„Šarlatáni a plno lží. Chtěli jsme v EU zůstat.“ Brexit Skotům vadí

Autor: Darina Jíchová - 
9. prosince 2018
06:30

Po zdlouhavých a náročných šesti kolech vyjednávání byla těsně před koncem roku 2017 zakončena první fáze brexitu. O odchodu z Evropské unie si Britové rozhodli v těsném referendu v červnu 2016. První jednání o podmínkách brexitu ale začalo až letos v březnu. Británie přestane být členem EU k datu 29. března 2019. Přestože se podoba „rozvodové smlouvy“ začíná pomalu rýsovat, někteří Britové se stále nemůžou s brexitem smířit. Co na rozhodnutí „velkého bratra“ říkají Skotové? A jak to vidí Češi žijící v Británii? Názory čtyř Skotů a jedné Češky na odchod Británie z unie.

Hlasatel rozhlasové stanice BBC Radio nan Gàidheal John D Urquhart se k brexitu vyjádřil následovně. „Skotsko hlasovalo pro to, abychom v EU zůstali. Celé referendum pro nás bylo absurdní,“ uvedl Urquhart. „Teď jsme proti naší vůli nuceni opustit unii. Navíc anglické probrexitové strany nám daly jasně najevo, že i kdybychom si v roce 2014 odhlasovali nezávislost, stejně by se nás odchod z EU týkal. Bylo by pro nás téměř nemožné vrátit se zase do unie. Řekli nám, že pouze pokud zůstaneme součástí Velké Británie, zajistíme si tak členství v EU. Lháři,“ dodává Urquhart.

„Vždycky nás přehlasují“

Další Skot, John Howieson, považuje celý brexit za katastrofu. „Skotsko se vždycky rozhoduje jinak, než další oblasti Británie. Téměř nikdy nedostaneme to, co si volíme. Důvodem je to, že populace v Anglii je desetkrát větší než ve Skotsku, tak nás vždy přehlasují. 62 % Skotů bylo pro to, abychom setrvali v unii. V celkovém součtu to ale nemělo cenu, 52% Angličanů bylo pro odchod,“ prohlásil Howieson.

„To je dost malá většina pro tak radikální změnu. Probrexitová kampaň byla dobře udělaná a plná lží. Tvrdili lidem, jak to bude úžasné, když opustíme EU. Westminster je plný konzervativních šarlatánů. Ve Skotsku máme politické priority srovnané, jsou spíše o rovné společnosti, naše vláda nemá v úmyslu obohacovat bohaté. Brexit skončí jako neštěstí pro Skotsko, co je ještě horší, je to, že zůstáváme pod nadvládou Westminsteru,“ řekl Howieson.

Otázkou je, kdo tedy pro brexit hlasoval. Nejsou to totiž jen Skotové, kdo se proti odchodu z EU bouří. Obyvatelé anglického hrabství Devon se podle všech také nemůžou smířit s podmínkami a hlavně následky chystané odluky od unie. Nespokojeni nejsou jen s tímto rozhodnutím, ale s celou centrální vládou.

Skotsko a jeho vztah k občanům EU

Urquhart a Howieson se vyjádřili i k otázce občanů EU, kteří v Británii žijí a momentálně se bojí toho, za jakých podmínek a jestli vůbec budou moct v zemi zůstat.  „Skotsko chce a potřebuje občany EU, hlavně jako ekonomické migranty,“ uvedl Howieson. „Naprosto s Johnem souhlasím. Chceme, aby tady zůstali a pracovali tady, stejně jako my.“

O svou zkušenost s občany EU, kteří do země přišli za prací, se podělila také Carol Shieldsová. „Jsou to většinou dříči, přišli sem za prací. Jsou důležitou součástí naší společnosti. Rozhodně to nejsou žádní žebráci, za které je vydávala probrexitová kampaň. Z výsledků referenda jsem byla zdrcená, stále ještě doufám, že se něco stane a v EU zůstaneme.“

