
Šéf antimonopolního úřadu: Šetření budou pokračovat. A jak dopadla analýza o jednodenních kuřátkách?
Antimonopolní úřad při prověřování vývoje cen na trhu s potravinami u pěti základních komodit nezjistil porušení hospodářské soutěže. Nárůst cen energií se projevil u všech článků řetězce – nejvíce pak u prvovýrobců. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly trh s potravinami opět funguje. Otázkou zůstává, jestli tomu v dřívějších měsících bylo jinak. A kdo může za zlevňování potravin, ke kterému v posledních dnech dochází? Nejen o tom ve čtvrtečním Epicentru hovořil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna.
„My jsme postavili jako první úřad napevno data, která jsme posbírali od 200 subjektů, 14 profesních svazů a my nehledáme viníka, my jsme postavili jasná data, která ukazují, že k těm nárůstům maržím dochází v celém vertikálním řetězci, to znamená jak v prvovýrobě, tak u zpracovatelů, tak i u maloobchodu a spíše to ukazuje, že ten trh skutečně funguje na zdravých principech,“ vysvětluje šéf antimonopolního úřadu.
Šetření budou podle jeho slov i nadále pokračovat, ale k regulaci cen přistupovat úřad zatím nebude. „Pokud se podíváme skutečně na zkušenosti ze zahraničí, například z Maďarska, kde došlo k té cenové regulaci, tak to naopak je tak významný zásah do toho trhu, že hrozí spíše nedostatek potravin na trhu a logicky ten obchodník, místo aby prodával za regulované ceny, tak v té otevřené evropské ekonomice, globální ekonomice samozřejmě exportuje,“ popsal dopady takových opatření. Zákazník by pak podle jeho slov byl v konečném výsledku ochuzen na tom, co se mu dostává na pultech.
Osud českých jednodenních kuřátek
Petr Mlsna také upozorňuje, že analýza má širší dopad . „Je to analýza, která může vykopnout i jiná témata, než jenom rozsoudit, kdo je viníkem drahých potravin v České republice. Ale je to spíše pro zamyšlení nad některými systémovými otázkami," zdůrazňuje. Analýza popisuje mimo jiné zpracovatelský řetězec u kuřat: „Česká republika je exportérem jednodenních kuřátek vlastně, které se v České republice vylíhnou a pak je vyvezete do zahraničí, aby tam byly vykrmeny a pak je dovezete jako jateční kuřata a tady v České republice je teprve zpracováváte, což klade otazníky nad smysluplností takovýchto struktur v rámci potravinářského průmyslu.“ Petr Mlsna doplnil, že je to zejména politická otázka, zda takovéto řetězce jsou vůbec smysluplně nastavené.
A když jsou, tak jsou drahé a stále zdražují i bez vládní zlodějny - např. Valetol v BENU - v dubnu za 99 Kč, v květnu ho nabízí na NETu za 139 Kč. Jde o balení 24 tablet. Pamatuji doby, kdy za balení 10 ks se platilo 12 Kč.