Ekonom o šachování s DPH: Vyplatí se systém zjednodušit a dokáže vláda zalepit díru v rozpočtu?
Nejhorší výsledek hospodaření od vzniku Česka. Po prvním čtvrtletí skončil státní rozpočet v rekordním schodku 166 miliard korun. Stát navíc letos vybere na dani z neočekávaných zisků místo plánovaných 100 miliard jen 40,3 miliardy korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura chystá balíček škrtů i změny v DPH. Bude to však na zalepení děr v rozpočtu stačit? Jaké změny nás čekají? Bude vláda i přes své předvolební sliby muset zvedat daně, a jaké? Tomu se věnovalo Epicentrum s ekonomem působícím na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a členem Národní ekonomické rady vlády Petrem Janským.
„Veřejné finance nejsou zdravé a k uzdravení potřebujeme jak snížit výdaje, tak zvýšit daně. Připadá mi rozumné, pokud se v rámci zvyšování daní zvažuje také změnit DPH,“ říká ekonom Janský k informacím, které minulý týden zveřejnila Česká televize a které ukazují na to, že ministerstvo financí pracuje s možností zavést dvě sazby daně z přidané hodnoty místo nynějších tří.
„Ten konkrétní návrh jsem neviděl. Myslím, že tuto dílčí věc pan ministr ani nikdo z vlády nechtěl zveřejnit,“ hájí Jánský kabinet s tím, že jde o dílčí věc z většího seznamu opatření, které vláda chystá. „Pokud chcete ušetřit 70 nebo 150 miliard, tak to můžete složit i z 24 miliardových částek,“ přidává.
„Opatření NERVu, které jsme v listopadu loňského roku s kolegy a kolegyněmi předložili, zjednodušení daňového systému a zrušení výjimek zahrnovalo. Máme ve snížené sazbě DPH položky, které tam podle mého názoru nemají patřičné zdůvodnění. Například řezané květiny nebo kadeřnictví, sauna, lyžařské vleky. Je tam toho víc. Takže ano, pojďme ten systém zjednodušit. Já jsem pro,“ pokračuje v hodnocení záměru systém DPH zjednodušit.
„Na každém jednotlivém opatření, které unikne, najdeme spoustu nevýhod. Jde o to, že my teď tady máme strukturální deficit a pokud nic neuděláme, bude mít 200 miliard korun ročně. Nejde o to, aby ta opatření všichni přivítali s úsměvem, jde o to najít, kde ty příležitosti pro zvýšení příjmů nebo snížení výdajů jsou nejlepší,“ dodává.
takto vydělané peníze mají velkou hodnotu, poněvadž jsou podložené poctivou prací. Pravda inflace mu to trochu naředí a možná to ani nestihne.