„Přežil jsem!“ Tusk běžel ve vedru 20 kilometrů, Dzurinda byl rychlejší

Autor: Zuzana Štíchová -
28. 5. 2018
20:30

„Nakonec to bylo mnohem snazší, než řídit některé summity.“ Takový komentář dal šéf Evropské rady Donald Tusk (61) ke zprávě, že v Bruselu v neděli znovu běžel závod na 20 kilometrů. Polský závodník se na start postavil mimo jiné po boku milovníka běhu a bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy (63). V Bruselu nechyběl ani někdejší europoslanec Edvard Kožušník, který radil s kampaní v prezidentských volbách Mirku Topolánkovi a jenž zvažuje kandidaturu na svůj někdejší post.

S polskou bílou orlicí na tričku vyrazil „evropský prezident“ a bývalý polský premiér Donald Tusk do ulic svého druhého domova. V závodě se objevil společně s belgickým vicepremiérem Alexanderem De Croo nebo bývalým premiérem Slovenska Mikulášem Dzurindou.

„Přežil jsem! Byl to horký, vlhký a těžký dvacetikilometrový závod. Pořád to ale byl skvělý moment sdílený s ostatními běžci v Bruselu. Nakonec jsem měl pocit, že je to mnohem jednodušší než řídit některé unijní summity,“ napsal na Twitteru jeden z nejmocnějších mužů Evropské unie.

V týmu Running of Europe (Běžíme pro Evropu) zaběhl Tusk čas pod dvě hodiny a skončil 13239. z téměř 38 tisíc běžců. Belgický vicepremiér, který běžel za tým OSN, ho porazil o minutu a skončil o tisíc míst před ním. Tusk se stejného závodu zúčastnil už v roce 2016, tehdy byl věnován obětem teroristických útoků v metru a na letišti, které se staly v březnu, tedy o dva měsíce dříve.

Mezi 38 tisíci běžci se mihl i vášnivý sportovec Edvard Kožušník, který stál naposledy v pozadí prezidentské kampaně Mirka Topolánka. Více než samotné závodění ho ale tentokrát lákalo zachytit atmosféru a momentky masové akce. Kožušník se zapsal do povědomí veřejnosti například svým cyklovýletem z Prahy do Štrasburku, kde usedl vedle kolegů namísto v obleku v dresu.

Na první zasedání europarlamentu v roce 2009 vyrazil Kožušník z prahy na kole. V dresu pak zasedl mezi kolegy.Na první zasedání europarlamentu v roce 2009 vyrazil Kožušník z prahy na kole. V dresu pak zasedl mezi kolegy. | ČTK

Chystá se Kožušník na návrat do poslaneckých lavic v Bruselu a Štrasburku? „Hodně členů ODS se ptá stejně. V létě poběžím z Helsinek do Bruselu s cílem podpořit Světlo pro svět. Poběžím také přes ČR. Než se rozhodnu, chci nejdříve vědět, jaké reálné problémy mají občané v celé ČR,“ napsal nědejší europoslanec na dotaz Blesk Zpráv. Sám totiž žije a pracuje právě v Bruselu.

Na startu byl i Dzurinda

Výrazně lepší čas, než Tusk nebo belgický vicepremiér zaznamenal předchůdce Roberta Fica na postu slovenského premiéra. Mikuláš Dzurinda měl zřejmě více natrénováno a absolvoval 20 km za 1:42 hodiny. Doběhl tak mezi prvními pěti tisíci závodníky.

„Maratonské běhaní je jako implementace zákonů: potřebujete odhodlání, občas to může být bolestivé, ale nic se nevyrovná tomu, když protnete cílovou pásku,“ napsal na sociální síti Dzurinda a přiznal se k tomu, že 20kilometrový závod v Bruselu běžel poprvé, přestože maratony běhá pravidelně.

Dzurinda, který byl dva roky také ministrem zahraničí, dnes působí jako ředitel bruselského think-tanku Wilfried Martens Centre.

Mezi českými politiky vládne tenis

Čeští politici ve vytrvalostních závodech příliš nevynikají. Jednou z výjimek byl před lety exministr průmyslu a současný šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Ten zaběhl v roce 2011 dokonce maraton a své zkušenosti má i s polovičními distancemi. Prý je to pro něj mozková hygiena. Absolvováním maratonu se pochlubil Reflexu i Miroslav Macek, dříve místopředseda ODS, ministr i poslanec. Vášnivým běžcem byl také někdejší šéf centrální banky Zdeněk Tůma.

Jinak u českých politiků kraluje sportům spíše tenis. K této sportovní aktivitě se hlásí exprezident Václav Klaus, expremiér Topolánek nebo třeba zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek. Tradičně se také čeští politici věnují rekreačně golfu.

junkiexl ( 28. května 2018 23:59 )