Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Jasno 20°C

Psycholožka o novém fenoménu na školách: Šikana vůči učitelům a někdy i ze strany rodičů

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
22. března 2023
05:00

Na českých školách výrazně stoupl výskyt kyberšikany a to nejen mezi žáky a studenty, ale také směrem k učitelům. Nejen o ubližování přes internet mluvila v úterním Epicentru psycholožka a ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4 Galina Jarolímková. Upozornila i na nový trend, kdy je obětí šikany i učitel. Agresory v takových případech nejsou jen děti, ale v poslední době i rodiče.

Psycholožka Galina Jarolímková a její kolegové z poradny si  v době distančních výuk začali všímat poměrně nové formy šikany: „Učitelé se na nás začali hodně obracet právě s tím, že mají strach vysílat přes obrazovky, protože nevidí na druhou stranu, kdo se na ně dívá.“  Na sociálních sítích se pak začala objevovat  videa, na kterých je žáci a studenti natáčeli a zesměšňovali. „To bylo takové pro nás první varování, že se něco děje, a teď se to začíná dít i ve školách, že děti sice mají zakázáno používat mobilní telefony ve školách, ale učitele nahrávají, zesměšňují je a podobně,“ upozornila na fenomén posledních pěti, šesti let.

„Samozřejmě bylo to i před covidem, ale po tom covidu jsme zaznamenali výrazně vyšší počet žádostí o řešení těchto věcí,“ popsala Jarolímková. Někdy se v poradně setkávají také s dotazy rodičů na téma: pan učitel nás šikanuje, protože po nás chce nějaký výkon: „Například po dítěti úkoly. Tak tam bych asi byla trošku opatrná v tom, jestli to je šikana, anebo to je nárok pana učitele, paní učitelky, co vlastně to dítě má ve škole plnit.“

V poslední době se také objevují situace, ve kterých je šikanován učitel či učitelka rodiči: „Není to tedy zatím tak časté, ale už jsme setkali s tím, že vlastně rodiče napadali učitele, zesměšňovali je, čekali ně před školou, pokřikovali na ně a podobně. A mám informace třeba z vyloučenějších lokalit, že tam je to častější než v Praze,“ popsala ředitelka Pedagicko-psychologické poradny pro Prahu 1,2 a 4.

Nahé fotky, pomluvy i manipulovaná videa

Nárůst kyberšikany na školách zaznamenala i speciální zpráva České školní inspekce, která byla prezentována veřejnosti minulý týden. Podle Jarolímkové  se nejčastěji jedná o natáčení určitých situací nebo fotomontáže. „Někdy ty holky v těch 14, 15 letech jsou zamilované, pošlou klukovi nějakou fotku, oni je díky různým programům mohou upravit a začnou rozesílat například jejich nahé fotky, " popsala jednu z častějších situací, se kterou se ve své praxi  v rámci kyberšikany setkává.

Jsou to i různé pomluvy, různá videa. Natáčí se mimo školu i ve škole, samozřejmě dost často upravená, ale ta oběť se nemůže nějakým způsobem ani bránit, protože o tom nemusí vědět, ale o to je to nebezpečnější, že se to šíří jako lavina a moc se s tím nedá pracovat,“ vysvětlila nebezpečí kyberšikany. Její dopady však mohou oběť zatlačit k sebepoškozování nebo až pokusu o sebevraždu.

Sítě pod kontrolou rodičů

Děti v České republice mají k dispozici více než deset sociálních sítí.  „Rodiče by to určitě měli mít pod kontrolou, kde jejich děti mají účty, na co jsou připojený, co vlastně děti dělají,“ varovala s tím, že nemusí jít jen o šikanu, ale je také důležité sledovat, zda nedochází ke sdělování informací se sexuálním podtextem nějakým pedofilům a dalším deviantům. „Tam si myslím, že velká zodpovědnost je právě na rodičích, na pedagozích a metodické prevenci. Ty preventivní programy mohou upozornit vlastně na to, co se na těch sociálních sítích může dít, že i taková nevinná hláška půjdem spolu na rande, dám ti čokoládu, to, že holčičku někdo kontaktuje jako patnáctiletý kluk, a ve finále to bude třeba padesátiletý muž, to dítě to nezjistí,“  uvedla Galina Jarolímková.

„Nám se docela osvědčilo je dělat i pro rodiče v rámci besed, aby i oni věděli, jaká jsou úskalí  sociálních sítí, protože běžnému rodiči to třeba ani nedojde nebo zkrátka nemá tyto informace,“ zdůraznila význam preventivních programů na školách.

Video  Epicentrum - Galina Jarolímková  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Růžena Karásková ( 24. března 2023 21:02 )

Kde jsou ty časy,kdy p.učitel byl vážený a uznávaný.V současné době nemají žáci žádný respekt,jsou drzí a argumentují svými právy. Chyba je ve lhostejné nebo benevolentní výchově rodičů a ,,povinné výbavě" dětí od 3let- mobily...nedostatek lásky,pozornosti a zájmu odvádí děti od reality a žijí v počítačovém světě zla a triumfování,kdo z koho. Je to větší problém,než dražší nafta či potraviny...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa