Orbán se neubránil. Europoslanci jdou po Maďarech kvůli ohrožení hodnot EU

Autor: ČTK, Mii - 
12. 9. 2018
15:20

Evropský parlament ve středu jasnou většinou přijal doporučení, aby Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie. Pro tento krok hlasovalo 448 zákonodárců, 197 bylo proti. Zemi se pochopitelně rozhodnutí nelíbilo a ministr zahraničí Péter Szijjártó ho označil za  "malichernou pomsta".

Aby Evropský parlament vůbec poprvé přijal doporučení podniknout kroky proti Budapešti, potřeboval hlasy alespoň dvou třetin přítomných poslanců, které dohromady musí představovat absolutní většinu, tedy nejméně 376 hlasů.

Maďarský premiér Viktor Orbán v úterý v Evropském parlamentu všechny výtky o porušování demokracie, právního státu a základních práv odmítl. Europoslanci podle něj chtějí potrestat Maďary za to, že nevolili opoziční socialisty a že nejsou svolní svou vlast přeměnit v „zemi přistěhovalců“. V rozpravě ale Orbán čelil i výtkám z údajného zneužívání peněz z unijních fondů ve prospěch svých přátel a z korupce.

Teoreticky by sankční řízení proti Budapešti mohlo skončit až odebráním hlasovacích práv, ale pozorovatelé předpokládají, že tak daleko věci nezajdou, protože se vyžaduje jednomyslnost členských států – a Budapešť se může spolehnout na Polsko, které samo čelí kritice za porušování pravidel právního státu.

Orbána kritizuje i spojenec v boji s migrací

Nicméně o hloubce nevole nad Orbánovým počínáním svědčí, že ke kritikům se přidal i další tvrdý odpůrce migrace, rakouský kancléř Sebastian Kurz. „Nelze dělat kompromisy s právním státem a demokracii,“ řekl Kurz rakouské televizi ohledně postoje pěti zástupců Kurzovy strany v EP.

Evropští lidovci, nejsilnější poslanecký klub v EP, jejichž členem je i Orbánova strana Fidesz, dali svým členům volnou ruku při hlasování, nicméně šéf Manfred Weber ohlásil, že bude hlasovat, aby EU prověřila stav demokracie v Maďarsku.

Z českých europoslanců podpořili sankční řízení zástupci ANO a TOP 09, dále Stanislav Polčák (Starostové a nezávislí) a Miroslav Poche (ČSSD). Proti hlasovali poslanci za KDU-ČSL, ODS, Svobodné a KSČM a také Jan Keller za ČSSD. Pavel Poc (ČSSD) se zdržel a jeho stranická kolegyně Olga Sehnalová se podle všeho hlasování nezúčastnila.

Výsledek hlasovánín EP přivítal Elysejský palác, podle něhož jde o dobrý signál a důkaz toho, že je stále možná jednota v otázkách hodnot, které převyšují stranické neshody. Kritika naopak zazněla od euroskeptických politiků z různých evropských zemí včetně italského ministra vnitra Mattea Salviniho.

Chválil kolaboranta, postavil plot

Maďarsko je známé svou přísnou imigrační politikou. V době masové migrační vlny do Evropy balkánskou cestou postavilo na svých hranicích v roce 2015 plot a u hranic zřídilo tranzitní zóny a záchytná centra. Maďarský premiér Viktor Orbán se zasazuje o co nejtvrdší řešení, za která si vysloužil opakovanou kritiku.

Letos v červnu maďarský parlament schválil balíček protiimigračních zákonů, které mimo jiné zavádějí tresty za podporu nelegální migrace. Nová právní úprava je označovaná jako Stop Soros. Umožní například postihovat nevládní organizace, které pomáhají migrantům bez práva na azyl.

Maďarský premiér budí kritiku i některými svými výroky. Loni se například vyjádřil pochvalně o Miklósovi Hortym, který stál v čele země za druhé světové války, zavedl protižidovská nařízení a kolaboroval s nacisty.

Během Orbánovy vlády se také značně změnila situace v maďarských médiích. Řada publikací, stejně jako rozhlasových a televizních stanic, se dostala pod kontrolu lidí z okruhu premiéra Viktora Orbána a vládnoucí strany Fidesz. Největší pozornost vzbudil konec největšího levicového deníku Népszabadság v roce 2016. Novináři listu označili náhlý konec vydávání tištěné i internetové verze deníku za „puč“, řízený z pozadí vládou Viktora Orbána. Uvedli, že list přinášel zprávy o podezřeních na korupci mezi vysokými činiteli vlády a centrální banky.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
mandat ( 12. září 2018 19:14 )

EU islamizuje Evropu, jediny,kdo haji zajmy Evropy je prave Orban. A proc Blesk nepise o tom, ze se Orbana zastalo Polsko. Co Ceska republika ? Ta tahne s Merkel ?

zdenek43 ( 12. září 2018 14:56 )

Povinné kvóty pro přijetí uprchlíků: Češi hlasovali v europarlamentu pro - P R O kveten 2015 ...... Jak hlasovali Česi? Češi v Evropském parlamentu hlasovali poměrně výrazně pro kvóty, viz dále. Pro ČSSD: Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc, Miroslav Poche TOP09: Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jaromír Štětina KDU-ČSL: Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský Proti ANO: Pavel Telička, Petr Ježek, Dita Charanzová, Martina Dlabačová ODS: Jan Zahradil, Evžen Tošenovský SSO: Petr Mach Zdržel se hlasování KSČM: Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Miloslav Ransdorf, TOP09: Jiří Pospíšil

zdenek43 ( 12. září 2018 14:50 )

ale .. ale ... to jsou zase h r a t k y ????? STRASENI ???? BUBUBUUUUUUU . . . uplne ze stejneho soudku M I G R A N T I . . . . dokonce CESKA REPUBLIKA jeeeeee pred S O U D E M nesoudem . . . . . Komise žaluje Česko kvůli neplnění uprchlických kvót. A hrozí pokutou 7. prosince 2017 Evropská komise posílá Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu kvůli jejich přístupu k programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Krok ve čtvrtek oznámil první místopředseda komise Frans Timmermans s tím, že to pro tyto země nemůže být překvapení. Zároveň naznačil, že změna přístupu může spor vyřešit. Soud může rozhodnout o vysoké jednorázové pokutě... noooooooooooooooooo a jak SEL CAS ......... Migrační kvóty jsou mrtvé. Státy EU se dohodly, že přerozdělování uprchlíků bude dobrovolné 29. června 2018 - je důležité, že země EU opouštějí téma přerozdělování migrantů podle kvót.

diskutujici ( 12. září 2018 14:44 )

Nedejte se!

vog.ht ( 12. září 2018 13:50 )

Orbán je jediný evropský Politik. všichni ostatní jsou proti němu ukňourané nuly.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa