Etik Černý v Blesku: Eutanázie v Česku ano, či ne? A kdo má rozhodovat o smrti člověka?
Eutanazie ano, či ne? Téma, které rozděluje společnost napříč světem. V některých zemích je povolena, v jiných nepřípustná. Nově je uzákoněna například i ve Velké Británii. Co to vlastně eutanazie je? Jak tenká je hranice mezi životem a smrtí? Máme právo na to ukončit svůj život? Kdo by o tom měl rozhodnout a měla by být povolena i u nás? Nejen na tyto otázky odpovídal Epicentru Báry Holé etik David Černý z Ústavu státu a práva a Ústavu informatiky Akademie věd ČR.
„Pojem eutanazie pochází z řečtiny a znamená 'dobrá smrt'. Dnes se tím rozumí situace, kdy pacient trpí, medicína mu nedokáže pomoci a on žádá o smrt jako východisko,“ uvedl David Černý. Podle něj je klíčový rozdíl mezi eutanazií a asistovaným sebeusmrcením. „V případě eutanazie smrt způsobí lékař, zatímco při asistovaném sebeusmrcení tento poslední krok provede pacient sám,“ vysvětlil.
Černý zdůraznil také význam sdíleného rozhodování mezi pacientem a lékařem. „Lékař je odborníkem na tělo a nemoc, pacient je ale odborníkem na své prožívání, hodnoty a přání,“ řekl. Podle něj by rozhodnutí o eutanazii mělo vzejít z dialogu obou stran, přičemž důležité je respektovat osobní pohled pacienta.
Utrpení není jen fyzická bolest
„Utrpení na konci života není jen fyzická bolest. Ta se dá často zvládnout. Jde ale o ztrátu samostatnosti, důstojnosti, obavy z budoucnosti a samotné smrti,“ pokračoval Černý s tím, že člověk je nejen tělo, ale i mysl, a proto je třeba zvažovat všechny dimenze lidského utrpení.
Jedním z možných řešení, pokud pacient už není schopen rozhodovat, je institut předem vysloveného přání. „S lékařem to sepíšou, domluví, jak to přesně má vypadat, a ve chvíli, kdy skutečně pacient překročí tu hranici a dospěje do stavu, na kterém se domluvili s lékařem, tak pak je možné eutanázii provést.,“ vysvětlil Černý. Tento přístup podle něj zajišťuje respekt k přání pacienta i v kritických situacích.
Sedace do stavu bezvědomí
V Česku je eutanazie nelegální, ale podle Černého existují alternativy, jako je hluboká kontinuální paliativní sedace. Ty zatím ale nejsou dostupné všem pacientům v ČR, i když se v tomto ohledu situace zlepšuje.. „Pacient je uveden do stavu hlubokého bezvědomí, nevnímá sebe ani okolí. Často se kombinuje s nepodáváním potravy a tekutin,“ uvedl. Přesto některé nemocnice mají pravidlo, že pokud pacient nezemře do sedmi dnů, začnou mu opět podávat tekutiny.
..na konci života trpí,někdy ani neví a nevnímají,co se kolem nich děje.. A právě tehdy je eutanázie zneužitelná. 👎