Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Havlíček o balíčku vlády: Poprava v přímém přenosu a tvrdá rána pro OSVČ. Česko to do formy nedostane

Video se připravuje ...
Autor: pah - 
15. května 2023
15:35

„Černý čtvrtek“ nebo „deforma“ – i tak se mluví po čtvrteční tiskové konferenci vlády o konsolidačním balíčku a důchodové reformě, které Fialův kabinet minulý týden představil. Předložený plán vyvolal bouřlivé reakce napříč Českem. Bouři vyvolala řada návrhů. Od zvyšování některých daní po zvýšení odvodů u OSVČ. Vládní kroky kritizuje nejen opozice, odbory, ale i někteří odborníci. Exministr průmyslu a obchodu a také dopravy, nyní šéf stínové vlády z hnutí ANO Karel Havlíček podrobil úsporný balíček tvrdé kritice v Epicentru na Blesk.cz. Co všechno mu vadí?

Havlíček připustil, že některé body z nového vládního konsolidačního balíčku vnímá jako pozitivní. „Sejdeme se určitě v tom, že je třeba šetřit na jednotlivých ministerstvech, to je, tuším, 20 miliard korun,“ řekl Havlíček v Epicentru. Dodal, že je však vládou nutné dodat, kde konkrétně se bude šetřit. Souhlasí také s některým navýšením daní, např. na tvrdý alkohol či tabák.

Nesouhlasí pak například se zvyšováním odvodů osobám samostatně výdělečně činným. „Pro mě je těžko stravitelné to, že tato vláda, která přišla s tím, že nebude zvyšovat daně, dokonce se chvíli tvářila jako pravicová, zvedá daně jako na běžícím pásu, zvýšit odvody osobám samostatně výdělečně činným v době, kdy se vzpamatovaly z covidu a následně z energetické krize, kde jim nepomohli a kde navíc ještě pozorujeme, že klesá poptávka na trhu, tak to je tvrdá rána,“ uvedl Havlíček.

Havlíček dále nesouhlasí se zvýšením daně z příjmu právnických osob. „Druhá věc, jestli se někdo domnívá, že zvýšením daně z příjmu právnických osob se něco zásadního získá - jsem toho názoru, že většina firem si to částečně zoptimalizuje, což jsme konečně viděli i na tom tzv. válečném balíčku, kdy to vládě absolutně nevyšlo,“ sdělil v Epicentru.

„Co přes nás neprojde, jsou ty změny v důchodovém systému, vůbec neříkám důchodová reforma, do které to má daleko, ale ty parametrické změny, které vláda chystá v rámci valorizace,“ připomněl opozicí často kritizovanou otázku důchodů.

Konsolidační balíček také kritizují odbory. Podle nich kroky vlády inflaci zvýší – slovy šéfa odborářů Josefa Středuly „se tato deforma řítí plnou parou proti zaměstnancům a důchodcům“. Havlíček s tímto výrokem částečně souhlasil.

„Rozhodně nebudou mít radost běžní zaměstnanci, ať už zvýšením nemocenské, což byla teda skutečně rána z čistého nebe, nebo zrušením všech možných drobných benefitů, to nebyly žádné zásadní věci, na kterém by zaměstnanci bohatli,“ podotkl. "A já bych ještě k tomu dodal ty živnostníky, což si myslím, že je fakt poprava v přímém přenosu,“ dodal Havlíček.

Uživatel_5636595 ( 15. května 2023 22:59 )

Populizmus a hluboké mindráky - to je hodnota Havlíčka a Šulínové. Jak štvát lidi proti vládě - přitom sami děkovali bohu, že je všichni nechali Vládnout v klidu. ( to byla obrovská chyba !!! ) Je to politická morální žumpa, nic víc.

msamec3 ( 15. května 2023 20:12 )

Kradou všichni a kašlou na lidi

Uživatel_5629124 ( 15. května 2023 18:40 )

Nejlepší ministr! 👍Ten by mohl vést z fleku, jakékoli ministerstvo!☝️

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa