Unijní lídři dali brexitu zelenou. Barnier: S Brity zůstáváme spojenci

25. 11. 2018
11:10

Návrh dohody o brexitu i o uspořádání dalších vztahů dostal v neděli v Bruselu od 27 unijních lídrů zelenou. Podle vyjednavače EU Michela Barniera je dohoda potřebná k budování důvěry pro budoucnost mezi evropským blokem a Británií, jak řekl novinářům při příchodu na mimořádný summit EU.

Smlouva podle Barniera, který ji se svým týmem za EU řadu měsíců vyjednával, poslouží k vybudování důvěry obou stran pro další fázi vzájemných vztahů a pro vznik blízkého a ambiciózního partnerství.

„Zůstáváme spojenci, partnery a přáteli,“ podotkl unijní vyjednavač, který ocenil i práci svých britských protějšků. Zdůraznil také, že nyní je čas, „aby se každý ujal své odpovědnosti“. Zatímco dohoda na evropské straně po summitu nenarazila na problémy, britská premiérka Theresa Mayová může mít v britské sněmovně potíže.

Juncker: Je to nejlepší možná dohoda

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při příchodu upozornil, že dojednaná dohoda je nejlepší možná. Skeptickému britskému parlamentu, který má o textu hlasovat, Juncker vzkázal, že EU nebude své základní postoje měnit. Věřím, že britský parlament, protože je to parlament moudrý, dohodu ratifikuje,“ řekl.

Barnier ani například nizozemský premiér Mark Rutte nechtěli odpovídat na otázku, jaké budou v takovém případě další kroky EU. Krach dokumentu by totiž nejspíš znamenal takzvaný tvrdý brexit, tedy odchod Británie z EU k 29. březnu 2019 se všemi negativními důsledky pro vzájemný obchod i jednání o budoucnosti.

„Dnešek je smutný a tragický den“

„Věřím, že v důsledku britské volby udržet po brexitu silné vazby na vnitřní trh a zbytek EU, je přijatelným výsledkem pro EU i pro Británii,“ řekl o dohodě Rutte. Na místě britských poslanců by prý hlasoval pro její přijetí.

Také francouzský prezident Emmanuel Macron označil dohodu za dobrou, umožní podle něj vystavět v budoucnu těsné vztahy. Brexit je však podle něj také příležitostí k reformování samotné unie. Macron ovšem před novináři například ocenil i míru ochrany, jakou dohoda zaručuje francouzským rybářům.

Dnešek, kdy 27 zemí EU dohodu o britském odchodu podpořilo, má předseda komise za velmi smutný a tragický den. „Ale udělali jsme, co šlo, aby to bylo co nejhladší,“ poznamenal Juncker o brexitu. Podpora obou dokumentů se na dnešním mimořádném summitu EU očekávala.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa