce, nakonec obrany) ve vládách Angely Merkelové a místopředsedkyní její strany.

Podle Daniela Freunda, zeleného europoslance z Německa, v poslední roky na evropské strany tlačí síly z obou stran: progresisté zleva a nacionální populismus zprava. „CDU už nějakou chvíli měnila kůži podle toho, co bylo největší hrozbou. Není to tak dlouho, co byla hlavní výzvou krajně pravicová AfD (Alternativa pro Německo), tak se CDU vyjadřovala proti Evropě a imigraci,“ řekl pro CNN, „Teď jí bereme hlasy my, dá rozum, že se k nám přiblíží.“

„Upřímně řečeno, von der Leyenová by klidně mohla být členkou Zelených, když se podíváte na její hodnoty,“ dodává anonymně jistý německý diplomat. Docela pravděpodobně tak nyní vypadá černo-zelená koalice v Berlíně. A podle hlasů z Bruselu by mohla být i docela stabilní.

Jenže za rok může evropskou stabilitu ohrozit další výměna. V průzkumech před francouzskými prezidentskými volbami (duben 2022) drží krok se stávajícím centristickým prezidentem Emmanuelem Macronem pravicová populistka Marine Le Penová, ba ho občas i předstihne. A tak i Macron musí, vstříc tlakům od protestů žlutých vest či nacionalistů, upravovat své pozice o EU či přistěhovalectví směrem k Le Penové.

A pokud Le Penová zvítězí, jakkoli jí průzkumy ve druhém kole tolik šancí nedávají? Bez shody tandemu Berlín-Paříž, věhlasné „lokomotivy“ evropské integrace, se toho moc na evropské půdě odehrát nemůže. „Je těžké si představit, že by se progresivní, vehementně proevropské Německo a nacionalistická Francie shodly na velkých otázkách – jako třeba společná politika vůči Číně a Rusku,“ komentuje pro CNN evropský diplomat.

Evropská politika se mění rychleji, než jsou mnozí v Bruselu ochotní přiznat. „Velké rozpory mezi Francií a Německem jsme viděli už s Macronem u kormidla. Co by se stalo za Le Penové, je totální neznámá,“ říká politoložka Ashbrooková. „Myslím, že lidé jsou paralyzovaní hrůzou na to vůbec pomyslet, je to nebezpečnější, než byla krize eurozóny.“

Video  Bizarní vzkaz Marine Le Penové  - Facebook
Video se připravuje ...

iFender ( 23. května 2021 18:28 )

Merklova ma strach jak se o ni bude psat.Jedine co vim temer na 100% psat se oni bude negativne.Co to stalo ,zivotu ,zna­silne­nich,z­rane­nych to dovede sotva nekdo spocitat o nakladech na statni kasu nemluve.Duchodci a svobodne matky...zde bojuji o kazdy cent a do migrantu,se vrazi mraky penez.Vidim ty rodinky,zenska ,chlap 3 deti,zena uz zase tehotna se spacirujou ,kazdy den po meste.Chlap se vali doma zena take a co bude z deti? To nevi nikdo,podivejte se na Francii.Jednou ji budou nemci proklinat a nejen ji celou tu levicackou dobu.

marlen52 ( 2. května 2021 15:15 )

přesně tak měla skončit než sem natáhla plno migrantů

bullshit ( 2. května 2021 12:34 )

Souhlas, Evropa už v krizi je dávno. To co dědové vybojovali (boj s islámem) tak dávno zašantročili. Bohužel asi nebude nikdo za tuto zradu Evropy a jejich ideálů potrestán...

krapotkin ( 2. května 2021 11:53 )

Že by už konečně hlavní zrádci Evropy táhli od válu ? Zamořili už dostatčně Evropu islámem.

panda82 ( 2. května 2021 11:33 )

EU potřebuje rozpustit, to by prospělo

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa