
Psycholožka o novém fenoménu na školách: Šikana vůči učitelům a někdy i ze strany rodičů
Na českých školách výrazně stoupl výskyt kyberšikany a to nejen mezi žáky a studenty, ale také směrem k učitelům. Nejen o ubližování přes internet mluvila v úterním Epicentru psycholožka a ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4 Galina Jarolímková. Upozornila i na nový trend, kdy je obětí šikany i učitel. Agresory v takových případech nejsou jen děti, ale v poslední době i rodiče.
Psycholožka Galina Jarolímková a její kolegové z poradny si v době distančních výuk začali všímat poměrně nové formy šikany: „Učitelé se na nás začali hodně obracet právě s tím, že mají strach vysílat přes obrazovky, protože nevidí na druhou stranu, kdo se na ně dívá.“ Na sociálních sítích se pak začala objevovat videa, na kterých je žáci a studenti natáčeli a zesměšňovali. „To bylo takové pro nás první varování, že se něco děje, a teď se to začíná dít i ve školách, že děti sice mají zakázáno používat mobilní telefony ve školách, ale učitele nahrávají, zesměšňují je a podobně,“ upozornila na fenomén posledních pěti, šesti let.
„Samozřejmě bylo to i před covidem, ale po tom covidu jsme zaznamenali výrazně vyšší počet žádostí o řešení těchto věcí,“ popsala Jarolímková. Někdy se v poradně setkávají také s dotazy rodičů na téma: pan učitel nás šikanuje, protože po nás chce nějaký výkon: „Například po dítěti úkoly. Tak tam bych asi byla trošku opatrná v tom, jestli to je šikana, anebo to je nárok pana učitele, paní učitelky, co vlastně to dítě má ve škole plnit.“
V poslední době se také objevují situace, ve kterých je šikanován učitel či učitelka rodiči: „Není to tedy zatím tak časté, ale už jsme setkali s tím, že vlastně rodiče napadali učitele, zesměšňovali je, čekali ně před školou, pokřikovali na ně a podobně. A mám informace třeba z vyloučenějších lokalit, že tam je to častější než v Praze,“ popsala ředitelka Pedagicko-psychologické poradny pro Prahu 1,2 a 4.
Nahé fotky, pomluvy i manipulovaná videa
Nárůst kyberšikany na školách zaznamenala i speciální zpráva České školní inspekce, která byla prezentována veřejnosti minulý týden. Podle Jarolímkové se nejčastěji jedná o natáčení určitých situací nebo fotomontáže. „Někdy ty holky v těch 14, 15 letech jsou zamilované, pošlou klukovi nějakou fotku, oni je díky různým programům mohou upravit a začnou rozesílat například jejich nahé fotky, " popsala jednu z častějších situací, se kterou se ve své praxi v rámci kyberšikany setkává.
„Jsou to i různé pomluvy, různá videa. Natáčí se mimo školu i ve škole, samozřejmě dost často upravená, ale ta oběť se nemůže nějakým způsobem ani bránit, protože o tom nemusí vědět, ale o to je to nebezpečnější, že se to šíří jako lavina a moc se s tím nedá pracovat,“ vysvětlila nebezpečí kyberšikany. Její dopady však mohou oběť zatlačit k sebepoškozování nebo až pokusu o sebevraždu.
Sítě pod kontrolou rodičů
Děti v České republice mají k dispozici více než deset sociálních sítí. „Rodiče by to určitě měli mít pod kontrolou, kde jejich děti mají účty, na co jsou připojený, co vlastně děti dělají,“ varovala s tím, že nemusí jít jen o šikanu, ale je také důležité sledovat, zda nedochází ke sdělování informací se sexuálním podtextem nějakým pedofilům a dalším deviantům. „Tam si myslím, že velká zodpovědnost je právě na rodičích, na pedagozích a metodické prevenci. Ty preventivní programy mohou upozornit vlastně na to, co se na těch sociálních sítích může dít, že i taková nevinná hláška půjdem spolu na rande, dám ti čokoládu, to, že holčičku někdo kontaktuje jako patnáctiletý kluk, a ve finále to bude třeba padesátiletý muž, to dítě to nezjistí,“ uvedla Galina Jarolímková.
„Nám se docela osvědčilo je dělat i pro rodiče v rámci besed, aby i oni věděli, jaká jsou úskalí sociálních sítí, protože běžnému rodiči to třeba ani nedojde nebo zkrátka nemá tyto informace,“ zdůraznila význam preventivních programů na školách.
Kde jsou ty časy,kdy p.učitel byl vážený a uznávaný.V současné době nemají žáci žádný respekt,jsou drzí a argumentují svými právy. Chyba je ve lhostejné nebo benevolentní výchově rodičů a ,,povinné výbavě" dětí od 3let- mobily...nedostatek lásky,pozornosti a zájmu odvádí děti od reality a žijí v počítačovém světě zla a triumfování,kdo z koho. Je to větší problém,než dražší nafta či potraviny...