Vysokoškolský učitel Caoihím Ó Donnaíle poukázal na to, že Skotům bylo nařízeno, aby se s rozhodnutím „velkého bratra“ prostě smířili. „Není to poprvé ani naposled, co se něco takového stálo. Například loni skotští poslanci hlasovali 58 ku 1 proti Tridentskému systému jaderných zbraní. Program přesto pokračuje na území Skotska bez skotského souhlasu, protože naše politiky přehlasovali ti angličtí,“ uzavřel debatu Donnaíle. Všichni čtyři se shodují na tom, že by se ve Skotsku jen těžko hledal někdo, kdo by Česku doporučil odchod z unie.

Češi v Británii zatím dopad brexitu nepociťují

Jak se současná situace dotýká Čechů žijících a pracujících v Británii? „O brexitu se samozřejmě mluví a stále není nic jasného, protože konzervativci jsou rozpolcení v názorech. Praktické dopady na náš život to zatím nemá, protože se brexit ještě nestal. Je ale dobré slyšet ujištění, že lidé žijící v Británii před brexitem budou mít garantovaná práva i nadále a možnost dosáhnout na trvalý pobyt, příští rok snad už i přes efektivnější proces přihlášek. A nemyslím, že bude moc občanů EU v UK, kteří by chtěli brexit ve své domovské zemi,“ prohlásila Jitka Štollová, která pracuje na univerzitě v Oxfordu.

Britští zákonodárci kazí brexitové plány Theresy Mayové:

Video Facka pro Mayovou. „Rebelové“ si vybojovali zákon, kterým ovlivní finále brexitu. - Reuters, Markéta Volfová

Miloslav123 ( 9. prosince 2018 14:00 )

Druhé referendum o členství v Evropské unie je podle posledního prohlášení Theresy Mayové jednou možností řešení problémů spojených s vystoupením Británie z EU. Brexit ve své podstatě směřuje proti žádoucímu směru vývoje mocensko-politického uspořádání světa. V současnosti si už stále více lidí uvědomuje, že stávající mocensko-politické uspořádání světa je totálně nespravedlivé. Politický vývoj lidstva neodvratně směřuje ke vzniku globální vlády, která napraví vztahy v odsouzeníhodné mezinárodní politice i vztahy v politice jednotlivých států. Pokud globální vláda vznikne na základě demokratických principů rozhodování, nelze proti nastolení takové světovlády nic racionálního namítat. Jedna možná cesta vzniku Globální federace, která napraví vztahy v současné mezinárodní politice i v politice jednotlivých států a nastolí trvalý mír na celé planetě, je uvedena v článku: OTEVŘENÝ DOPIS POLITICKÝM STRANÁM VE VŠECH STÁTECH SVĚTA - http://miloslav7.blogspot.com/2018/04/otevreny-dopis-politickym-stranam-ve.html Uváděný vývoj lidstva se Vám zdá nepravděpodobný? Komplexní zákonitost vývoje všeho možného i “nemožného” objasňuje: TEORIE VŠEVÝVOJE – http://miloslav7.blogspot.com/2014/01/teorie-vsevyvoje.html Teorie se týká zákonitosti změn a vývoje všech forem existence hmoty a energie, tj. např. vývoje a změn veškeré živé i neživé přírody nebo vývoje poznání ve všech oblastech činností lidí. Teorii lze vnímat jako univerzální návod k tvůrčímu kreativnímu logickému myšlení. Každému, kdo si tuto obecnou zákonitost osvojí, usnadní její znalost řešení libovolně zvoleného problému.

sekebo ( 9. prosince 2018 07:51 )

Přeji Skotům, Severním Irům a Walesanům, aby Anglánský svaz (G, dopadl stejně, jako Sovětský Svaz a jednotlivé národy si mohly hlasovat podle svého a ne podle "Velkého bratra".

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud